Jaké auto vybrat s motorem 2.0 TFSI?

Výkonný, spolehlivý a relativně úsporný. Takový je přeplňovaný dvoulitr od VW. Ve kterém modelu se ale projeví nejlépe? Čtenář váhá mezi Audi A4, Passatem a Octavií.
PORADNA, 24.08.12 | 00:00
hodnocení článku 4.8 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
DOTAZ: Zdravím redakci, potřeboval bych Vaši radu, pro které auto se rozhodnout, zejména rozdílnost nákladů, výhody, nevýhody jednotlivých automobilů. Děkuji, těším se na odpověď.ODPOVĚĎ: Hned zpočátku mi dovolte, abych Vám pogratuloval k výběru motoru. Koncernový přeplňovaný benzínový dvoulitr patří k velmi povedeným motorům. Krásně se vytáčí, skvěle táhne a prodleva turba je téměř neznatelná. Spotřeba se pohybuje v hodnotách, o kterých jsme si mohli před deseti lety u vozidel s podobným výkonem nechat jenom zdát. Zvuk je kultivovaný, ovšem při razantnějším používání plynového pedálu umí potěšit ucho řidičovo. Navíc jsou zde dostupné možnosti zvyšování výkonu, které nabízí k tomuto motoru spousta firem na různých úrovních ceny a profesionality.
Pokud vyberete Audi nebo Passata, nedoporučuji Vám slabší verzi 125kW(170PS). Tuším, že pokud chcete 2.0 TFSI, byl byste zklamán. Je ale třeba uznat, že tyto vozy mají lepší cenovku a rozumný chiptuning u nejslabší výkonové varianty každého přeplňovaného motoru není nic, co by mělo nějak moc škodit. U Audi A4 navíc existuje verze se 162kW(220PS) a věřte, že to auto si ho zaslouží. Střední varianta 147kW(200PS) je také velice dobrá a v Octavii jediná dostupná. U dalších dvou vozů je pak tou nejrozšířenější, takže z ní budu vycházet.
Volkswagen tento přeplňovaný dvoulitr montuje do velmi široké palety modelů svých značek, jak jsme u tohoto koncernu již dávno zvyklí. V různých obměnách se vyskytuje v autech od hot-hatche Golfu GTI až po limuzínu Audi A8. Najdeme ho v hatchbacích, roadsteru, kombících, prostě ve všem možném. A právě charakter auta je nejlépe vidět právě, když v útrobách pracuje stejná pohonná jednotka. A tím se dostáváme k Vaší otázce.
Ve vašem dotazu postrádám několik informací. A to zda byste raději kombi nebo limuzínu, jakou převodovku atd. Nicméně začnu tím, co mají všechny tři vozy společné. Bohužel je to relativně vysoké riziko odcizení a s tím spojené sazby eventuálního pojistného. Dále je to dobrá dostupnost servisu a náhradních dílů. Když to přeženu, tak diagnostiku na tyto auta má dnes každý „garážista“ v notebooku. Co se týká motoru, údržba vyjde nastejno, pokud najdete slušný servis. U Octavie bude o kousíček levnější zbytek servisu, věci na podvozek atd. ale „majlant“ neušetříte.
Teď si projdeme koncernové bratrance jednoho po druhém z hlediska výhod a nevýhod.
Začněme Audi A4. Bude nejkvalitněji udělaná. Interiér a jeho zpracování jsou na absolutní špičce v automobilovém průmyslu. Co se týká jízdních vlastností, bude na tom z celé trojice opět nejlépe. Vždyť tohle auto má konkurovat (a daří se mu to) trojkovému BMW… A když zvolíte verzi „quattro“, tedy čtyřkolku, jsou Passat a Octavia na mokru či sněhu úplně ztraceni. S tímto motorem se jako 4x4 bohužel nevyráběly. Ovšem nevýhodou ve srovnání s Passatem je ne zrovna velký vnitřní prostor. A ze všech tří vozů bude Audina samozřejmě ten nejdražší. Problémem je, že faceliftová verze od roku 2007 je dražší a tak musíte zvážit, kolik chcete za auto utratit.
Co se týká Passatu, ten boduje jednoznačně vnitřním prostorem. I cena není nezajímavá. Hlavně v porovnání s Octavií, jejíž cena je poměrně vysoko díky oblibě na tuzemském trhu. Větší rozměry a s tím spojená hmotnost trošku uberou na dynamice, ale podvozek totožný se Superbem a většinou dílů i s Audi A6 dodává na delších trasách vozu velmi dobré schopnosti a posádce dostatek pohodlí. Navíc s touto motorizací není třeba se obávat vozidla s malou výbavou, nebo třeba ve verzi Trendline s jejími oranžovými blinkry, nepěknými sedačkami a obyčejnými volanty.
A Octavia RS? S většinou vozů své třídy by se úspěšně popasovala a ze srovnání by vyšla vítězně. Ale problém je trošičku v tom, že tady jí porovnáváme s vyspělejšími a dražšími auty ze stejného koncernu a pro mě je tedy outsiderem. U nás je ale ikonou a mnozí o ní uvažují jako o sportovním rodinném autě a čekají od ní něco jako od BMW M3. Ale to je bohužel nad síly škodováckého RS. Oktávka je solidní auto, ale pokud uvažujeme o některé z vrcholných motorizací, narazíme, pokud jsme alespoň trošku fajnšmekři, na jeden zásadní problém. A sice rozložení hmotnosti spojené s krátkým rozvorem. Sebelepší podvozkové komponenty a armáda elektronických systémů ho k Audi A4 nepřiblíží. Podvozek je prostě z Audi A3 (potažmo z Golfu, chcete-li) a hrozivé převisy před předními a za zadními koly dávají tušit, kde bude Octavie mít slabou stránku. Octavia je prostě pořád převlečený VW Golf, ač maskovaný marketingem a designem a díky věrností českých motoristů již dávno uvelebený o třídu výš. Navíc nebude zrovna levná. Jak jsem již naznačil, bude se pohybovat ve stejných úrovních jako Passat. Z hlediska použitých materiálů a kvality zpracování bude ze všech tří aut na tom nejhůře, ovšem v porovnání s průměrnými auty pořád velmi dobře. Vnitřní rozměry a velikost sedadel opět mluví v neprospěch českého bestselleru. Výhodou Octavie (nebavíme se teď o verzích kombi) budou páté dveře a tím pádem rozumnější využití a dostupnost zavazadlového prostoru. Což je ale další minus pro jízdní vlastnosti, podíváme-li se na to z hlediska tuhosti karoserie. No a plusem je, že za své peníze dostanete u každého kusu verze RS pořádnou porci výbavy a až se jednou rozhodnete svou Octavii prodat, asi přijdete o nejméně peněz (srovnáváme s Passatem a A4) a rychle se jí zbavíte. Jistou výhodou Octavie je i její nejnižší hmotnost z celé trojice, která se postará o výborné zrychlení a uspoří trochu paliva. Navíc v kombinaci s nejméně vyspělým podvozkem v součtu nabídne nejdramatičtější pocit ze svezení po okreskách a subjektivní pocit rychlosti. Ale tam, kde si budete s Octavií připadat na hraně, budete mít s Audi A4 pocit svižné, leč bezpečné jízdy.
Chcete verdikt? Z těchto tří aut bych si nekoupil Octavii. A to kvůli malému rozvoru a z toho pramenícím horším jízdním vlastnostem a také kvůli malému vnitřku. Od auta s výše popsaným motorem bych chtěl víc. Vím, že si Octavii kupují tisíce lidí, přičemž ti, kdo mají verzi RS, jsou naprosto nadšeni a mohou se těšit obdivu či závisti ostatních českých řidičů , ale já to vidím takhle. Můžu říct, že všechna tři auta dobře znám. Pokud bych chtěl menší pětidveřové auto s tímto motorem, lákal by mě spíš Golf GTI. Musím ale dodat, že Octavia je kvalitní auto a ve svém segmentu opravdu dobrý vůz. Pokud se pro ni nakonec z nějakého důvodu rozhodnete, nebudete mít v garáži nepovedený automobil. Ale tady porovnáváme tři auta napříč třídami. Takže já bych si koupil Audi A4. Vzhledem k vybranému motoru bych trval na provedení S-line, které teprve katapultuje obyčejnou A4 k dokonalosti. Vylepšený podvozek, „boží“ sedadla a volant spolu s dalšími detaily dodávají autu jako celku neskutečný šarm. To platí i ostatních modelech Audi. Možná, že bych se snažil sehnat pěkný kousek ve verzi quattro. Obvzlášť, pokud bydlíte v místech, kde nebývá v zimě nouze o sníh nebo jezdíte na hory. Shrnuto, Audi A4 je precizní, přesné, nezáludné, ovšem výjimečně schopné auto. Jedno z nejlepších na světě ve své třídě.
Pokud jste větší postavy nebo podnikáte dlouhé cesty, či jezdíte hodně s rodinou, pouvažujte i o Passatu. Je o hodně větší než A4 a také velmi solidně udělaný. Pokud Vám připadá jeho design trochu nevýrazný (zkrátka je to Volkswagen), tak se pokuste někde „vyzobnout“ kousek v provedení R-line. Je jich jako šafránu, ale zrovna s tímto motorem se sehnat dají. Vypadá o světelné roky lépe než normální Passat. Při chuti na sportovnější svezení po obyčejných cestách nemá sice Passat ve srovnání s A4 co nabídnout a díky vyšší hmotnosti bude rád, když mu moc neujede Octavia, ale v plném obsazení na dálnici, vstříc dovolené nebo výletu, se s ním pojede nejlépe.Přeji šťastnou ruku při výběru a ať si vyberete kterékoliv z těchto aut, abyste byl spokojen.

Tip: Jak jezdí nové Audi TT 2.0 TFSI quattro?

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist