Jaké doporučíte benzínové kombi za 130.000 Kč?

Jaké poradíme benzínové kombi, pokud rozpočet čistě na jeho koupi dosahuje 130.000 Kč? Spotřeba do 9 litrů nevadí, tazatel najede 20 000 km za rok.
PORADNA, 01.03.13 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Dobrý den, sháním benzínové kombi pro rodinku (musí se vejít kočárek). Nájezdím max. 20 000 km za rok. Preferoval bych spíše benzínový motor, spotřeba 8-9 litrů při klidné jízdě mi nevadí. Krom pořizovací ceny 130.000 Kč počítam ještě s cca 20.000 Kč na prvotní servis. Zatím mám ve výběru tyto vozy:

VW Passat 2004/2005 1.8T (150 koní)... zde bych možná zkousnul i naftu 1.9 PD... i když nevím, nevím

A pak mne napadla ještě Toyota Avensis...

Za další tipy či rady předem velice děkuji.


ODPOVĚĎ: Vážený pane,
Passat osazený 1.8T je určitě zajímavá varianta, i se spotřebou byste se měl pohybovat při normálním jízdním režimu v rámci Vámi stanovených mezí. Není moc důvodů, proč hledat dál. Ale na druhou stranu, proč se nepodívat ke konkurenci, jak řeší tento segment vozů?
Mimochodem, rodinné kombi v benzínu je skomírající pole, dá se říci spíš takový “hobbysegment“ automobilek, produkce výrobců se u vozů této velikosti přeorientovala takřka výlučně na naftový pohon, už toto dělá Váš dotaz pro mne zajímavým.
Pochopil jsem třídu (vyšší střední), pochopil jsem, že Vám nevadí mainstream (Avensis je prostě jen mainstream po japonsku); dovodil jsem, že nechcete být první na semaforech, nachystal jsem tedy pro Vás další tři kandidáty.
Prvním z nich je trochu nečekaně (u mne) Ital. Velké italské kombi v benzínu je sice do určité míry rarita a snad i protimluv, ale ve Fiatu se přece jen vyráběl jeden produkt, který by Vás mohl zaujmout. Je to z mého pohledu nedoceněné auto, poslané na trh bez patřičného PR (aspoň u nás a asi obecně na sever od Alp), čemuž pak odpovídaly prodejní výsledky. Ale pár jich u nás lze přece jen dohledat. Jedná se o Fiat Croma.
Fiat plný elektroniky a velice slušné výbavy: již vidím varovný prst a zdvihlé obočí těch, kteří nevěří kabelu, pokud jej montovali lidé pojídající převážně pizzu, šneky, žáby nebo těstoviny... Zkusme se tedy podívat na to, jaká Croma doopravdy je, bez předsudků.
Začněme v kabině: ergonomie trochu pokulhává, například na ovládání páček pod volantem budete potřebovat hodně dlouhé prsty, startovat budete za pomoci otvoru ve středovém panelu, volant je bohužel takový dobloidní, design obecně je věc preference, k tomu se vyjadřovat nebudu. Na interiéru Cromy jsou ale věci, jež si komentář zaslouží. Italové jsou fanoušci opery a v Cromě je ideální lóže pro její poslech. Jednak je v ní až prémiové ticho (všechny motory jsou nadstandardně odhlučněny, o benzínových prakticky nevíte), navíc v křeslech, která byla snad opravdu demontována z La Scaly, se Vám bude opravdu fantasticky sedět.
Místa v interiéru je prostě na rozdávání, pojďme otevřít kufr. Zde čeká první nepříjemné překvapení hned, když zvednete víko zavazadlového prostoru: nakládací hrana se řadí k těm vyšším, jinak 500 litrů objemu v základní konfiguraci bohatě stačí. Bylo by možno vykouzlit i víc, ale ve Fiatu dali přednost nezávislému zavěšení zadních kol, které přece jenom nějaký prostor zabere a popravdě řečeno se kvůli těžišti auta hodí víc než dalších pár desítek litrů prostoru navíc.
Pod kapotou to bude na trochu delší povídání. Oplácký benzín o zdvihovém objemu 2,2 litru kupodivu není až taková výhra, jedná se o léty prověřený (což je možné vnímat i jako konstrukčně již poněkud zastaralý) čtyřválec, kde léta ostrého provozu mimo jiné prověřila, že má problém s choulostivějšími rozvody a navíc může trpět spotřebou oleje. Croma s ním ostatně stejně není žádný závodník, 108 kW je na velké kombi tak akorát pro příjemnou, pohodovou jízdu, určitou malou výhodou může být, že motor byl skutečně převzat od Opelu již před delší dobou, tj. nedisponuje technologií přímého vstřikování. Lepší motorizací je tak paradoxně osmnáctistovka (také od Opelu), která sice papírově disponuje menším výkonem a bude ji třeba točit o něco více, ale na druhou stranu netrpí na fatální poruchy jako výše uvedený agregát a navíc se nechá vytočit mnohem snáze a raději. Výkon 140 koní stále poskytuje vozu alespoň průměrnou dynamiku. Popravdě u Cromy bych se snad nebránil ani naftě, plejáda dvou benzínových motorů je v porovnání s jedním povedeným fiaťáckým nafťákem spíše takový chudý příbuzný z nouzectnosti. Volil bych starý dobrý osmiventilový 88 kW diesel, silnější varianta s sebou v praxi krom vyššího výkonu nese i potíže s vodní pumpou nebo geometrií lopatek turba, pětiválec 2.4JTD zase výrobce uspal automatem, dále jej klasicky trápí problémy s vířivými klapkami.
Nicméně pokud vezmete jeden ze dvou doporučených motorů, může být Croma krom výše popsaných výhod i provozně přívětivým a slušně spolehlivým vozem.
Pak tu máme Mondeo, Ford Mondeo. Etalon jízdních vlastností střední třídy. S dvoulitrem o výkonu 107 kW prostě neuděláte chybu. Pozor na stav podvozku! Dva řádky a jdeme dál...
Poslední z vytipovaných kandidátů je Renault Laguna. Za své peníze zde máte možnost dostat dokonce ještě novější vůz než Croma, navíc výběr bude nepoměrně širší. Příjemné je, že je reálné dosáhnout na vozy po faceliftu, kterým vůz prošel v roce 2005 a který znamenal určitý posun k větší spolehlivosti. Pod kapotu můžete volit benzínový dvoulitr v turbu nebo klasickou šestnáctistovku. Dá se obecně říct, že s lehčími benzínovými motory podvozek Laguny netrpí tolik jako s dieselovými motory. Rozdíl mezi oběma motory je samozřejmě především ve výkonu a způsobu jeho servírování. Oturbený dvoulitr může někoho zklamat citelným turbokopancem, který se o slovo přihlásí kolem 3 000 otáček, šestnáctistovka zase jinému nemusí jednoduše stačit výkonově (86 kW není pravda žádná hitparáda). Zde získává dvoulitr s přibližně 170koňskými silami citelný náskok v preferencích řidičů vyžadujících krom plavnosti i výkonovou rezervu. U tohoto motoru ale pozor na pazvuky od převodovky po zahřátí, ve většině případů je to vada na ložisku a těžko se odstraňuje pod 10.000 Kč.
Opravdu Vám nebudu zdůrazňovat problém se stěrači, nejsem hnidopich. Nelze se ale nezmínit o problémech s kartami a senzory tlaku v pneumatikách. Minimálně bych se ale Lagunou projel, třeba si Vás zrovna ona získá.
Na závěr ještě tajný tip na další dva kandidáty: Accord Tourer v benzínu je v našich luzích a hájích velká rarita, ale vzal bych jej v potaz. Mazda 6 by také obecně stála za úvahu. Projeďte, co se dá, uvidíte, co Vás osloví.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist