Honda FCX Concept: sériový vodíkový vůz je na dohled

Automobilky už dlouho koketují s myšlenkou vodíkových vozidel, ale zatím šlo vždy o prototypy a pokusné projekty. Nyní se však zdá, že se motoristický svět dočká razantní změny: Honda na říjnovém autosalonu v Tokiu oznámila, že už příští rok hodlá přijít se sériově vyráběným vodíkovým automobilem.
AKTUALITY, 13.11.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Honda
Honda FCX conceptSériová verze automobilu, který nese název FCX (Fuel Cell eXperiment = experimentální vozidlo s palivovými články) se oficiálně představí tento měsíc na autosalonu v Los Angeles. Šéf Hondy Takeo Fukui na tokijském autosalonu oznámil, že nový vůz bude postaven na základě studie FCX 2. generace, a do prodeje přijde příští rok - zatím ale jen v USA a v Japonsku, ostatní země přijdou na řadu později z důvodu nedostatku čerpacích stanic. V této souvislosti stojí za zmínku, že kromě vozidla samotného Honda vyvíjí i koncept vodíkových plnicích stanic, včetně projektu "domácí" vodíkové plničky.
Poprvé se Honda FCX (resp. koncept v této podobě) představila na ženevském autosalonu v roce 2006. V provozu se v Evropě poprvé pozoruhodný vůz prezentoval ve Švédsku. Zaujal hlavně svou vysokou energetickou účinností - zhruba 60 %, což je asi tronásobně vyšší hodnota, než jaké dosahují vozidla poháněná tradičními palivy, a dvojnásobek oproti hybridním automobilům - a také o 10 % lepší výsledek, než dosahoval předchozí model konceptu FCX.

Vodík na silnicích: Dnes pokusně, příští rok už realita
Honda FCX conceptNěkolik vozidel první generace FCX již testují uživatelé v provozu na silnicích v USA a v Japonsku, v tomto případě však ještě jde skutečně o experimentální vozy, které nelze běžně koupit. Nová generace je výrazně odlišná od svého předchůdce, a to jak designem, tak vylepšenými parametry.
Motorová pohonná jednotka je o 40 % menší a o 180 kg lehčí než ty, které byly použity v současné generaci FCX, má však o 14 kW (18 k) lepší výkon. Motor o výkonu 95kW je namontován souose pod kapotou a pohání přední kola. Nádrž na 171 l vodíku stlačeného na 5000 psi, umístěná pod zadními sedadly, by měla vozidlu vystačit na ujetí 435 km na jedno naplnění, celkový dojezd udává výrobce hodnotou 570 km. Právě plnění je jedním z hlavních problémů masovějšího nasazení vodíkových vozidel během příštích let. Honda FCX má k dispozici Honda Satellite-Linked Navigation System, který obsahuje databázi všech vodíkových plnicích stanic s jejich lokalizací, umožňující rychle nalézt nejbližší místo, kde lze natankovat.
Zatímco většina vozidel s palivovými články a hybridních aut využívala velké a těžké baterie, pro Hondu FCX vyvinuli konstruktéři nové, kompaktní li-ion baterie, které však poskytují o 30 % větší dojezd, než nabízely dosavadní modely konceptu FCX, systém palivových článků je o pětinu menší a o 30 % lehčí než u předchozích modelů, a umístěn vertikálně ve středním tunelu vozidla. To dalo designérům větší volnost pro vytvoření stylového aerodynamického sedanu s velkým vnitřním prostorem. FCX Concept používá regenerativní brzdění a zpomalování k dobíjení palubních baterií, které jinak pomáhají motoru ve fázích akcelerace.

Vítejte v budoucnosti!
Honda FCX conceptK dalším nepřehlédnutelným charakteristikám vozidla patří kromě pozoruhodného designu i jeho futuristický interiér. Např. interaktivní podlaha, která indikuje změny teploty v interiéru pomocí měnícího se osvětlení, čalounění sedadel a obložení dveří je vyrobeno z vysoce odolné tkaniny Honda Bio Fabric vyvinuté společností Honda na rostlinné bázi. Unikátní je i aktivní přístrojová deska naklápějící se o 45° v závislosti na rychlosti vozu - navozuje pocit většího bezpečí při rychlé jízdě a náklonu nahoru a při pomalé je nakloněna směrem dolů, což zase podle výrobce evokuje pocit většího prostoru a uvolnění. Vypouklá přístrojová deska obsahuje různobarevné virtuální ukazatele, mezi nimiž klíčovou pozici zaujímá kulatý displej ukazující pomocí měnící se barevné škály úroveň využití vodíku a polokruhový panel signalizující stav palivových článků a provoz na baterie - modrá barva značí úroveň energie z palivových článků, zelená signalizuje, že vůz jede na baterie, na protější straně je ukazatel úrovně vodíku v nádrži. Biometrická řídící jednotka (BDU) rozezná pomocí senzoru a kamer blížícího se řidiče, odemkne vůz a nastaví předprogramovanou polohu volantu, sedačky, pedálů a náklon přístrojové desky.


Technická data

Maximální rychlost160km/hod
Maximální dojezd570km

Počet cestujících

 
4 cestující
Maximální výkon95kW (129k)
Maximální točivý moment256N.m
Palivostlačený vodík
Kapacita nádrže171l
Rozměry (D x Š x V)4760 x 1865 x 1445 mm

(nov) + Hospodářské novinyAutor: TZS
1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist