Ibiza nebo Fiesta - který vybrat?

Čtenář se rozhoduje mezi Ibizou a Fiestou. Mezi kritéria výběru patří nízké provozní náklady, spolehlivost, jízdní komfort a prostornost. Který z těcho vozů doporučíme?
PORADNA, 28.07.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Seat Ibiza, Ford Fiesta

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o srovnání těchto dvou aut Ford Fiesta r.v. od 2004 a Seat Ibiza r.v. od 2003. Spoustu už jsem si přečetl, ale jsem zvědavý na jiný pohled, který mi pomůže při koupi. Mým hlavním požadavkem by měla být spolehlivost, nízké provozní náklady, komfort z jízdy i po horších silnicích, prostornost a celková kvalita provedení. Cena vozu by měla být do 200 tisic s co nejmenším počtem najetých kilometrů. Moc děkuji.


V případě Seatu Ibiza nás bude zajímat třetí generace, která se objevila v roce 2002. Podvozek sdílí s Fabií první generace a s Volkswagenem Polo. V Ibize je naladěn trochu sportovněji. V zatáčkách se tolik nenaklání a je dobře ovladatelný. Tím však dochází ke snížení komfortu.

Seat Ibiza r.v. 2003Rozum by říkal, že Vámi požadované nízké provozní náklady bude plnit základní motorizace v podobě tříválce 1.2 HTP. Ta je však vhodná zejména pro cesty po městě, kde poskytuje solidní dynamiku a jezdí relativně levně. Pokud budete chtít zdolávat delší trasy, rozhodně sáhněte po benzínové šestnáctiventilové čtrnáctistovce, která se objevila ve dvou výkonnostních verzích (55 a 74 kW). Slabší varianta se vyznačuje lepším zátahem v nízkých otáčkách, přičemž bohatě postačí i pro jízdy mimo město. V průměru jezdí za šest litrů.

Seat Ibiza r.v. 2003 - bokozadVznětové motory nedoporučuji po vlastní zkušenosti raději vůbec. Stará nepřeplňovaná 1.9 SDI celkem ještě ujde a nepředstavuje hrozbu problémů. Navíc s ní lze jezdit při lehčí noze za 4,5 l/100 km. Tříválec 1.4 TDI (od roku 2003) je nekultivovaný, hlučný a dokáže doslova rozvibrovat celý vůz. Navíc nepatří k nejspolehlivějším. Potěší maximálně spotřebou kolem 5 l/100 km. Pokud byste trval na dieselu, mohu doporučit jedině 1.9 TDI, u které je také nutné počítat s nedostatky.

Ford Fiesta r.v. 2004Ford Fiesta ve čtvrté generaci přišla na trh stejně jako Ibiza v roce 2002. Fiesta vyniká příkladnými jízdními vlastnostmi, pevnou karoserií a hlavně radostí s jakou se řídí. I přestože Ibiza má také hydraulický posilovač řízení, Fiesta řidiči zprostředkuje o mnoho více informací o dění pod předními koly. Skvělému řízení sekunduje přesné řazení a dobře dávkovatelné brzdy. Složitější řešení podvozku znamená skvělé jízdní vlastnosti, ale i méně komfortu pro posádku.

Ford Fiesta r.v. 2004 - bokozadZáklad pohonu tvoří osmiventilová třináctistovka převzatá z malého modelu Ka. Vyznačuje se spolehlivostí (rozvodový řetěz) a nízkými servisními náklady. Bohužel v dnešní době postačí jen velmi klidným povahám. Čtrnáctistovka je na tom po stránce výkonu o něco lépe, avšak osobně bych volil šestnáctiventilou 1.6 prověřenou na modelu Focus, kde odváděla dobrou práci. Navíc spotřeba se bude pohybovat na úrovni zastaralé základní jedna-trojky.

Závěr: Fiesta i Ibiza Vám rozhodně neposkytnou komfortní svezení po horších silnicích. Obě mají o něco tvrdší podvozky a zejména Fiesta je v třídě malých automobilů králem jízdních vlastností na kvalitním povrchu. Oba vozy jsou prostorově srovnatelné, provedení interierů podobné a lepší výhled poskytuje Fiesta. Osobně bych sáhl po Fiestě, kterých je na trhu nepřeberné množství. Paradoxně ji koupíte mladšího data.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/11
2/11
3/11
4/11
5/11
6/11
7/11
8/11
9/11
10/11
11/11


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist