Jak řešit rozpor mezi kupní smlouvou a faktickým stavem vozu?

Koupila jsem ojetý vůz Toyota RAV4 z roku 2006. Požadovaná cena i tabulkově odpovídala popisovanému stavu a stáří vozu. V květnu jsem zjistila, že vůz byl bourán. Jak postupovat?
PORADNA, 22.07.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Dobrý den, v lednu tohoto roku jsem koupila ojetý vůz Toyota RAV4 z roku 2006. Požadovaná cena i tabulkově odpovídala popisovanému stavu a stáří vozu a autorizovaný prodejce se mi jevil jako záruka seriozního jednání. Majitel podepsal, že vůz je bez poškození, bez zásahu do tech. stavu, karoserie i vše ostatní je původní. Na vozidlo potvrdil jeden rok garanci. V květnu jsem zjistila, že vůz byl bourán. Celá zadní karoserie je vyměněná. Oprava byla provedena v servisu, kde je i veškerá dokumentace. Prodejce o tomto stavu věděl a tento závažný údaj zatajil. Jak postupovat?

ODPOVĚĎ: Pokud prodejce ve smlouvě potvrzuje původnost karoserie či jiných dílů, které však byly měněny, dopustil se podvodu. V takovém případě máte možnost žádat slevu z kupní ceny, nebo od smlouvy odstoupit. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli cestu, prvním krokem by měl být pokus o dohodu s prodávajícím. Doporučujeme zvolit písemnou formu komunikace a vše zasílat doporučeně. Jestli se nebude chtít dohodnout, máte na výběr ze dvou možností.
Pokud budete chtít odstoupit od smlouvy, musíte vrátit automobil prodejci a ten vám vyplatí zpět celou částku, kterou za vůz inkasoval. Tohoto práva se můžete domáhat i soudní cestou. V tomto případě budete potřebovat záznam komunikace s prodávajícím, aby bylo jasné, že byl učiněn pokus o dohodu a jak se k celé záležitosti prodejce stavěl. Je dobré zajistit jak dokumenty o opravě vozidla po nehodě (případně si je soud může vyžádat), tak vyjádření soudního znalce z oboru motorových vozidel. Seznam znalců naleznete na serveru www.justice.cz. Veškeré výdaje spojené se soudním řízením můžete nárokovat na protistraně, samozřejmě pokud spor vyhrajete.
Rozhodnete-li se pro ponechání vozu a slevu z kupní ceny, je předpokladem dohoda obou stran. Můžete se obrátit na soudního znalce a předložit mu veškeré dokumenty z opravy. Jeho odhad vám poslouží pro další jednání s prodejcem. Ke stavu vozu si vyžádejte také vyjádření značkového autoservisu. Proškolení technici by měli umět vyjmenovat všechny měněné nebo opravované části i říci, jak důkladně byla oprava provedena a co to znamená pro další provoz vozidla. Uvádíte, že vozidlo bylo zakoupeno u autorizovaného prodejce. Proto bych neváhal a na jeho jednání si stěžoval u českého zastoupení značky.
Navíc, pokud vůz opravil neautorizovaný servis, můžete na původní desetiletou záruku na neprorezivění karoserie zapomenout. Byl-li automobil opravován autorizovaným servisem Toyota, vyžádejte si písemné potvrzení o zachování záruky.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist