Jak správně vybrat název auta?

Než automobilky uvedou na trh vůz s novým jménem, musejí zkontrolovat slovníky vulgarismů.
NAŠE TÉMA, 08.04.15 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda, Škoda Rapid, Hyundai Tucson

Nevinné slůvko v jednom jazyce, hrubá urážka nebo lechtivý výraz v řeči jiné. Výběr označení nových modelů aut občas připomíná alchymii. Automobilky řeší nejen dilema, zda si při pojmenování mají vystačit s číselným označením, nebo použít lákavě znějící slovní název. Občas také narazí na jiný problém: některá libozvučná a veskrze pozitivní slova mají totiž v jiných jazycích význam zcela nevhodný. Běžný slovník na toto nebezpečí ale neupozorní.

Jednou z firem, které se rozhodly vrátit ke slovním názvům, je automobilka Huyndai. Letos začne v Nošovicích vyrábět nástupce modelu ix35 a novinka se vrací k označení Tucson. Marketingoví odborníci to jistě dokážou vysvětlit tvůrčím způsobem, aby i malému sousedovi z Mladé Boleslavi bylo jasné, že ke změně dochází kvůli upevnění vůdčí pozice slavné korejské značky na všech trzích galaxie. Skeptik však může "návrat ke kořenům" vnímat jako přiznání, že předchozí označení nebylo zdařilé: V modelech i20, ix20, i30 a ix35 se vyznají jen lidé, kterým v žilách místo krve proudí benzín.

Problém s nevhodným názvem se korejské automobilce nejspíše vyhne - výraz tucson zatím nikdo za neslušný v žádném jazyce neoznačil. V minulosti se ale objevilo mnoho příkladů, kdy výrobci aut nevědomky šlápli pořádně vedle.

Například sportovní Škoda Garde se v některých zemích musela přejmenovat, protože "garde" tam v hovorovém pojetí neznamená jen počestný ženský doprovod mladé dámy. Vůz se proto vyvážel například jako Škoda 120 R a po faceliftu dostal osvědčený název Rapid, který se mohl bez uzardění používat všude.

Britská automobilka Austin nabízela model Allegro, který byl v 70. letech klenotem v nabídce Mototechny. Slovo allegro je italského původu a znají je milovníci hudby na celém světě. V samotné Itálii se však tento model, licenčně vyráběný firmou Innocenti, musel přejmenovat na Regent. Allegro totiž v některých italských dialektech neznamená jen veselý, ale také bujarý, rozjařený, opilý. A spojení Innocenti Allegro by znělo jako "nevinný ožralý", což se k solidnímu automobilu střední třídy zkrátka nehodí.

Isar je řeka v Bavorsku. Tamní automobilka Glas po ní na konci 50. let vlastenecky pojmenovala svůj dvouválcový model Isar, který však v zahraničí musela prodávat jako Isard. Každý totiž není znalcem zeměpisu a ve španělštině je "ar" zakončením infinitivu, přičemž "isar" v ní zní trochu směšně.

Automobilka Honda prodává v Evropě vůz Jazz a stejný model nese v Japonsku a Americe jméno Fit. Původně se však tato auta měla všude jmenovat Fitta. Firma už dokonce vytiskla reklamní brožury s hrdým sloganem "zvenku malá, uvnitř velká". Z toho byli skandinávští prodejci na větvi a zdvořile naléhali na změnu, neboť fitta je u nich jistá část ženského těla.

Někdy zasáhnou politické události a ovlivní název celé firmy: anglický Jaguar vznikl v roce 1922 pod názvem SS. Jenže pak se v Německu objevili esesáci, a firma se přejmenovala na SS Jaguar. Od roku 1945 byla písmena SS zcela vypuštěna.

Německá společnost Opel musela také přistoupit k zásadní změně svého názvosloví. Modely Kadett, Kapitän, Commodore a Admiral se sice inspirovaly u námořnictva, jenže zahraniční zákazníci netoužili po německých autech s názvy důstojnických hodností, které si spojovali s hitlerovským militarismem.

Čísla neřeší vše

Zdánlivé řešení problému se jmény je tedy žádná nedávat a značit modely čísly. Jenže ani to není jednoduché. Do 70. let nejběžnější označení podle kubatury motoru (například Fiat 500, Simca 1000, Morris 1300, BMW 1500, Alfa Romeo 1750 apod.) je dnes nepoužitelné, protože jeden model dostává pestrou paletu motorů o různém objemu.

Na první pohled chytrý číselný systém vymyslel v 60. letech italský Fiat. Když se v roce 1966 představil Fiat 124, šlo o 124. vozidlo zkonstruované ve Fiatu. Dobře to fungovalo ještě následující rok - to logicky přišel model Fiat 125. Pak už ale skutečné uvedení na trh nikdy neodpovídalo pořadovému číslu konstrukce. Následovaly (v tomto pořadí) vozy Fiat 128, Fiat 130 a Fiat 127. Maličký Fiat 126 přišel do prodejen mnohem později, a to ve stejném roce jako velký Fiat 132. Bylo zřejmé, že dvouválcové vozítko vyvinuli před lety a muselo dlouho čekat, než na ně konečně dojde. V řadě navíc chybí číslo 129, což zákazníkům prozradilo, že firma vyvinula něco, co si netroufla uvést do prodeje. Poslední takto označený vůz byl model vyráběný ve Španělsku jako Seat 133. V některých zemích jej prodávali jako Fiat 133. Pak firma přešla na slova (Panda, Uno apod.).

Téměř vědecký systém označení měl ruský podnik VAZ, který vyráběl automobily Žiguli, pro export přejmenované na Lada. V roce 1987 nabízel sovětským občanům například modely VAZ 2105, 2102, 2104, 21061, 21053 a 2107. V tomto číselném značení se ovšem vyznal jen člověk, který se podrobil prohibici a uplatňoval Leninovu zásadu "učit se, učit se, učit se".

Co znamená octavia

Ani typové označení škodovek se nerodilo bezbolestně. Například automobil z poloviny 50. let, kterému každý říkal Spartak, se oficiálně jmenoval jen Škoda 440. Nápis Spartak sice zdobil prototyp, ale pro možný střet s nizozemským výrobcem motocyklů Sparta byl opuštěn.

Mladoboleslavská automobilka využila systém, který po jistou dobu používala již před válkou - 440 znamená čtyřválec o výkonu 40 koní (silnější sportovní vůz dostal obdobně název Škoda 450). Jenže podnik zahraničního obchodu Motokov soudil, že označení není pro náročné zákazníky kapitalistických států atraktivní a při příležitosti drobných technických a estetických změn si vynutil přejmenování na Octavia. Název se ujal, stal se legendou a žije dodnes, i když s původní logikou již nemá vůbec nic společného (původně octavia symbolizovala, že jde o osmý vůz konstrukční řady započaté Popularem). Sportovní Škoda 450 získala nový název Felicia, přičemž v záloze zůstalo ještě označení Patricia.

Následující typ s motorem vzadu se měl jmenovat Favorit, automobilka se však na poslední chvíli rozhodla označení změnit na Škoda 1000 MB. Zahraniční prodejci z toho neměli radost, a tak se vůz v Austrálii nabízel pod názvem Škoda Sabre. Obdobně se v 70. a 80. letech prodávaly vozy Škoda 120 v Británii pod názvem Škoda Estelle.

Název Favorit se vrátil v 80. letech, když Škoda připravovala nový typ s pohonem předních kol. Časopis Svět motorů tehdy vyhlásil hlasování, do nějž přišlo 55 tisíc anketních lístků, a ukázalo se, že veřejnosti by se nejlépe líbil název Laura. O jménu už ale bylo dávno rozhodnuto. Zajímavostí je, že někteří účastníci doporučovali vzít si vzor ze soudruhů z NDR, kteří pojmenovali automobily po hradu Wartburg. Navrhovali názvy Škoda Žebrák či Trosky.

Od Favoritu odvozené kombi dostalo název Forman, připravovaný čtyřdveřový sedan se měl jmenovat Felicia. Po vstupu koncernu VW byl tento projekt zastaven, ale název Felicia se objevil na novém modelu, který vznikl zdokonalením Favoritu. Dnešní Škoda používá jak názvy, které mají původ v historii (Octavia, Rapid, Superb), tak anglické novotvary (Roomster a Citigo). Jistě si sama časem vyhodnotí, které mají lepší odezvu.Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist