Jak rozumně zvýšit výkon u Renaultu Megane Grandtour 1,5 dCi?

Dobrý den, chtěl bych poradit, jak nejrozumněji zvýšit výkon na mém voze. Předem děkuji za radu.
TECHNICKÁ PORADNA, 23.06.11 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Josef Langr
Značka, model:Renault Megane
Bližší označení:Grand Tour II
Rok výroby:2004
Palivo:Diesel
Výkon v kW:74 kW
Kód motoru:VF1KMR20532047821
Popis závady:Dobrý večer, nemám žádnou závadu. Jen jsem chtěl poradit, jak nejrozumněji zvýšit výkon na mém voze 1.5 dCi. Předem děkuji za radu.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

existují dva názorové tábory majitelů vozů, kteří chtějí zvyšovat výkon. Jedni provádějí tuning a druzí si kupují silnější vozy. Omlouvám se nyní za prozaičnost mé rady. Nejrozumnějším způsobem, jak zvýšit výkon Vašeho vozu, je koupit si vůz se silnější motorizací. Váš vůz není vybaven motorem vhodným k úpravám výkonu. Nedomnívám se, že instalace sportovního vzduchového filtru, sportovního tlumiče výfuku nebo aplikace čipu má smysl.

Nelze se podrobněji nezmínit o čipování. Nejmenovaná společnost zabývající se touto činností nabízí na svých webových stránkách navýšení výkonu Vašeho agregátu o 18kW a kroutícího momentu o 56NM. Zní to lákavě, navíc cena se pohybuje kolem 4000Kč včetně daně. Při takovéto úpravě je nutno počítat s tím, že spolu se zvýšeným výkonem Vám nikdo do vozu nenamontoval spojku, která je schopna zvýšené parametry dlouhodobě přenášet. Dále je pravděpodobné, že se při využívání takto zvýšeného výkonu budete pohybovat na hranici (nebo za hranicemi) možností podvozku. Tzn. pokud zásadnější zvýšení výkonu, měly by po něm následovat další úpravy, které Vám umožní udržet větší výkon bezpečně na silnici. Pokud tedy budeme hovořit o rozumném zvyšování výkonu.

Konkrétně Váš motor je navíc poměrně slušně naladěn již z výroby. Pro zvyšování výkonu jsou obecně vhodnější motory o větším objemu, které vyšší výkon tolik nezatíží. Je sporné, odkud se berou problémy po provedení úprav výkonu (údajná snížená životnost motoru, rozpadlá turba-je obtížně prokazatelné, že např. turbo se porouchalo v příčinné souvislosti s aplikací čipu). Svou roli hraje podle mne i změna stylu jízdy, kdy majitel si „nový“ motor začne užívat způsobem, který jej vystavuje větší záteži.

Doporučuji tedy zakoupit automobil s vyšším výkonem nastaveným již z výroby. Existuje spousta povedených motorů v nových i ojetých vozech, jejichž konstrukce je prověřená provozem a které Vás budou svým projevem bavit.

Na závěr bych Vám rád poradil, abyste si při koupi příštího vozu položil za volantem při zkušební jízdě otázku: bude mi výkon tohoto motoru stačit a bude mne bavit i za rok nebo za dva roky? Pokud zaváhate, doporučuji při koupi vydat více peněz a být si vědom toho, že budete spokojen i za ten rok. Je možné, že má rada vyzněla spíše jako úvaha (kde bylo málo číselných hodnot, detailního rozboru možností čipování common railu a cen jednotlivých úprav), nicméně podle mne je právě důkladné zamyšlení se při koupi příštího vozu ta nejrozumnější cesta, jak zvýšit výkon tím nejvhodnějším způsobem. Často to v konečném součtu bývá i nejlevnější řešení.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist