Jak odstranit pískání po výměně brzdových destiček u Fiatu Stilo?

Po výměně předních brzdových destiček (na 80 000km) brzdy při brzdění silně pískají, nebo naopak pískají i když není sešlápnutý pedál brzdy.
TECHNICKÁ PORADNA, 14.06.11 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Pavel Vácha
Značka, model:FIAT Stilo hatchback
Bližší označení: 
Rok výroby:2004
Palivo:benzin
Výkon v kW:1.6/16V
Kód motoru:182B6000
Popis závady:Po výměně předních brzdových destiček (na 80 000km) brzdy při brzdění silně pískají. Pískají hlavně při jemném sešlápnutí brzdového pedálu a malé rychlosti (jízda po městě). Při prudkém sešlápnutí ve větší rychlosti ne.

Druhý poznatek:

Minulý týden jsem jel do Prahy a hned po nájezdu na dálnici v Turnově začaly brzdy pískat souvislým, nepřerušovaným tónem a to až do Prahy a celou cestu zpět až do Jablonce a to při n e b r z d ě n í. Stačilo se dotknout pedálu a byl klid. Takže pískání je dvojí - jak při brzdění při malé rychlosti, tak nebrzdění, ale při vysoké rychlosti.

Můžete poradit ?

Děkuji.

Vácha
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

příznaky, které jste ve svém dotazu popsal, by mohly mít příčinu v nesprávně fungujících brzdičích Vašeho vozu.

Destičky, které byly měněny, již byly tenčí a aby před jejich výměnou vůbec došlo k brzdnému efektu, musel se více vysunovat píst v brzdiči. Tím se opotřebovaly prachové manžety a je možné, že na jedné nebou obou stranách nápravy budou zpuchřelé nebo protržené. V důsledku toho se do třecí plochy pístu mohly dostat nečistoty, které se vzhledem ke střídání teplot mohly „zapéct“ a způsobit horší pohyblivost pístu. Píst se v takovém případě sám nevrací do původní polohy, nýbrž zůstává stále vysunutý, což v kombinaci s montáží nové brzdové destičky může způsobit, že ji neustále jemně přitlačuje na kotouč. Odtud to pískání.

Pokuste se zajistit buďto svépomocí nebo v rámci servisu demontáž celého třmenu, vyklepněte z něj vnitřní destičku a zkontrolujte prachovku pístu. Dále se pokuste zatlačit píst zpět do brzdiče (mělo by to jít při vyvinutí přiměřené síly). Pokud se s pístem hnout nedá, prostříkejte jej (pokud možno pod prachovku) olejem ve spreji a opakujte pokus o rozhýbání. Je nutno říct, že pokud je již píst jednou takto „zapečený“ bude i nadále náchylný k tomu, aby se celá záležitost opakovala. Jestliže budete demontovat brzdič svépomocí, dávejte si pozor při manipulaci s ním. Nesmí upadnout, protože po demontáči z kotouče drží jen na hadičkách a dále se jedná o díl vyrobený z litiny, která je křehká.

Při výše uvedeném je nutno dbát na to, aby se olej nedostal i na kotouč nebo plochu destičky. Vizuálně rovněž zkontrolujte kotouč, zda je rovnoměrně opotřebovaný a zda destičky brzdí celou svou plochou. Nepříjemné u pískajících brzd je, že mohou způsobit přehřátí kotouče nebo celého kola. V takovém případě pak může při delší cestě nastat kritická situace.

Další věc, kterou doporučuji provést, je na již demontovaném brzdiči vyčistit vodící drážky pro paciny brzdových destiček. Může se stát, že za problémem stojí i zanesené drážky v brzdiči, jež neumožňují pístu správně destičky posunovat.

Mimochodem výše uvedený postup, pokud jej provedete na obou brzdičích, je ideální příležitost pro odvzdušnění brzd na přední nápravě. Pokud tyto dvě operace budete chtít spojit, začněte u kola, k němuž vede od nádobky s brzdovou kapalinou delší brzdová trubička. Opatrně při šlapání na brzdový pedál, ať kapalinu nezpěníte:-) Dbejte na to, ať v každé chvíli máte alespoň minimum kapaliny v nádobce, aby si systém nenatáhl přes nádobku vzduch. Doplňujte kapalinu pouze stejným typem (dnes se již zpravidla jedná o DOT 4, u Vašeho vozu to před doplněním prověřte).

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist