Jaké je Volvo V70 s dieselovým motorem?

Dotaz

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o pomoc při výběru automobilu.
Rozrůstá se nám rodina a jelikož starší Volkswagen Golf už dosluhuje a navíc je pro nás již malý, vybíráme nový vůz. Volba padla na Volvo V70. Od vozidla očekáváme dostatek prostoru, pohodlí a bezpečnost a samozřejmě spolehlivost. Celý život mi více vyhovovala auta na naftový pohon, tak bych opět volil naftu a nejlépe v kombinaci s manuální převodovkou. Na vozidlo máme vyčleněnu částku 200 000 korun, za kterou se dají pořídít ročníky 2000-2002. Chtěl bych se zeptat, zda lze tento nákup považovat ješte za rozumnou investici, zda se jedná o vozidlo se spolehlivým motorem obzvlášť proto, že vozidla v tomto stáří mají vetšinou za sebou 150-250 tisíc km a zda se dá od něj očekávat, že alespon dalších 100 tisíc km vydrží, popřípadě jaké nákladnější závady se na vozidle vyskytují. Auto má sloužit jak rodinný vůz s ročním nájezdem 15-20 tisíc km.

S pozdravem.
Petr Špaček
PORADNA, 08.05.09 | 00:00
hodnocení článku 2.3 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volvo V70

Odpověď

Volvo V70 r.v.2001Nový model vyráběný od roku 2000 (2000-2004-2005 facelift), měl premiéru v tentýž rok na autosalonech v Bruselu a Detroitu. Tehdy také nahradil první verzi povedené V70. Ta byla typická svými hranatými tvary, ostatně jako i většina vozů Volvo do té doby. Druhá generace již působí podstatně dynamičtěji a svými moderními, až sportovně vyhlížejícími křivkami dokázala získat celou řadu nových zájemců, především pak mladší generaci. Ani nová karoserie nepostrádá notnou dávku pohodlí, komfortu a bezpečí (Euro NCAP 5 hvězdiček z pěti). Zavazadlový prostor o objemu 485/1640 l byl měl uspokojit nároky většiny uživatelů. Prostor pro posádku je více než výsostný ve všech směrech. Pohodlně se sveze až pět osob, přičemž jim Volvo nachystalo příjemné doplňky, jakými jsou například držáky na nápoje (7 držáků), rozměrný odpadkový koš mezi sedadly či věšáky. Kromě těchto drobností může vozu příslušet i spousta výbavy, například vícezónová klimatizace, velmi kvalitní audio systém, kožené čalounění, vyhřívaná sedadla, ABS, ESP, ASR či xenonová světla. Volvo V70 druhé generace nic neztrácí ani na své pověstné bezpečnosti. Robusní klec z vysokopevnostní ocele, představuje výtečnou pasivní bezpečnost. Do té aktivní můžeme zmínit ABS, ESP, nadstandardní výztuže dveří a nárazníků, 8 airbagů včetně bočních nafukovacích clon, manuální pěti a šesti stupňové či automatické pětistupňové elektronicky řízené převodovky. I když je V70 samostatným modelem, tak kromě podobných designově charakteristických rysů přídě s ostatními modely, najdeme i jisté podobnosti povozku s větším modelem S80. Ten mají oba řešen nezávislým zavěšením všech kol, na přední nápravě pomocným rámem s trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson. Zadní náprava dostala víceprvkové zavěšení a dále pak kotoučové brzdy na všech kolech ve standardu. Technika je pak shodná s modelem S70. Nepatrně se liší pouze kupé s označením C70, za jehož vznikem stojí anglický specialista Tomi Walkinshawem. Jistě se hodí zmínit atraktivní model Volvo V70 Cross Country (od 2001), který jasně odlišíte na první pohled, a to vyvýšeným podvozkem, lyžinami a oplastováním. Zde můžete využít pohonu na všechna čtyři kola. Ten se aktivuje při proklouznutí předních kol, kdy sepne spojka Haldex a zapojí do náhonu i zadní nápravu. S postupně ubíhajícím časem automobilka Volvo tuto technologii zdokonalovala a dnes dokáží nejmodernější systémy Haldex přenést na zadní nápravu i 100% své hnací síly. Zprvu byly modely Gross Country k dostání pouze s motorizací 2,4 T 147 kW/285Nm, od roku 2003 i s motorem D5.
Volvo V70 r.v.2001Kompletní motorizace zahrnuje především benzínové verze, včetně vrcholných s označením T5 se 184 kW ( 2,4 turbo V5) a 2,4 T 147 kW, které vynikají mocným kroutícím momentem (T5 330 Nm), celkovou dynamikou a i poměrně rozumnou spotřebou. Pouze k těmto motorům byla v nabídce k dispozici převodovka Geartronic, u které jste sami mohli volit mezi automatickým nebo manuálním řazením. V nabídce ale nalezneme i nejeden naftový motor. Ten první je shodný s tím, který jste mohli nalézt i pod kapotou první generace nesoucí označení 2,5 TDi typ D5252T. Ten je tvořen pěti válci, výkonem 103 kW a pochází z produkce VW. Nalézt jej můžete v jiných výkonových modifikacích například v Transporteru. Tradiční pověst koncernových „tédéíček“ si zachovává i pod kapotou Volva. S těmito motory jsou V70 přímo stvořená pro dlouhé cestování. I přes dnes již zastaralejší konstrukci svým hlukem v kabině příliš neotravuje, a to především díky dobrému odhlučnění a kultivovaností podpořenou pěti válci. Výkon a parametry by se daly vyjádřit jako lehce nadprůměrné (103kW, 290Nm/3100ot, 200km/h, 0-100 za 10,7s, 6,5l/100km, 68l nádrž), uspokojící nároky většiny běžných řidičů. Co se týče závad, drží se tento motor na dobrých příčkách statistiky. Zřídka se objeví závady regulačního ventilu podtlakem ovládaného turba. To se projeví kolísáním tahu při akceleraci. Nejčastějším problémem zřejmě bude vadná váha vzduchu. Nová zpravidla výjde na 2000-4000 korun a vyměnit ji zvládne každý zručnější kutil s běžným nářadím během pár minut. Jinak jsou tyto motory opravdu spolehlivé a při pravidelné údržbě dle doporučení výrobce nemají problém spolehlivě sloužit i po nájezdu 400 tisíc kilometrů. V roce 2001 tento motor začaly pomalu nahrazovat nové a moderní Common-Raily od Volva. Objem pěti válců činil 2,4 l a označovány byly jako D5 s výkonem 96kW (D5244T2) a 120 kW (D5244T). Ty jsou konstrukčně identické, liší se pouze jinou řídící jednotkou, které jsou kupodivu záměnné. Celkově vynikají kultivovaností, tichým chodem, který z kabiny vozu může milně navozovat pocit, že jde spíše o benzínový agregát. I u silnější verze se drží spotřeba v rozumných mezích. Dle výrobce spotřebuje v průměru 6,8 l nafty na 100km, dosahuje maximální rychlosti 210km/h a z 0 na 100 zrychlí za 9,8 s. S moderní konstrukcí a systémem Common-Rail přichází i problémy. C-R motory typicky náchylné na kvalitu nafty vezmou za své i zde. Vstřikovače umí vypovědět službu někde kolem 80 – 150 tkm a oprava v autorizovaném servisu přibližně výjde na 40 tisíc korun. Pokud neodejdou zcela, mohou vykazovat závadu nadměrného zpětného toku vstřikovačů – zdlouhavé startování.
Volvo V70 r.v.2001Kromě již výše zmíněných potíží, může také selhat vodní pumpa, která má za následek přetržení rozvodového řemene a tím i možné poškození motoru. Další nedostatky jsou například vadná lambda sonda, vadné uložení tlumičů (do 2003), prasklé kapalinové silentbloky přední nápravy, které byly následně měněny za plné, závady snímače dráhy brzdového pedálu, klepající tlumiče vinou axiálních vůlí, selhávající čidla ABS, rychle opotřebené tyče stabilizátorů a defektní vakuová pumpa brzd (po cca 350tkm). I tak, co do spolehlivosti je druhá generace skutečně nadprůměrná. Většinu z množství zmíněných závad nebudete muset řešit nijak často, ale spíše zřídka. Kromě součástí motorů se vstřikováním C-R, budete při kvalitní péči řešit problémy řádově za hranicí dvěstěpadesáti tisíc kilometrů.
Jako doporučený model bych volil V70 D5 D5244T 120 kW vyráběný od roku 2001 s šestistupňovou manuální převodovkou.
Servisní náklady: výměna brzdových kotoučů včetně destiček v autorizovaném servisu vyjde na 10 tisíc korun za přední nápravu a 8 tisíc korun za nápravu zadní, v náhradní výrobě pak 4200,- za přední a 3300,- za zadní nápravu včetně brzdových destiček. Kompletní rozvodová sada v náhradní výrobě stojí asi 5700,- , přední a zadní tlumič pérování v náhradní výrobě 3300/ks a 2400/ks, spojková sada v náhradní výrobě přibližně 10 000,-. Rozvodový řemen je dle výrobce třeba měnit po 160tkm a kompletní výměna rozvodového mechanismu v autorizovaném servisu vyjde na 17 000,- , výměna motorového oleje 5W-40 je pak stanovena na každých 20tkm nejpozději však po jednom roce a tato kompletní výměna v autorizovaném servisu stojí přibližně 8 tisíc korun včetně všech filtrů.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist