Hyundai Lantra - proč není jiskra na svíčkách?

Auto při jízdě náhle 'chcíplo' po zastavení nechtělo nastartovat. Po prozkoumání motoru zjištěno že svíčky nedávají jiskru. V autě bylo cítit cosi spáleného.
TECHNICKÁ PORADNA, 29.03.12 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Hyundai Lantra
Autor dotazu: 
Značka, model:Hyundai Lantra
Bližší označení:1.5i
Rok výroby:1993
Palivo:Benzín
Výkon v kW:55
Kód motoru:x
Popis závady:Auto při jízdě náhle 'chcíplo' po zastavení nechtělo nastartovat. Po prozkoumání motoru zjištěno že svíčky nedávají jiskru. V autě bylo cítit cosi spáleného.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane,

Máme tu opět klasický problém, že v motoru není čím zapálit, doufejme, že je tam alespoň CO zapálit. Problém jednoznačně vidím ve vysokonapěťovém zapalovacím okruhu. Zápach spáleniny značí, že bych v první fázi podezříval přímo cívku, ale nepředbíhejme událostem.

Nevím, jaké jsou Vaše znalosti a zkušenosti stran obsluhy osciloskopu nebo alespoň voltmetru. I když voltmetr přepnutý do režimu měření odporu tak maximálně ukáže, že je kabel úplně neprůchodný, ale jeho skutečný stav umí určit zkušený autoelektrikář , což já nejsem, pomocí osciloskopu. Kontrola svíček prozradí, které válce jsou bez „šťávy“ a teď myslím tu elektrickou - jsou černé jak bota. Jakákoliv porucha keramické izolace, jako vlasové černé „cestičky“ nebo snad dokonce prasklinky znamenají, že si svíčka v motoru již nezajiskří. Není ani neobvyklé, že se „nakazí“ jedna součástka od druhé. Pak se stane, že vadná svíčka odpálí kabel nebo vadný kabel odpálí svíčku. Každopádně, pokud je závada na vysoko-napěťovém elektrickém okruhu, doporučuji kontrolu všech komponent, kudy proud ze zatím neznámého důvodu vůbec neprocházel.

Protože se jedná o již téměř 20-li letou „babičku“, odhadl jsem, že nebude mít ještě plně elektronicky řízené zapalování a skutečně, je tomu tak. Do hry nám tedy vstupuje ještě další mezičlánek, kterým je rozdělovač. Destrukce palce rozdělovače spolehlivě zabrání průchodu elektrického proudu ke svíčkám. Není nic jednoduššího, než v úplně první fázi zkontrolovat mechanickou funkčnost tohoto elementu. V jeho útrobách musí být čisto a sucho. Přítomnost oleje a spáleniny nebo napečenin prozrazuje, že jeho nejlepší kondice již pominula. Nejdůležitějším článkem rozdělovače je palec, který se otáčí rychlostí vačkového hřídele a distribuuje tak proud o vysokém napětí k jednotlivým svíčkám. To jestli se otáčí zkusíte snadno, stačí zařadit 5-ku (kvůli lehkému převodu od kol k motoru) a trošku potlačit auto. Pokud se palec pohne, je vše v pořádku, avšak si nedokážu představit stav, kdy se palec jeví v naprostém pořádku, ale neotáčí se, to snad jedině v případě přetrženého rozvodového řemene. To už je bohužel stav, kdy je hořekování nad palcem nemá velkého smyslu a lze nad motorem pouze sejmout čepici.

Nicméně při jakékoliv pochybnosti o stavu rozdělovače bych sáhl do kapsy a 300 Kč za víčko s palcem obětoval. Konec konců ani 1000 Kč za sadu kabelů z Tesly Blatná a 4 svíčky NGK není závratná suma, pokud už mají na výměnu nárok. Obvykle se intervaly výměn v těchto letech pohybovaly do 60 tisíc km. Přiznám se, že nevím, jaký je u Lantry předepsaný interval.

Poslední z celého VN okruhu nám zůstala zapalovací cívka, která je společná pro všechny válce (s rozdělovačem tomu ani jinak být nemůže). Sázím, že se spálila (proto zápach spáleniny), a proto nemáte jiskru ani na jedné ze svíček. Její cena je horší než u výše jmenovaných komponent. Ale zase to není tragédie, jednu nádrž plnou benzínu byste naplnil za její cenu. Všechno výše uvedené je zde z důvodu, že cívka mohla vzít některou ze součástek, popřípadě jednu celou trasu (cívka - VN kabel - rozdělovač - VN kabel - svíčka) na odchodu „s sebou“, a proto pro jistotu zkontrolujte vše. Při dnešní drahotě pořídíte kompletní repasi vysokonapěťového systému motoru v zásadě velice levně.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist