Jaké je nejekologičtější palivo?

Současná doba nám doslova nutí kupovat stále ekologičtější auta, přičemž automobilky rády propagují elektromobily a hybridy. Jsou ale skutečně tak šetrné k životnímu prostředí, jak by se mohlo zdát? Na tuhle otázku se pokusil najít odpověď německý ADAC. Elektromobil nevyhrál…
AKTUALITY, 04.09.15 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Elektromobil s nulovými lokálními emisemi kontra běžný spalovací motor – na první pohled to v otázce šetrnosti k životnímu prostředí vypadá na jasné vítězství pohonu budoucnosti, tedy elektřiny. Jenže ta se také musí někde vyrobit (u nás například převážně z uhlí) a dostat do akumulátoru ve voze, jehož výroba je složitá a spotřebuje se na ni ohromné množství energie. Toho všeho jsou si nejen v ADACu vědomi, a proto vzali v Německu nejprodávanější VW Golf s různými druhy pohonu a měřili, jakým množstvím emisí zatěžuje životní prostředí.
Proti sobě stanuly benzín, nafta, zemní plyn, čistý elektromobil a plug-in hybrid.

Jak celý test dopadl? Jako nejšetrnější auto byl odborníky vyhlášen VW Golf BlueMotion s motorem 1.4 TGI, tedy auto spalující zemní plyn neboli CNG. Při samotném spalování zemního plynu vzniká o 30 % méně emisí CO2 než u benzínu či nafty. Elektropohon v VW e-Golf se umístil na druhém místě v závěsu o pouhý jeden bod. Následuje dieselový VW Golf 1.6 TDI BlueMotion, který je ve výsledku lepší než plug-in hybrid a benzín.

VW Golf GTE DSG s hybridním pohonem získal jen čtyři hvězdičky a celkově 85 bodů a stejný počet hvězd získal VW Golf s motorem 1.2 TSI. S bodovým skóre 82 však v hodnocení ekologičnosti jednotlivých pohonů zaujal poslední místo.

ADAC EcoTest ve výsledcích testu zohlednil údaje o spotřebě paliva včetně energetické náročnosti výroby paliv. Na základě údajů Spolkového úřadu pro životní prostředí bylo stanoveno, že na výrobu jedné kilowatthodiny elektrárny vyprodukují v průměru 563 gramů CO2. Vozidla byla zkoušena v různých jízdních režimech a v novém cyklu (WLTC).

PoziceModelPalivoVýkon (koně)Body EcoTest
1VW Golf 1.4 TGI BlueMotion ComfortlineZemní plyn CNG110100
2VW e-GolfElektro11699
3VW Golf 1.6 TDI BlueMotion TrendlineNafta11091
4VW Golf GTE DSGPlug-in Hybrid20485
5VW Golf 1.2 TSI BMT ComfortlineBenzín10582"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist