Hyundai Accent 1.3 GLS

Starší modely korejské provenience v autobazaru lákají potenciální kupce zejména příznivou cenou s ohledem na výbavu a rok výroby. Jaká je ale jejich spolehlivost nebo jízdní vlastnosti? Není riskantní se nechat omámit cenovkou?
RECENZE UŽIVATELŮ, 24.05.07 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Hyundai Accent
Značka:Hyundai
Model:Accent
Typ:1.3 GLS
Bližší označení:model '97 (po malém faceliftu)
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:1341
Palivo:benzín
Rok výroby:1998
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:80 000
Najeto km nyní:90 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:1 rok (manželka)
Průměrná spotřeba:5,7
Poruchy:problémy s ovládáním dveří a žárovkami v hlavních světlometech
Předchozí vozidlo:Citroën AX

Manželka si začala stěžovat, že jí Citroën AX nestačí, tak jsem musel začít pátrat po náhradě. Chtěla 5 dveří, aby to jelo svižněji (měli jsme původně slabý diesl, takže chtěla benzin), dobře sedělo v zatáčkách (máme takové silnice), aby to vypadalo moderněji, mělo to klimu, bylo tam víc místa (i v kufru) a přitom to nebylo moc velké, aby s tím uměla parkovat.

Vlastníte vůz značky Hyundai? Podělte se s ostatními o své zkušenosti
ZDE!


Chtěl jsem se vejít do 100 000,-, tak jsem začal pátrat. Brava a xsara se jí zdály už moc široké, mégane jsem jí vymluvil, i když se po něm sápala, nad felicií ohrnula nos, saxo a corsa byly malé, tak jsem nakonec dospěl k accentu, který mi schválila. Na TipCars jsem vybral pár exemplářů a jeden z nich nám skončil v garáži.
První věc, kterou jsem při výběru objevil, je to, že v roce 1997 proběhl menší facelift. Pozná se podle přední kapoty (před faceliftem rovná, potom šikmé prolisy, logo je před faceliftem umístěno na kapotě, potom ve škvíře pod kapotou, atd).
Po faceliftu accent vypadá mnohem lépe, takže jsem se zaměřil na tento model. Nová generace z roku 2000 byla mimo finanční rozsah. Zjistil jsem, že omlazování ojetin je běžná praxe, kolikrát auto evidentně před faceliftem bylo deklarováno z roku '98 nebo '99, no nic. Také jsem zjistil, že byly 3 výkonové varianty motoru 1,3 litru. 60 k, 75 k a 84 k. Z toho 60k se tady v nabídce vůbec nevyskytovala, tušil jsem proč - asi se to při dovozu natvrdo přepisuje na 75 k, abyto vypadalo lépe.
Za nějakých 89 000 Kč jsme koupili auto čerstvě dovezené z Německa, se solidní výbavou (klima, liťáky, metalíza, elektrické stahování předních oken, dálkový centrál, 2 airbagy, ABS, dělená zadní sedadla). Mělo mírnou začínající koroze lemů, podezřelý cinkavý zvuk z výfuku (asi nějaká přepážka v tlumiči), pravý zadní bok auta trochu nervózněji ustřelující v zatáčkách (tlumič?), interiér silně zakouřený (asi po 3 měsících naštěstí kompletně vyčichl).
Prohlídku při koupi jsem dělal sám, moc jsem se s tím nepáral, kdo by se obtěžoval něco bastlit na accentu? Jízdu jsem svěřil manželce, že je to stejně určené pro ni - to abych se vyhnul jakékoliv odpovědnosti v případě neúspěchu. :-)
Auto jezdí celkem dobře (i v zatáčkách), je pohodlné, místa pro menší rodinku tak akorát, vypadá pěkně. Manželka byla spokojená při výběru i teď. Chtěl jsem to mít z krku, tak jsem jí nic nerozmlouval.
Nejdřív jsem preventivně nechal vyměnit rozvody a později i olej. Ve značkovém servisu v Brně chtěli za rozvody i s kladkou cca 10 000,-, tak jsem se usmál a nějaký "garážník" to zvládl za 3 000,-. Pak ale zklamal s olejem. Manželka mu to tam zavezla, ale přelil a navíc nevyměnil filtr.
Ještě jsem pořídil zimní gumy a k nim plecháče. Na vrakovištích moc nejsou, nebo stojí moc, ale na inzerát jsem sehnal za 300,-/kus ze staršího colta - stejná technika (accent je korejský colt '92-'96 s malým batohem na zádech).
Nezdálo se mi taky, že by auto mělo papírových 75 koní. Spíš to vypadalo na 60 koní - subjektivní pocit nejvyššího kroutícího momentu odpovídal otáčkám u 60koňového a jasno mi udělala zkouška maximálky - taky odpovídala 60 k. Ale manželce to nevadí, takže to neřeším, aspoň má nižší spotřebu - jezdí za 5,5 až 6 litrů.
Největší problémy v jinak celkem pohodovém provozu jsou s dveřmi. Vnitřní mechanismus je celkem rezavý, zatéká do něj (což je asi u accentu normální) a občas nejdou otevřít dveře řidiče, nebo se neodjistí dveře za ním. Dálkový centrál odešel poměrně rychle (tlačítka), takže manželka přešla na klíček. No a taky se mi nezdá podezřele rychlé odcházení žárovek hlavních předních světlometů (u AX jsem to za 3 roky neřešil ani jednou). Možná se u auta za deště trochu víc rosí skla.
Informace jsou celkem dostupné na internetu v Hyundai-klubu, auto se nekrade, takže není problém si zajet na nákupy třeba do hypermarketu a bezestrachu ho tam nechat. Další osudy tohoto auta už mě celkem nezajímají, s manželkou se rozvádím, jinak bych si samozřejmě nedovolil napsat recenzi po tak krátké době... Auto bych si sám nekoupil, ale ne proto, že by to byla vyloženě špatná volba, ale spíš protože mám jiné preference (nafta, atd.). Fotky pochází ještě z originál Tipcars inzerátu. :-)

KladyZápory
za ty peníze vypadá dobře image
nekrade se koroze
pro malou rodinu dost místa - praktický značkový servis
  
  

Spolehlivost
3
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi anohodnocení
brzdy
3
design
2
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
3
jízdní komfort
2
ovladatelnost
3
prostornost
3
pružnost motoru
3
řazení
4
řízení
3
sedadla
2
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
3
celkové hodnocení - průměr:
2.71
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist