Honda CR-V III – je koupě této ojetiny dobrou volbou?

V dnešní poradně si důkladně rozebereme CR-V třetí generace a přidáme názory automobilových odborníků, kteří se s tímhle autem osobně seznámili.
PORADNA, 14.11.14 | 00:00
hodnocení článku 3.3 b / 10x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Honda CR-V

DOTAZ: Dobrý den. Hledám nějaké SUV, které se nezalekne horších podmínek na cestě. Bydlím v podhůří a v zimě je zde více sněhu, nehodlám auto brát do těžkého terénu. Docela se mi zalíbila Honda CR-V od roku výroby 2006: jak má tento vůz řešen pohon všech kol? Určitě chci benzínový motor, jelikož dva moji známí už dojeli na nekvalitní českou naftu a oprava auta je stála nemalé peníze. Co mohu od benzínové Hondy CR-V čekat?

Zdraví Libor J.

Pozn. redakce: tímto článkem doplňujeme původní stručnější odpověď o další skutečnosti:


ODPOVĚĎ:

předek Třetí Honda CR-V v pořadí už nemá nezpevněné cesty příliš v lásce, stalo se z ní typické SUV, které majitelé prohání v drtivé většině pouze po silnicích, což je i Váš případ. Mimo silnici toho moc předvést neumí, a to jednak díky menší světlé výšce a malým nájezdovým úhlům, jednak díky absenci výbavy, kterou by terénní vůz neměl postrádat. Se sněhem na silnici si ale díky pohonu všech 4 kol, označenému zde jako DPS (Dual Pump System) či Real Time 4WD, poradí bez problému. CR-V ale není klasickou čtyřkolkou, neboť disponuje připojitelným pohonem zadní nápravy, nikoliv permanentním. Jde o systém kombinující mezi sebou hydrauliku a mechaniku. Ten začne na zadní kola posílat točivý moment od motoru až při prokluzu kol přední nápravy. Systém je velmi podobný tomu v předchozí generaci modelu CR-V, zde však bylo o 20 % zvýšeno „množství“ točivého momentu, který lze na zadní osu poslat, a také se zrychlily reakce systému. S jistým zpožděním záběru zadní nápravy je nutné počítat, což při ostřejší jízdě po špatném povrchu dovede občas nepříjemně překvapit. To je ale asi jediným nedostatkem této čtyřkolky, z hlediska spolehlivosti je na tom výborně.

Benzínové motory - rozšířenější je dvoulitr

Honda CR-V 2.0i (třetí generace) 
Motor 2.0i-VTEC s kódovým označením R20A
Jelikož jste si vybral benzín, mohu Vám nabídnout dva čtyřválce s objemem 2 a 2,4 litru. První z nich, dvoulitr s kódovým označením R20A1 či R20A2, je pod kapotami CR-V třetí generace velmi rozšířeným. Jedná se o ukázku japonské technické vyspělosti, slušné spotřeby paliva a velmi dobré spolehlivosti. Pojďme se na něj podívat trochu více zblízka. Blok i hlava válců jsou z hliníkové slitiny a motor má čtyřventilový rozvor SOHC (tedy jeden vačkový hřídel nad hlavou válců), kompresní poměr je 10.5:1. Doposud to nevypadá nijak výjimečně, to by ale Honda nesměla tuto pohonnou jednotku vybavit systémem proměnného časování ventilů VTEC. Ten v závislosti na otáčkách motoru a zatížení prostřednictvím tlaku oleje mechanicky mění dobu otevření sacích ventilů, aby byla zajištěna vysoká pružnost motoru v nízkých otáčkách a vysoký výkon u konce otáčkového spektra. V praxi tento systém zlepšuje reakce na pohyb plynového pedálu (vazba mezi plynovým pedálem zde není mechanická, ale tzv. drive-by-wire, tj. prostřednictvím snímače polohy plynového pedálu bez klasického lanovodu; tento krok má pomoci snížit čerpací ztráty a tudíž i spotřebu paliva).

TIP: Honda zmodernizovala CR-VHonda motor vybavila sacím potrubím proměnné délky, které ve 3 stupních podle otáček upravuje cestu vzduchu do válců za účelem snížení spotřeby paliva a zlepšení chodu pohonné jednotky. Ze strojů určených pro sportovní modely značky „podědil“ také olejové chlazení dna pístů, které jsou navíc kvůli zajištění lepšího přestupu tepla a snížení tření potaženy vrstvou molybdenu. To je z technických zajímavostí asi vše, lze ještě dodat, že jako základ tohoto motoru byla použita osmnáctistovka v civicu. Spotřeba se při běžné jízdě pohybuje okolo 9-10 litrů Naturalu na 100 km.

Honda CR-V 2.4i (třetí generace) 
V nabídce ojetin skromněji zastoupený motor 2,4i s kódovým označením K24Z1.
Velmi podobný je také o čtyři deci objemnější motor s označením K24Z1. Ten je schopen podávat výkon až 122 kW, mnohem důležitější je ale točivý moment 220 Nm, díky němuž je jízda příjemnější zejména ve spodní polovině otáčkového spektra. Lepší dynamika Vás oproti dvoulitru bude stát asi litr paliva na každých 100 kilometrů navíc. Tato pohonná jednotka nebyla v nabídce od začátku prodeje, přišla až po faceliftu v roce 2009, o kterém ještě bude řeč.
Ani s jedním z motorů neuděláte chybu, jsou příkladně servisně nenáročné. Dá se říci, že pokud budete pravidelně měnit olej, filtry a svíčky, neměla by Vás potkat žádná závada. Rozvody jsou poháněné bezúdržbovým řetězem.

TIP: VIDEOTEST benzínové Hondy CR-V (r.v. 2010)

Převodovky - automat potěší spolehlivostí

Honda CR-VCo se týká volby převodovek, šestistupňový manuál je opět sázkou na jistotu, rychlostní stupně se řadí lehce a poměrně přesně, v drahách jsou pouze malé vůle. Oproti druhé generaci byly použity širší synchronizační spojky rychlostních stupňů a také větší spojka, která umožňuje přesněji dávkovat točivý moment. Pětistupňový automat, pokud dostává pravidelný servis a slušné zacházení, také vydrží hodně. Na rozdíl od konkurenčních automatů navíc neubírá motoru tolik výkonu kvůli konstrukci s pěti spojkami. Spotřeba se v jeho případě zvedne cca o litr oproti manuální skříni, což je oproti konkurenci méně. Převodovka totiž umožňuje zamknout měnič točivého momentu, a to od druhého stupně výše. Omezuje se tím plýtvání palivem při prokluzu měniče. Pro jízdu ze strmého kopce je možné využít tlačítko na voliči převodovky, po jehož stisku se zařadí třetí rychlostní stupeň za účelem zvýšení brzdného momentu motoru. Vzhledem k použití větších kol má CR-V upravený stálý převod na hodnotu 4.5:1

Závěrečné hodnocení (viz. původní text)

interiérPokud Vám mohu poradit, hledejte vozy od podzimu roku 2009. CR-V totiž prodělala facelift, při kterém došlo ke zkvalitnění interiéru a bylo přepracováno naladění podvozku. Dostal měkčí charakteristiku, je odolnější a když už nějaká součást přestane sloužit, většinou ji lze samostatně vyměnit. Jízdní vlastnosti jsou jedny z nejlepších ve své třídě. Jako celek je Honda CR-V velmi spolehlivá, jako snad každé auto má ale jisté menší mouchy. Řadě majitelů se samovolně vybíjela baterie, na vině byl ve velké většině případů vadný spínač startéru. Problémy jsou občas s rádiem a navigací, výjimečně s kompresorem klimatizace. Pokud chcete, aby byl pohon všech kol bezproblémový, zkraťte předepsaný interval 120 tis. km pro výměnu oleje v systému na méně než polovinu. Vzhledem ke stavbě vozu a jeho vyšší hmotnosti počítejte s kratší životností komponent brzd. Koroze se vozu mimo výfuk vyhýbá, odolnost laku je ale slabší, a tak lze u některých kusů najít puchýřky na kapotě, kde odletující štěrk způsobuje oprýskávání laku až na kov. Co se týká náhradních dílů, dostupné jsou dobře (pozor ale na auta dovezená z USA a Kanady, ta jsou totiž od evropských verzí mechanicky odlišná a se sháněním dílů by mohl být problém; před koupí auta proto prohlédněte VIN kód, pokud začíná číslem 1 nebo 2, raději se mu vyhněte, jelikož se jedná o auto určené právě pro americký či kanadský trh), jejich cena je ale vyšší. Za přední brzdové destičky zaplatíte cca 3 tisíce, jeden brzdový kotouč vyjde na 3.500 Kč a za přední tlumič pérování zaplatíte dokonce přes 5 tisíc korun.

TIP: Honda CR-V 2.2 i-CTDi - test spotřeby

Honda CR-V očima odborníků

Honda CR-V 2.2 i-CTDi "Na trhu s ojetými vozy si Honda CR-V třetí generace vede velmi dobře. Náskok si vytvořila již jako nový vůz, který je jedním z nejprodávanějších v segmentu SUV a tvoří základní kostru prodejů značky Honda u nás. Zákazníkům nabídne spolehlivost, odolnost a harmonický soulad všech komponentů, který řidič pozná na neutrálních vlastnostech vozu. Nejedná se o standardní off-road, ale přesto, že je doma na silnici, nezalekne se ani lehkého terénu. Prostorná kabina bez středového tunelu, s řadicí pákou na palubní desce, je specifikum, které u konkurentů budete hledat obtížně. Honda nezapře orientaci na americký trh, ale povedlo se jí zaujmout i evropské zákazníky, což bývá často naopak. Klientelu tvoří rodiny středního věku (a starší), které hledají užitek v pohodlí, spolehlivosti, bezpečí a univerzálnosti. Technici výkupu neevidují žádné zásadní závady, vozy CR-V jsou likvidním artiklem. Nejvyšší poptávka je po výbavě Executive, která je vždy spojena s žádanou panoramatickou střechou, xenonovým svícením a koženým čalouněním. Ceny dílů jsou nákladnější než u běžné evropské produkce, například FAP filtr stojí cca 117.000 Kč. Ale nenadálých poruch, které nelze nikdy vyloučit, bude o poznání méně, protože vůz si vede výtečně i ve statistikách spolehlivosti. Motorizace jsou k dispozici pouze dvě, zážehový 2.0 bude žíznivější, ale odolnější vůči výkyvům v kvalitě motorové nafty. Vznětovou motorizaci doporučuji 2.2 i-CTDi 103 kW, která má poháněné rozvody řetězem, je kultivovaná a dostatečně výkonná. Celkově se jedná o vůz, kde neevidujeme negativní ohlasy, což je důkaz, že dokáže splnit kupujícím jejich očekávání, přestože cena konkurentů bude lákavější." Pavel Foltýn, ředitel strategického rozvoje Auto ESA.

"Dieselový motor iCDTi je jeden z nejlepších dieselů, s velmi plynulým tahem a značnou silou v nízkých otáčkách. V případě CR-V je spojen se skvělou šestistupňovou převodovkou. Auto vyniká praktickým interiérem s řadou odkládacích místa. Na cestování je pohodlné, až na přenos hluku od kol. Je to u Hondy asi tradice, že každý kamínek odlétnuvší od pneumatiky slyšíte, na mokré vozovce zkoumáte, zda nemáte pootevřené dveře." Martin Vaculík, motoristický novinář se zaměřením na ojetá auta

„Cé-er-véčko je jedním z průkopníků celé kategorie víceúčelových vozidel do města a blízkého okolí a jako takové je už dlouhá léta celosvětovým bestsellerem. Jeho třetí generaci vyráběnou v letech 2007 až 2012 zastihl po dlouholetém neomezeném panování nástup konkurenčních modelů, oblíbená Honda si však díky svým vrozeným kvalitám udržela vysoký kredit. Velkou míru osobitosti dodává modelu nezaměnitelný vzhled, který sice nemusí učarovat každému, CR-V si ale zato s jiným modelem rozhodně nespletete. Velkou oblibu si CR-V získalo také díky velkorysému vnitřnímu prostoru s plochou podlahou a pohodovou atmosférou. Sázkou na jistotu je dvoulitrový atmosférický benziňák, mnohem více radosti ale zažijete s povedeným dieselem 2,2 i-DTEC. Výkonem sice neohromí, v praxi však jde o nesmírně vitální, kultivovaný i úsporný agregát. K mání bylo i provedení s pětistupňovým automatem. Po stránce jízdních vlastností na silnici patří třetí vydání CR-V spolu se soudobým Subaru Forester ke špičce v oboru. Podvozek je naladěný spíše komfortně, snese ale i ostřejší jízdu, ke které má dobré vlohy také překvapivě slušně komunikující řízení. Menší světlá výška naopak nenahrává větším výletům mimo zpevněný povrch, jakkoliv jednoduchý pohon všech kol funguje efektivně. Ke konci výroby třetí generace se mimo tradiční bezpečnostní výbavy objevil i systém zabraňující kolizi (CMBS), velmi dobře si starší CR-V vede i ve statistikách spolehlivosti." Michal Borský, motoristický novinář se zaměřením na testy nových a ojetých automobilů

"Třetí generace Hondy CR-V přinesla v roce 2006, resp. 2007 kromě zcela nového designu mnoho velmi podstatných změn. Rezervní kolo se schovalo pod podlahu kufru, vůz se snížil, rozšířil a celkově více přizpůsobil jízdě po silnici namísto pobytu v terénu. Jízdní vlastnosti na silnici se výrazně zlepšily, celkově však vůz z mého pohledu trochu ztratil na původní robustnosti a bytelnosti. Zapadl tak do početné řady obdobných konkurenčních SUV. Výrazně vyčnívá zejména díky kvalitním benzinovým pohonným jednotkám. Myslím si, že modernizovaný motor 2,0i řady R20A je jedním z nejkultivovanějích a zároveň nejspolehlivějších motorů té doby. Zajímavý byl i zánovní diesel 2,2 i-CTDi, který nabídl standardní parametry na svou dobu a celkem rozumnou spolehlivost i ve vyšších nájezdech. Podle mne však je i v této generaci vozu znát, že Honda vždy uměla stavět skvěle fungující benzinová auta a s dieselem v té době teprve začínala. U ojetiny není potřeba se bát žádné zásadní skryté zrady, je však vhodné prohlédnout celkový stav podvozku, stupeň koroze, která se někdy objevuje i ve víku kufru. V Hondě CR-V třetí generace pořídíte stále skvělého a spolehlivého společníka zejména na silnici, který se však nezastaví ani na zasněžené horské cestě nebo bahnivé polňačce." Aleš Zich, majitel společnosti Auto AZ Consultinghodnocení
brzdy
2
design
2
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
2
prostornost
1
pružnost motoru
1
řazení
1
řízení
2
sedadla
1
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
2
celkové hodnocení - průměr:
1.64
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
technický popis
karoserie
typSUV
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4 570
šířka (mm)1 820
výška (mm)1 675
rozvor (mm)2 630
provozní hmotnost (kg)1 782
maximální hmotnost (kg)2 220
počet míst (os.)5
objem zavazadlového prostoru (l)524/955
motor
typvznětový
počet válců4
zdvihový objem (ccm)2 199
max. výkon kw (k)/ot./min.110 (150) / 4 000
max. kroutící moment nm/ot./min.350/2 000
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s10,6
max. rychlost (km/h)187
spotřeba
město9,5
mimo město6,2
kombinovaná7,4
co2 (g/km)195
převodovka
typ převodovkyautomatická
počet rychlostních stupňů5
palivová soustava
palivoNafta
objem nádrže (l)58
přenos hnací síly
pohon4x4
pneumatiky a ráfky
pneumatiky225/60 R18


"originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist