Hyundai i30 1,6 CRDi - jaký je stav po 200 tis. km?

Tak vás po čase opět zdravím s pokračováním příběhu o mém 'Hjundééé'.
RECENZE UŽIVATELŮ, 05.05.15 | 00:00
hodnocení článku 4.3 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Hyundai i30
Značka:Hyundai
Model:i30
Typ:CW
Bližší označení:1.6 CRDi
Karoserie:kombi
Objem motoru:1 598
Palivo:nerozhoduje
Rok výroby:2011
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:0
Najeto km nyní:200 600
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:3 a 1/4 roku
Průměrná spotřeba:6
Poruchy:viz recenze
Předchozí vozidlo:neudáno

Tak vás po čase opět zdravím s pokračováním příběhu o mém 'Hjundééé'. Je tomu nějakou dobu, co jsem psal na tento server recenzi po 100 000 km, čas se ale trochu nachýlil a já překročil již 200 000 km. Moje první recenze je na tomto webu snadno dohledatelná a každý si ji může přečíst, takže se budu snažit věnovat hlavně provozním věcem po překročení první stovky až doteď, tedy pouze krátce:
Auto, jak jsem již uvedl, není moje, je to služební, ale od prvního km až doposud jsem s ním každým kilometr najel pouze já, tudíž má opravdu jen jednoho řidiče. Auto servisujeme v autorizovaném servisu v Liberci a já ho nijak zvlášť nešetřím, zase ale na druhou stranu mám rozum a nechávám ho v klidu ohřát, snažím se dochlazovat turbo, nepodtáčet motor atd. Za to se auto odměňuje mně i firmě zatím celkem bezproblémovým provozem, ale o tom až později.


Exteriér - téměř beze změn
O subjektivním pohledu na vzhled se rozepisovat nebudu, to bylo minule, ale pokusím se vám sdělit, jak se tato již slušná porce km podepsala na vnějšku. A to nijak zvlášť, nikde žádné známky koroze (pravda, auto jsem už delší dobu neviděl zespodu). Takže krom již celkem 'ostříleného' předku od kamínků a pár oděrků z parkovišť je téměř beze změn, krom jedné události způsobené jedním 'dobrákem', ale o tom také až později.

Interiér - tady je to už horší
Oproti vnějšku, kde se zub času tolik neprojevil, je to uvnitř trochu horší, avšak stále žádná tragédie. Co je opravdu mizerné již od začátku, je tzv. kožený potah volantu a řadičky, osobně si myslím, že kolem pravé kůže šel hodně daleko, když ho vyráběli, a onen povrch volantu a řadičky se loupe a drolí tak nějak už od začátku; původně jsem to chtěl reklamovat, ale poté, co jsem viděl, jak to dopadlo u druhého auta ve firmě, kterému ho vyměnili (ano, bylo to úplně stejné), jsem se od toho upustil jako od ztráty času. Na volantu se taktéž už místy loupe stříbrný lak plastu. Displej rádia, který jsem minule taktéž kritizoval, je poškrábaný samozřejmě ještě víc, avšak stále dobře čitelný. Abych jen nekritizoval, dobře jsou na tom sedačky, nejsou nijak prosezené, pouze u řidiče je trochu ošoupaná bočnice, ale to je při častém nasedání a vysedání normální. Také bílé piktogramy na ovladačích jsou stále. Nikde nic nevrže, což mě mile překvapuje.

Motor a převodovka - stále v dobré kondici
Motor je i přes počet najetých km stále v dobré kondici, vše je původní bez nějakých problémů. Nepociťuji žádný úbytek výkonu ani nikde nic nechrastí, nevrže, prostě vše je, jak má být, aspoň se to tak zdá. Pouze je spotřeba oleje cca 1 litr na 10 000 km, ale ta už je taková od začátku a je stále stejná, nezvyšuje se. O DPF filtru ani nevím. Spotřeba se ustálila na průměrných 6 l/100 km (jezdí se po městech, dálnicích, okreskách, od všeho něco) podle palubního PC, podle dotankování jsem to nikdy neměřil. Převodovka řadí stále dobře a přesně, sice jsou znát menší vůle v kulise, ale není to nic, co by mě znepokojovalo. V tomhle směru mě 'Hjundé' opět zatím mile překvapuje.

Podvozek a řízení - kupodivu drží
Podvozek je krom jedné tyčky stabilizátoru taktéž původní. Sice už jsou trochu znát nějaké ty vůle, ale jízdní vlastnosti se zatím nijak rapidně nezhoršily. Na dlažebních kostkách jsou trochu slyšet zřejmě silentbloky. Ale tlumiče, ložiska a zbytek podvozku sice nejsou určitě v kondici jako nové, ale nutnou výměnu zatím nic nevyžaduje. Takže jediné, co se pravidelně mění, jsou kotouče a destičky. Jediné, co musím opět zmínit a co mě na autě rozčiluje snad nejvíce, je rejd. Vím, že auto není nejmenší, ale někdy opravdu zůstává rozum stát nad tím, na jak velkém prostoru se není schopno otočit bez nutnosti si couvnout, což samozřejmě občas zkomplikuje dopravní situaci. Řídil jsem i o dost delší auta, ale žádné zatím takto mizerný rejd nemělo.

Servis a závady - podrobný popis
Tak, a teď se podívám na to, co asi každého z vás zajímá nejvíce, a to závady a servis. Do prvních 100 000 km zmíním pouze spojku, o které jsem minule psal: jako klouzající byla v 67 000 km vyměněna na záruku. Dále se budu již věnovat druhé stovce.
103 000 km: nějaký dobrák mi před panelákem na sídlišti, kde jsem předtím bydlel, zbořil zadek, a to takovým způsobem, že to odnesly páté dveře, zadní blatník a světlo. Nějaký lístek samozřejmě nikde, k události jsem zavolal i PČR, příslušníci se sice snažili pomáhat a chránit, avšak pátrání po viníkovi bylo nečekaně marné, takže oprava za cca 70.000 Kč, auto má samozřejmě havarijní pojistku, takže firma zaplatila 'pouze' spoluúčast, ale oprava trvala téměř 14 dní. Ještě dnes bych dotyčnému rád 'poděkoval'. Na dobu opravy mi byla zapůjčena nová i30 CW s 1.4 benzínem, celkem příjemné svezení.
110 000 km: Výměna tyčky předního stabilizátoru, k mému překvapení v rámci záruky.
120 000 km: Servisní prohlídka, výměna oleje filtrů atd. za 6.500 Kč.
130 000 km: Výměna předních brzdových kotoučů a destiček cca 7.000 Kč.
150 000 km: Servisní prohlídka, výměna oleje, filtrů atd. opět 6.500 Kč.

162 000 km: Výměna prasklého čelního skla, 12.000 Kč, řešeno přes pojišťovnu. Auto muselo být v servisu 2 dny. Na tu dobu mi byla půjčena i20 1.2, se kterou jsem musel absolvovat 600 km dlouhou cestu, to bylo za trest.
175 000 km: Zlomil se mi vystřelovací klíč, nepříjemná věc, když jste 200 km od domova a nemáte tušení, kde ona střelka, co se strká do zapalovací skříňky, je. Naštěstí jsem ji po úporném hledání našel zapadlou za sedačkou řidiče. Byl jsem v tu chvíli zaparkovaný v centru města, tak jsem našel nejbližší barvy laky, koupil vteřinové lepidlo, klíč slepil a po odpadnutí balvanu ze srdce odjel. Klíč jsem poté byl reklamovat v servisu a technik se slovy 'to už jste dneska třetí' klíč vzal a na záruku mi byl vyměněn, cena nového se pohybuje někde kolem 5.000 Kč.
180 000 km: Servisní prohlídka, výměna oleje, filtrů atd., opět cca 6.500 Kč. Při té příležitosti výměna nesvítící stropní lampičky nad řidičem, taktéž v rámci záruky, cena nové 4.000 Kč.
189 000 km: Výměna předních brzdových destiček cca 2.200 Kč.

Tip: Ojetý Hyundai i30 – jaký diesel pod kapotu vybrat?


Jak vidno, autorizovaný servis je poměrně dost drahý, náhradní díly, hlavně karosářské, extrémě drahé, když člověk vezme v úvahu, že to rozhodně není nějaká prémie. Na druhou stranu se jim zase musí nechat, že k záruce přistupují opravdu vstřícně a vymění i věci, které bych nečekal, a nejen na mém, ale i na ostatních autech ve firmě. Auta si plánujeme nechat do konce záruky, což u mého znamená hranici 300 000 km, tak jsem sám zvědav na další vývoj spolehlivosti.

Závěr - docela milé překvapení
Ač jsem v době přebírání tohoto korejce moc nedoufal, překvapil mě a dodnes překvapuje opravdu nadprůměrnou spolehlivostí. Není to sice žádná výhra ani výkřik moderní techniky, nad některými materiály hlavně v interiéru se člověk opravdu nerozplyne, ale slouží a hlavně mě nikdy nikde nenechal, takže mi docela přirostl k srdci. Je možné, že po tom, co dopíšu tuto recenzi, se auto začne lidově řečeno sypat, ale to ukáže pouze čas, tak doufám, že se najde pár čtenářů, kteří si pak přečtou i recenzi další...

Podobnou recenzi si můžete napsat i vy, klikněte zde!

KladyZápory
Spolehlivost  Mizerný rejd  
Přístup servisu k záruce  Drahý servis a díly  
Nezájem zlodějů  Kvalita některých materiálů interiéru  
   
   

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
4
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? anohodnocení
brzdy
2
design
3
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
3
jízdní komfort
3
ovladatelnost
3
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
1
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
2
výhled z vozu
2
celkové hodnocení - průměr:
2.3
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist