Honda CR-V 2.2 i-CTDi - špička na silnici

První generaci Hondy CR-V lze považovat za zakladatele populární třídy SUV. Na trhu se udržela celých sedm let než ji vystřídala nástupkyně, kterou po dalších pěti letech střídá třetí generace představená závěrem roku v Ženevě. Jaká tedy je?
TESTY, 29.05.07 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Honda CR-V

Mnoha automobilkám se vymstilo experimentovat. Japonské automobilce Honda to však vyšlo. Poslední dobou ukazuje, že se nebojí a automobilový trh zásobuje novými velmi odvážnými modely, které sklízejí úspěch. Vzpomeňme na nedávný výstřelek v podobě "kosmického" pětidveřového Civicu, který se díky velké poptávce jednu dobu nestačil dokonce vyrábět. A teď přijíždí zbrusu nová třetí generace modelu CR-V. Kdo by čekal, že novinka bude vycházet z předchozí druhé generace alespoň po stránce designu, šeredně se mýlí. V Hondě šel dosluhující model stranou a začalo se úplně znovu.

Exteriér:

Honda CR-V 2005 
Honda CR-V druhé generace
Většina nových modelů vždy oproti starému povyroste všemi směry. U Hondy CR-V tomu tak není. Díky přemístění rezervy je o 110 mm kratší a nižší o 30 mm (včetně střešní antény). Rozvor zůstal stejný, nový model povyrostl pouze do šířky (o 35 mm). Změn doznalo otevírání pátých dveří. Nově se na přání zákazníků otevírají vertikálně, což usnadňuje přístup při těsném parkování v řadě vozidel. Rezerva byla ukryta pod podlahou zavazadlového prostoru. Samotná karoserie je o 32 kg lehčí a o 85% tužší než v případě předchozí generace.

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - 3 bok 
Honda CR-V třetí generace
Sportovnější vzhled vozu dodává kabina posunutá vpřed a zkosený profil bočních oken. Příď je odvážnější, výrazná kapota spolu s dvojí mřížkou chladiče a široký rozchod vzbuzuje obdiv svalnatce. Osmnáctipalcová kola spolu s chromovými doplňky dodávají vozu ten pravý nádech. Střecha CR-Véčka je z části prosklená. Skleněný panel sahá od čelního skla až za zadní sedadla. Na zadním nárazníku naleznete čtyři parkovací senzory (na předním pouze dva). Ty usnadňují parkování pomocí zvukové signalizace a zobrazením překážky na displeji v kapličce před řidičem. Nad registrační značkou při pečlivějším prozkoumání narazíte na parkovací kameru, která dokáže na dotykovou obrazovku při zařazení "zpátečky" přenést barevný obraz pod úhlem 131 stupňů horizontálně a 91 stupňů vertikálně. Systém fungoval výtečně a parkování se stalo snadnou záležitostí.

(+) svérázný, ale krásný design

srovnání dosluhující a nové generace Hondy CR-V

 

2. generace

 

3. generace

 

délka (mm)

 

4635

 

4525

 

šířka (mm)

 

1785

 

1820

 

výška (mm)

 

1710

 

1675

 

rozvor (mm)

 

2630

 

2630

 

světlá výška (mm)

 

200

 

150

 

Interiér:

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - int2Otevření rozměrných dveří je lehké a nebude činit problémy snad nikomu. Nastupování do výše posazených kožených sedaček se může stát problémem pro osoby nižšího vzrůstu. Sedačky mají optimální boční vedení a dají se elektricky seřídit všemi potřebnými směry. Dokonce jsou vyhřívané a lze nastavit jejich tuhost. K pohodlí zajisté přispívají i loketní opěrky. Volant je seřiditelný výškově i podélně a tak správnou pozici nalezne snad každý. Dostupnost a rozmístění všech ovládacích prvků je standardní a nezaslouží žádnou větší připomínku.

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - intInteriéru vládne barevný dotekový displej umístěný uprostřed středového panelu. Ten kombinuje ovládání navigace a audiosystému. Jeho čitelnost byla i ve slunečných dnech naprosto výborná a správně reagoval na doteky prstů. Pro vložení disků CD s hudbou je nutné obrazovku odklopit stlačením jednoho tlačítka. Základní ovládání audiosystému může řidič provádět pomocí tlačítek na volantu, kde nalezne i mnoho dalších ovládacích prvků. Jedním z nich je tlačítko přepínajících informace palubního počítače, které se zobrazují na displeji v kapličce za volantem mezi kruhovými ukazateli rychlosti a otáček. Další tlačítka na volantu slouží k ovládání aktivního tempomatu, který jsme již testovali v Hondě Accord. Podrobný popis tohoto užitečného pomocníka můžete nalézt zde. Řadící páka esteticky vyčnívá ze středového tunelu a nepřekáží žádným ovládacím prvkům. Futuristická ruční brzda padne dobře do ruky a manipulace s ní je příjemná.

Honda CR-V 2.2 i-CTDiProvedení interiéru se nese v duchu černých barev a kvalitních použitých materiálů. Tvrdé plasty, které již nejsou příliš v kurzu si Honda dovolila použít na palubní desce. Jejich zpracování je však prvotřídní a vůbec není překážkou. Díky duální klimatizaci se i spolujezdec bude na předních sedadlech cítit pohodlně. Ten má před sebou v palubní desce k dispozici dvě kryté přihrádky (spodní o objemu 6,9 litru, resp. 3,1 litru u horní). Zadní dveře lze pro pohodlné nastupování otevřít v úhlu 80°. Na zadních sedadlech cestující naleznou dostatek prostoru a odkládacích ploch (např. kapsy ve výplních dveří pojmou 500 ml láhev a k dispozici jsou i kapsy na zadní straně předních sedadel).

Honda CR-V 2.2 i-CTDiZejména podélný prostor umí být díky posuvným (150 mm) zadním sedačkám velkorysý. I osoby vyššího vzrůstu nebudou nedostatkem místa trpět. Problémy mohou mít pouze lidé robustnější postavy v oblasti ramen. Variabilita interiéru je také na velmi slušné úrovni. Sedák zadních sedadel je rozdělen v poměru 60:40, opěradlo v poměru 40:20:40. Prostřední díl opěradla je možné sklopit do roviny s plochou zavazadlového prostoru díky čemuž naložíte i dlouhé předměty (lyže) bez omezení čtyřech cestujících. V zavazadlovém prostoru je nově umístěna vyjímatelná horizontální přepážka (330 mm nad podlahou), která usnadňuje přístup k vespod uloženým předmětům.

(+) kvalitní provedení interiéru
(+) provedení zavazadlového prostoru a nízká nakládací hrana

Výbava: Top Executive

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - navi 
Bohužel navigaci jsme nemohli vyzkoušet, mapové podklady pro Česko chyběly ...
ABS+EBD, VSA+TSA (Trailer Stability Assist), čelní airbagy na místě řidiče a spolujezdce, boční airbagy na předních sedadlech, okenní airbagy se senzorem převrácení vozidla, předpínače bezpečnostních pásů, přední aktivní opěrky hlavy, kotoučové brzdy, posilovač řízení, přední mlhová světla, stěrač zadního okna, xenonové světlomety, ostřikovače předních světel, centrální zamykání, dálkově ovládané centrální zamykání, ECU imobilizér, alarm, elektricky ovládaný posuv oken, elektricky ovládaná a vyhřívaná i sklopná vnější zpětná zrcátka, výškově nastavitelný volant ve 2 osách, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče vč. bederní opěrky, loketní opěrka u sedadla řidiče a spolujezdce, centrální loketní opěrka na zadních sedadlech, sklopná (3:2) a posuvná opěradla zadního sedadla, tři zadní opěrky hlavy, kapsy na opěrkách
Honda CR-V 2.2 i-CTDi - parkovani 
Při parkování pomáhají 4x senzory v zadním nárazníku, dva v předním a parkovací kamera umístěná pod SPZ
předních sedadel, ISOFIX, kryt zavazadlového prostoru s dělící příčkou a elektrickou zásuvkou, ukazatel vnější teploty, aktivní tempomat ACC+CMBS+HID (+AFS), tempomat, panoramatická střecha, tmavá boční a zadní skla, kožený interiér, kožený volant, vyhřívaná sedadla, palubní počítač, automatické zapínání světel, stěrače s dešťovým senzorem, duální automatická klimatizace, parkovací senzory, komunikační vnitřní zpětné zrcátko, navigace + HFT Bluetooth + parkovací kamera, nárazníky a zrcátka v barvě vozu, kliky dveří v chromu, disky kol z lehkých slitin 18", směrová světla ve zpětných zrcátkách, metalický lak, autorádio s CD a MP3 přehrávačem (6CD), 6x reproduktor + subwoofer, střešní anténa, podsvícené ovládání autorádia na volantu atd...

(+) 6,5" palcová dotyková obrazovka
(+) výbava

Motor:

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - motorHonda se snaží vždy jít vlastní cestou. A tak když ji v nabídce chyběl vznětový motor po kterým evropští zákazníci doslova prahli, bylo v Hondě razantně rozhodnuto. Žádný cizí motor do svým vozů nebude montovat a vyvineme si vlastní i za cenu časového skluzu. Světe div se, Hondě toto zapeklité rozhodnutí opět vyšlo. Po pár letech vývoje Honda produkuje velmi dobré diesely. Dokonce tak dobré, že čtyřválcový vznětový agregát i-CTDi vyhrál prestižní cenu motor roku. Ten se montuje do Accordů, Civiců i do CR-Véček, ve kterém právě tento motor máme i my v dnešním testu. Nejdříve se však musím přiznat, že vždy při vyslovení slůvka Honda si automaticky vybavím skvělé vysokootáčkové benzínové motory. Dnes však usedám do dieselové Hondy a jsem po otočení klíčku v zapalování mírně zaskočen. Do interiéru proniká vyšší hladina hluku než v případě vznětového Accordu. Nejde však ryzí klapot známý od jiných automobilek. Po rozjezdu hluk opadá a motor při zrychlení zpívá v různých tóninách. Jemné pobrukování se mění v pískání a syčení turba. Někomu tento svérázný projev může vadit, mě osobně se však líbil.

"Dvadvojka" produkuje 103 kW (140 k) při 4000 ot./min. spolu s maximem točivého momentu 340 Nm při 2000 otáčkách což dokáže CR-Véčku udělit maximální rychlost 187 km/h a rozjet ji na stovku za 10,3 s. Na první pohled hodnoty srovnatelné s konkurencí. Samotné naladění motoru je však víc než dobré. Při 2000 otáčkách nastupuje díky vysoké hodnotě točivého momentu ostrý nárůst síly a pokračuje až za hranici čtyř tisíc otáček. Ve městě na dvojku dosáhnete v "cukuletu" padesátky a dálniční jízdu můžete absolvovat pouze na šestý rychlostní stupeň. Motor točí při 130 km/h příjemných 2550 ot./min., na pětku 3150 otáček. I přes provozní hmotnost 1687 kg lze v kombinovaném provozu jezdit za 7,5 litrů motorové nafty.

Jízdní vlastnosti:

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - jizda2V Hondě správně pochopili, že většina majitelů SUV jezdí stejně převážně pouze po silnicích. A tomu plně odpovídá právě tato třetí generace. Na silnicích se CR-V chová jako osobní automobil a vyniká lehkou ovladatelností. Při řízení člověk zapomene, že sedí v něčem jako je SUV. A právě tento fakt u CR-Véčka oceňuji nejvíce. Nehraje si na teréňák, ale je tím čím je. Majitelé rodinně zaměřených SUV stejně do terénu nejezdí, maximálně jednou týdně projedou polní cestou ke své chalupě. A na to CR-Véčko bohatě stačí. Pokud však přeci jen vjedete na rozbahněnou louku, počítejte s drobným zaváháním automaticky přiřaditelného pohonu zadních kol. Ten reaguje na suché i mokré vozovce nepostřehnutelně rychle.

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - jizda4I přes poměrně vysokou stavbu karoserie se CR-V chová naprosto vyváženě. Může za to tužší podvozek, který dodává pocit osobního vozu. Na náklony karoserie u většiny SUV si musíte zvyknout, u Hondy je však nezažijete. Navíc téměř vůbec nebudete vědět o nerovnostech. O kostrbatých silnicích či hlubokých výtlucích budete informováni velmi dobře utlumenými rázy. Přes samotné tvrdší nastavení se konstruktérům podařilo dosáhnout velmi dobré kompromisu ohledně komfortu. Toho si na dobrých silnicích užijete dosyta, na horších to bude o horší, ale trpět rozhodně nebudete. Navíc budete mít jistotu, že Vás podvozek dokáže podržet i v těch situacích, kdy předchozí generace končí.

Dlouhé a rychlé přesuny po silnicích "cé-er-véčko" doslova miluje. Zatáčky lze projíždět velmi rychle, netrpí náchylností na boční vítr a přes vyšší výšku vyniká skvělou stabilitou při dálniční jízdě. Řízení i v tomto modelu dokáže řidiči předat dostatek informací o dění pod koly a svým charakterem patří k nejlepším mezi vozy kategorie SUV. Řazení má akorát dlouhé dráhy, jen řazení druhého rychlostního stupně je méně pohodlné. Brzdy dokáží vyvinout dostatečný brzdný účinek i při opakované deakceleraci.

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - jizda3Bezpečnost zvyšuje stabilizační systém VSA vyvinutý přímo automobilkou Honda (ovládá dle potřeby škrtící klapky motoru a přibrzďuje pravá nebo levá kola). Tento systém spolupracuje se systémem pohonu všech kol (Real Time 4WD). Doplňkovým systémem je také pomocný systém stabilizace jízdy s přívěsem (TSA), který kombinací snížení točivého momentu motoru a selektivního brždění zajišťuje zpomalení vozidla na bezpečnou a stabilní rychlost v případě, kdy hrozí rozkmitání přívěsu. O lepší viditelnost se v noci starají výkonné xenonové světlomety s natáčením podle směru jízdy. Všechny vozy CR-V jsou samozřejmě vybaveny čtyřkanálovým brzdovým systéme s ABS a EBD (systém rozdělení brzdné síly).

(+) přesné řízení
(+) brzdy
(+) jízdní vlastnosti na silnici
(+) bezpečnostní systémy
(-) jízdní vlastnosti v terénu

Závěr:

Honda CR-V 2.2 i-CTDi - bokozadNové CR-Véčko se prostě povedlo. Po týdenním testu ho mohu označit za krále silničních SUV. Vyvážené jízdní vlastnosti se skloubí s příjemně nastaveným podvozkem, který dokáže posádku komfortně a zároveň bezpečně přepravit na místo určení. Dobrý a úsporný motor jen podtrhuje celkové kvality vozu. V nejvyšší možné výbavě Top Executive se Vám dostane téměř všeho co si lze jen přát za cenu 1.099.000 Kč.hodnocení
brzdy
1
design
1
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
1
jízdní komfort
1
ovladatelnost
1
prostornost
1
pružnost motoru
1
řazení
2
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
1
celkové hodnocení - průměr:
1.21
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
technický popis
karoserie
typSUV
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4525
šířka (mm)1820
výška (mm)1675
rozvor (mm)2630
rozchod kol vpředu (mm)1570
rozchod kol vzadu (mm)1575
světlá výška (mm)175
provozní hmotnost (kg)1687
maximální hmotnost (kg)2160
počet míst (os.)5
minimální poloměr otáčení (m)5,9
objem zavazadlového prostoru (l)524/955
motor
typřadový DOHC
počet válců4
zdvihový objem (ccm)2204
vrtání x zdvih (mm)85 x 97,1
kompresní poměr16,7 : 1
max. výkon kw (k)/ot./min.103 (140) / 4000
max. kroutící moment nm/ot./min.340 / 2000
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s10,3
max. rychlost (km/h)187
spotřeba
město8,1
mimo město5,7
kombinovaná6,5
co2 (g/km)213/150/173
převodovka
typ převodovkymanuální
počet rychlostních stupňů6
palivová soustava
palivoMN
objem nádrže (l)58
přenos hnací síly
převodovkamanuální
pohon4 WD v reálném čase
řízení
typhřebenové s hydraulickým posilovačem
zavěšení kol
vpředuMacPherson
vzadudvojité lichoběžníky
brzdy
vpředukotoučové s vnitřním chlazením (293 mm)
vzadukotoučové (302 mm)
pneumatiky a ráfky
pneumatiky225/60 R18 100 H
ráfky18 x 7J
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (kč)829.900
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (kč)1.099.000
cena příplatkové výbavy (kč)92.860
celková cena testovaného vozu (kč)1.191.860
příplatková výbava
iPOD sada7.654
lišty prahů dveří4.329
stmívací zrcátko9.143
koberce Elegance3.621
nárazníky Aero68.113


Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
související testy

VIDEOTEST: Honda CR-V 1.6 i-DTEC (2014)
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Hondy CR-V s motorem 1.6 i-DTEC. Stačí skromný diesel těžkému SUV?


1/90
2/90
3/90
4/90
5/90
6/90
7/90
8/90
9/90
10/90
11/90
12/90
13/90
14/90
15/90
16/90
17/90
18/90
19/90
20/90
21/90
22/90
23/90
24/90
25/90
26/90
27/90
28/90
29/90
30/90
31/90
32/90
33/90
34/90
35/90
36/90
37/90
38/90
39/90
40/90
41/90
42/90
43/90
44/90
45/90
46/90
47/90
48/90
49/90
50/90
51/90
52/90
53/90
54/90
55/90
56/90
57/90
58/90
59/90
60/90
61/90
62/90
63/90
64/90
65/90
66/90
67/90
68/90
69/90
70/90
71/90
72/90
73/90
74/90
75/90
76/90
77/90
78/90
79/90
80/90
81/90
82/90
83/90
84/90
85/90
86/90
87/90
88/90
89/90
90/90


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist