Hyundai i30 nebo Peugeot 207 - kdo je lepší?

Dotaz:Dobrý den,
obracíme se na Vás s prosbou. Chceme rodičům, kteří mají 45let a 52let koupit nové auto. Máme vyhlédnuté vozy, ale nevíme, který vybrat. Poraďte nám, který nový vůz by byl lepší. Jedná se o Peugeot 207 benzín 1,4 55kW a Hyundai i30 benzín 1,4 80kW. Děkujeme Martin Štěpánek
PORADNA, 16.07.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 207, Hyundai i30

Odpověď

Peugeot 207 - r.v.2010Dobrý den,
když nebudu brát v potaz různé limitované akční nabídky, jejichž obsah i délka trvání má stejně vliv jen na cenu a výbavu- nikoliv na klíčové vlastnosti auta samotného, pak bych se přiklonil spíše k nošovickému Hyundai i30.
Jeho vítězství bych v tomto duelu sice nepokládal za natolik drtivé, že by samo o sobě stačilo k zavrhnutí Peugeotu 207, spíše u mě budí velkou důvěru tím, že je to po technické stránce vlastně jednovaječné dvojče vozu Kia c´eed- momentálně jednoho z nejspolehlivějších vozů své třídy i doby. Je tedy u něj velmi reálná pravděpodobnost bezproblémového provozu po mnoho let a toho bych si v konečném důsledku cenil mnohem víc než dramatického designu či vkusnějšího a přehlednějšho interiéru dvěstěsedmičky. Na základě mnohaletých zkušeností majitelů vozů obou značek pak určitě stojí za zmínku i poněkud vyšší „level“ v přístupu servisu k zákazníkovi u asijské značky, kde na rozdíl do mnoha jiných, čas a energii věnují výhradně rychlému vyřešení problému.
Hyundai i30 - r.v. 2010Pro i30 bych se rozhodl i z důvodu neporovnatelně prostornějšího interiéru a znatelně výkonnějšího motoru (a neberte to za stejné peníze…), ostatně hodnoty uváděné v tabulce níže hovoří jasnou řečí. Hodně nešťastnou černou sazi ale spatřuji v alibistickém znění záruky proti prorezivění, která je toho času dle záručních podmínek pouze pětiletá a může tak leckoho motivovat k vyřčení předčasných závěrů na adresu kvality výrobků korejských značek. Kromě několika údajů výrobce k porovnání obou vozů přidávám i pár subjektivních pocitů.

 

Peugeot 207 1,4 (54 kW)

 

Hyundai i30 1,4 (80 kW)

 

Standardní záruka na auto

 

2 roky (za příplatek 3 nebo 4 s limitem km)

 

5 let bez omezení km

 

Záruka proti prorezivění

 

12 let

 

5 let (je součástí záruky na lak)

 

Výkon, točivý moment

 

54 kW/5400 min a 118 N.m./3300 min

 

80 kW/6200 min a 137 N.m/5000 min

 

Dynamické vlastnosti

 

170 km/h; 0-100 km/h za 13,9 s.

 

187 km/h; 0-100 km/h za 11,7 s.

 

Kombinovaná spotřeba

 

6,3 l/100 km

 

6,1 l/100 km

 

Objem zavazadelníku

 

270 litrů/ po sklopení sed. 923 litrů

 

340 litrů, po sklopení 1250 l

 

Pohon rozvodů motoru

 

Řemen, výměna do 6 let či 120 tis. km

 

Bezúdržbový řetěz

 

Subjektivně:

 
  

Jízdní vlastnosti

 

Navzdory jednoduché zadní nápravě překvapivě dobré. Auto působí za všech okolností bezpečně a velmi stabilně zejména zásluhou velkého rozvoru náprav i rozchodu kol. I při vyšších rychlostech dobrá směrová stabilita, náklony v zatáčkách nepatrně větší, ale stopu drží poslušně a dlouho. Nižší limity jednodušší zadní nápravy se projevují až v zatáčce plné nerovností, drtivou většinu času ale 207 poskytuje velmi příjemnou, jistou a uvolněnou jízda. Převod řízení je zbytečně velký a v městském provozu si řidič připadá skoro jako v autobusu- klidně by jedna otáčka volantu mezi oběma krajními rejdy mohla zmizet.

 

Zadní náprava je komplikovanější víceprvkové konstrukce, ale nějaké vyloženě markantní kvalitativní zlepšení nelze v legálních rychlostech proti stabilnímu P207 zaznamenat. Podvozek se paradoxně vyznačuje plavnějším odpružením než v případě francouzského vozu, zdá se však, že sesterská Kia C´eed má naladění podvozku o něco zdařilejší, zejména co se jistoty držení stopy na nerovných silnicích týče. Zatím nahlas nevyřčenou pravdou je, že originální pneumatiky Kumho nejsou propracovanému podvozku zas takovou oporou, jak si výrobce myslí. Kdo už přezul na jiné, ten ví o čem je řeč… Na běžné rodinné ježdění je ale i30 velice příjemný. Hyundai má maličko účinnější brzdy (asi i díky sériovým kotoučům vzadu).

 

Odhlučnění

 

Velmi kultivovaný vůz. I v dálničních rychlostech minimální aerodynamický hluk, taktéž izolace hluku od podvozku je znamenitá. Hluk motoru až do středních otáček prakticky splývá s okolím.

 

Nízký aerodynamický hluk, ale podvozek by si zasloužil lepší odhlučnění, což odhalí i krátká projížďka po D1. Překvapivě intenzivně jsou slyšet nárazy kamínků do podběhů i přejíždění panelových spár. Motor je v nízkých otáčkách velmi tichý, v těch vysokých je ale v interiéru víc slyšet než u P207, narozdíl od něj má ale v tomto režimu vitální „zdravý“ zvuk, který pocitově ještě zvýrazňuje podávané výkony

 

Pohonná jednotka

 

Ty dva metráky váhy navíc proti staršímu modelu 206 jsou pořádně znát a tak se dříve docela slušně pružný motor dostal na hranice svých možností. Jeho přirozená charakteristika s preferencí spodního až středního pásma se zdá být příjemná v městských rychlostech, ale s rostoucí rychlostí i otáčkami dynamika rapidně klesá a předjíždění už vyžaduje dobré plánování. Se zapnutou klimatizací (pokud ji vůbec auto má) nemá ve vyšších rychlostech už prakticky žádnou bezpečnostní rezervu. Řazení stejně jako u předchůdce nepracuje hladce a jednoznačně, ale je to o zvyku.

 

Velké překvapení. Vzhledem k hodnotě maximálního výkonu by člověk čekal naprosto „hluchý“ spodek, jenže variabilní časování ventilů jej dělá dobře použitelným i zde. Kolem středních otáček prudký vzestup výkonu, pocitově překonávající většinu dnešních šestnáctistovek. Vzhledem k malému zdvihovému objemu výtečná dynamika a široký rozsah použitelných otáček. Spojka je ostřejší a řazení (i když má po vzoru Peugeotu delší dráhy) je mnohem příjemnější, neklade takový odpor a nemá snahu škobrtat.

 

Interiér

 

Vkusný, jednoduchý, přehledný a velice dobře zpracovaný interiér. Dobrá čitelnost přístrojů, jemné načervenalé podsvícení, velká tlačítka a mnoho velkých a praktických odkládacích ploch.

Proti minulosti neporovnatelně pohodlnější přední sedadla, sedáky už jsou dostatečně dlouhé a opěradlo slušně drží tělo v zatáčkách. Vpředu je dost místa na šířku i výšku, vzadu by ale člověk soudě z nafouknutých vnějších rozměrů očekával daleko víc. Stejně tak zavazadelník má poměrně malý objem

 

Dobré dílenské zpracování, ale po optické stránce kapku divočina. Tmavá palubní deska s tvrdými světlými obklady (snad vzdáleně to má připomínat kov nebo co, ale je to teď moderní u většiny značek) a do očí bodající modré podsvícení budíků a displejů asi udělají správný dojem spíše na mladší zákazníky, konzervativní člověk se tu zas tak moc doma necítí. Funkčnost tím ale dotčena není. Je tu o něco méně odkládacích prostorů než v P207 a některé plasty se zdají být málo odolné proti poškrábání. Prostornost na vrcholu třídy, i dozadu se pohodlně vejdou dva dospělí. Na šířku je tu asi o 5cm víc místa než v současné Octavii…

 1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist