Jaguar už je prodaný, bude patřit Indům

Americká automobilka Ford včera podepsala s indickou společností Tata Motors smlouvu o prodeji dvou luxusních značek vozů Jaguar a Land Rover.
AKTUALITY, 27.03.08 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Jaguar ~3 Land Rover - ilustrační foto"Všechno nasvědčovalo tomu, že společnosti podepíšou smlouvu již tento týden, konečné datum nakonec připadlo na středu," řekl včera deníku Financial Times zdroj obeznámený s okolnostmi dohody.
Ford prodává značky Jaguar a Land Rover za dvě miliardy dolarů (více než 32 miliardy korun) kvůli nepříznivým hospodářským výsledkům z posledních dvou let - automobilka měla loni ztrátu 2,7 miliardy dolarů a o rok dříve dokonce 12,6 miliardy dolarů.
Dohoda o prodeji by měla zahrnovat i slib Fordu, že bude přispívat do penzijního fondu zaměstnanců Jaguaru a Land Roveru. Povinnosti ale vyplývají i pro společnost Tata, která se zavázala, že bude odebírat od Fordu motory. Peníze z prodeje pak Fordu umožní znovu posílit jeho slábnoucí pozici.
Indická společnost jevila o obě luxusní automobilové značky zájem již od loňského léta. Minulý týden Tata Motors oznámila, že si na nákup značek půjčí od dvou amerických bank JPMorgan a Citigroup téměř tři miliardy dolarů.
Tata Motors chce kromě toho pomocí injekce od bank také financovat výrobu svého modelu Nano - nejlevnějšího automobilu na světě, který představila poprvé na začátku tohoto roku.
Indický koncern Tata Group si od nákupu luxusních britských značek slibuje, že podpoří expanzi firmy na mezinárodní trhy. Doposud se společnost v této oblasti soustředila jen na indický trh.
Tata motorsPřesto už nyní Tata zaujímá 21. příčku mezi výrobci automobilů na světě, je největším producentem automobilů v Indii a jedinou automobilkou v zemi, jejíž akcie se obchodují na newyorské burze.
Tata Group je vůbec největším indickým konglomerátem - tvoří ho skoro stovka různých firem zaměřujících se od oceli přes počítače po výrobu aut. O velikosti skupiny svědčí i její tržní kapitalizace okolo 60 miliard dolarů. A to je na burze kotována jen třetina ze stovky jejích podniků. Získání značek Jaguar a Land Rover nyní výrazně podpoří image celého koncernu.
Tata Motors začala vyrábět auta teprve před deseti lety. Vznikla ale už v roce 1945, kdy začínala s výrobou lokomotiv. Později také vstoupila na trh s nákladními automobily a v roce 2004 si z tohoto důvodu dokoupila od rozpadající se korejské společnosti Daewoo její výrobu nákladních aut.
V minulosti byla ve hře o koupi britského Jaguaru a Land Roveru i další indická společnost Mahindra & Mahindra nebo newyorská skupina One Equity Partners.

TIP: Ratan Tata - Džentlmen z BombajeAutor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist