Jaká je ojetá Alfa Romeo Brera 2.4 JTDM?

Jiří chce opravdu hezké auto, ale nejlépe s dieselovým motorem. Líbí se mu dvoudveřová elegantní auta. Přemýšlí o Alfě Romeo Brera. Co čekat od dieselové verze? A dá se v tomto poměrně mladém a malém segmentu najít alternativa k vytipovanému vozu?
PORADNA, 16.11.12 | 00:00
hodnocení článku 4.3 b / 10x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Jiří: Dobrý den,

zvažuju koupi ojetého vozu. Chtěl bych nějaké hezky vypadající vozidlo, kolem 200-250 tisíc. Peugeot 407 coupé jsem zavrhl pro nespolehlivost. Nikde jsem však nenašel nic podobného o Alfě Romeo Brera 2.4 JTDm. Je poruchové? Popřípadě jaké by byly další spolehlivější alternativy, nejlépe v dieselu?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, Jiří!
Zdá se, že máme společný nebo alespoň podobný vkus, co se týká automobilového designu. Alfa Romeo Brera je obdařena tou zvláštní krásou, kterou dovedou většinou automobilu vdechnout jenom Italové. V tomto případě se role návrháře zhostil sám designer století Giorgetto Giugiaro. A Brera je hodna jeho věhlasu.
A jak je to s motorem 2.4 JTD? Musím Vás uklidnit. Tento pětiválec koncernu Fiat prošel od svého vzniku mnoha omlazovacími kůrami, ale vždy zůstal spolehlivým, úsporným a silným motorem. A to je velmi dobrá kombinace vlastností. Nemá tak kultivovaný a sametový (jestli se to dá o dieselu napsat) chod jako řadové “šestky” od BMW, ale to je snad jediná výtka. Je to jeden z velmi povedených “ropáků.” Kdo ho má v autě ví své a ti, co nad ním ohrnují nos, ho nejen v autě nemají, ale většinou nevědí, o čem vůbec mluví. Zátah odspodu je opravdu hutný a přitom, když budete moc chtít, dokážete při úsporném “plachtění” na spotřebu udržet hodnoty v číslech kolem 6 l/100 km (s manuálem a trochou talentu)
Pod kapotu Brery se dostaly pouze vrcholné evoluce této pohonné jednotky, a to 200PS (147kW) a od modelu roku 2007 italští inženýři vykřesali ještě trošku výkonu navíc a hodnota povyskočila na 210PS (154kW). Dejte pozor na odhoněná turbodmychadla a jako u každého moderního dieselu na vstřiky. Jinak údržba je nenáročná, motor nevyžaduje nic extra, jenom běžný servis. Chtěl bych upozornit na drtivý točivý moment 400Nm, a proto bych se u ojetiny trochu bál automatu. I když jinak je tenhle pětiválcový tahoun pro tuto převodovku jako stvořený. Repase by mohla vyjít na desítky tisíc. Ze zkušenosti vím, že tenhle motor v sesterských modelech dokáže svým “krouťákem” v pár let starém autě nadělat paseku s ústrojími, která mají za úkol přenést tuto brutální newtonmetrovou “nálož” na vozovku. Nechci Vás v žádném případě od Brery nebo od motoru 2.4 JTD zrazovat, ale chci Vám jen doporučit, abyste stejnou pečlivost, se kterou budete kontrolovat a zkoušet motor, věnoval i spojce, poloosám a popřípadě převodovce. A obligátní italská elektronika, na kterou Vás upozorní každý “znalec” (aniž by třeba někdy byť řídil Alfu) není zase tak děsivá a je mnoho aut, u kterých bych měl obavy větší. V dnešním digitálním věku prostě už nezničitelná auta typu Mercedesu 123 D z roku 1984 nenajdeme. A nejenom u elektroniky mějte na paměti, že každá legrace něco stojí a kupujeme-li si auto vzácné a krásné, asi některé díly nebudou mít u katalogového čísla podobnou cenovku, jako jejich ekvivalenty určené třeba do Fabie.
A co se týká vašeho dotazu na alternativy, je to těžký oříšek. Krásná auta (vyrozuměl jsem, že preferujete coupé) se silným dieselovým motorem se nedělají dlouho a na mnohá z nich částka kolem čtvrt milionu nestačí. Třeba na Audi A5 TDI. V zemi zaslíbené designu, v Itálii, jste si vybral Vy sám a já můžu jenom zkusit navrhnout menší sestřičku Brery, Alfu GT 1.9 JTD 150PS (110kW), která bude přívětivější ohledně údržby a spotřeby, ale Brera to není, to uznávám. Elegantní Peugeot 407 Coupé jste zavrhl a tím celý koncern PSA. Škoda, mě se líbí C5 i C6 (nejsou to coupé, ale mají styl). Pokud se Vám zdá Peugeot nespolehlivý, asi nebudeme řešit Renault. A co mě napadá dál? Stylisticky čisté coupé Volvo C70. Ale to je špatný nápad, nevejdeme se bohužel do ceny. A stejný problém nastává i u líbivého Passatu CC, který si svou předraženost (vyrobí ho za přibližně stejné peníze, jako normální se stejnou výbavou) podržel i jako ojetina. Elegantní Jaguáry bych vyloučil. X-Type není zrovna auto, kterým by si značka pomohla a laciné prvky z Fordu je v interiéru jednoduché odhalit. S-Type je zase poháněn stejným motorem, jako ta zavržená “407ma”. Diesely v kupé dělá BMW a jsou dobré, jenomže jsme opět daleko mimo náš rozpočet do 250tis. Ale to už se nějak moc opakuji a nemá cenu jmenovat další auta, na které rozpočet nestačí, protože se vyrábí příliš krátce a jsou dost drahá.
Najdeme vůbec pěkné, dospělé coupé v naftě, na které by ten čtvrtmilion stačil, aniž bychom museli sklouznout o třídu níž? Ano. Nakonec jsem si nechal favorita. Podle mě jde o krásné a elegantní auto, které se vyrábělo v dieselu tak dlouho, že se dá pořídit za rozumné peníze. Je to Mercedes-Benz CLK (C209). Tohle auto by se mohlo člověku, kterému se líbí Peugeot 407 Coupé a Alfa Romeo Brera líbit taky. Dieselovou verzi (pětiválec 270 CDI v manuálu, velmi málo km) jsem vlastnil a nemohu než doporučit. Není tak agilní jako třeba bavorácké trojkové “kupíčko”, ale jeho kouzlo je v něčem jiném. Cestování se stává rozkošnickou plavbou a je to jedno z těch aut, na které se rád díváte, jak se odráží ve výlohách, okolo nichž projíždíte. Navíc z něj máte ten starý dobrý “mercedesácký” feeling, který se z některých nových modelů značky naneštěstí vytrácí. Jenom byste se s ohledem na cenu musel smířit s trošinku starším kouskem.
Ale to, že nemůžu najít moc kvalitních alternativ, není naštěstí problém. Vy jste si totiž vybral velmi dobře, a kdyby se mě někdo zeptal na krásné (pěkných je plno - to je málo) auto v dieselu, určitě by došla řeč na Breru. Upřímně Vám přeji šťastnou ruku při výběru a hodně zážitků s tou Vaší krásnou a temperamentní Italskou krasavicí.1/26
2/26
3/26
4/26
5/26
6/26
7/26
8/26
9/26
10/26
11/26
12/26
13/26
14/26
15/26
16/26
17/26
18/26
19/26
20/26
21/26
22/26
23/26
24/26
25/26
26/26


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist