Jaké je Volvo XC70 D5?

Volvo Ocean Race je extrémní plachtařský závod. Jedenáctičlenné posádky vyrazily v říjnu 2008 ze španělského Alicante do ruského Petrohradu. Tam ovšem nezavítají dříve než 27. června 2009, neboť trasa závodu vede přes Kapské město v Jižní Africe, indický Cochin, Singapur, Qingdao v Číně, brazilské Rio de Janeiro, americký Boston, irský Galway a švédský Stockholm.
AKTUALITY, 09.03.09 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volvo XC70

Volvo XC70 D5 Ocean RaceAno, Volvo Ocean Race není nic menšího než závod kolem světa. Sedm speciálních lodí třídy Volvo Open 70 absolvuje trasu o délce přes 37 tisíc námořních mil (68 500 km). Posádky musejí prokázat mimořádnou houževnatost a odolnost, neboť některé ze sedmi etap mají trvat až třicet dnů. Námořníci jsou odkázáni na zásoby mražených potravin a pouze jednou v průběhu celého závodu mohou vyměnit své oblečení za nové.
To je jistě všechno hezké, ale jak to souvisí s automobily? Volvo, které dalo extrémnímu námořnímu závodu své jméno, připravilo své modely V70, XC70 a XC90 ve speciální edici Volvo Ocean Race, jež bude v prodeji pouze po dobu konání závodu. Na silnici byste je měli i při letmém setkání spolehlivě identifikovat podle tmavomodrého laku "Ocean Blue" a nových litých kol, jejichž design "byl inspirován tvarem a dynamikou mořských vln".
Ať už se vám ráfky vlní před očima nebo ne, interiér nese mnohem srozumitelnější odkazy na estetiku závodních plachetnic. Designérka Maria Thunbergová ozdobila krémově béžovou kůži charakteristickými "pilovými" švy, jaké se používají při šití lodního plachtoví. Na palubní desce i dveřích najdete dekorační lišty z kartáčovaného hliníku a stejný materiál tvoří i povrch elegantní středové konzoly. A dokonce i rohy koberečků jsou okované hliníkem - údajně opět po vzoru lodních plachet. Další odlišnosti? Loga "Volvo Ocean Race" na předních blatnících, nápisy stejného znění na prazích i roletě zavazadlového prostoru.

Vítr v plachtách
Volvo XC70 D5 Ocean RaceVolvo bylo poněkud nedůsledné, když se spolehlo na konvenční techniku a neosadilo vozy speciální edice ani ekologickým plachtovým pohonem, ani velkou lednicí na zmražený potravinový koncentrát. Pod kapotou námi zkoušeného modelu XC70 pracoval pětiválcový turbodiesel D5.
Po nastartování za chladného rána rozhodně nebylo možné splést si jeho nevycválané klepání se šelestem napnutých plachet, nicméně v běžném cestovním režimu se ukázal být velmi dobře odhlučněný a ani zvláštní rytmika jeho bručení při akceleraci není úplně nepříjemná. Výrobce nabízí tuto motorizaci standardně s manuální převodovkou, ale většina zákazníků moudře volí šestistupňový automat za 57 tisíc korun. Vždyť k uvolněné plavbě se lopotná práce s řadicí pákou jaksi nehodí.
I ryze silniční modely značky Volvo na vozovce občas poněkud "plavou", zejména je-li řidič tak pošetilý, aby od nich vyžadoval cokoliv, co by se byť i jen vzdáleně podobalo sportovnímu stylu jízdy, a nechuť "dobrodružné" verze XC70 k takovému zacházení je ještě výraznější. Její zvýšené dráhy odpružení a poněkud těžkopádný pohon všech kol nijak nenahrávají preciznímu projíždění zatáčkovitých partií, zato velmi usnadňují pohyb po nezpevněných cestách nebo dokonce v lehčím terénu.
XC70 představuje mezistupeň mezi běžným kombi (v případě Volva model V70) a automobilem kategorie SUV, která je v nabídce švédské značky zastoupena modelem XC90. Technickou podstatu tohoto modelu lze velmi přesně postihnout v lapidárním vyjádření, že jde o "zvýšenou V70".

Luxusní "kajuta"
Volvo XC70 D5 Ocean RaceTo samozřejmě znamená, že můžete očekávat veškeré přednosti největšího švédského kombi, jako je třeba gigantický zavazadlový prostor s dokonale rovným dnem a pravidelným, snadno využitelným tvarem. Dostanete také neobyčejně útulný interiér, který názorně předvádí, že Skandinávci dosud nezapomněli, jak navrhovat funkční a krásné obytné prostory.
A nebylo by to Volvo, kdyby nemělo vyspělou bezpečnostní výbavu. Například systém BLIS monitoruje mrtvé úhly po obou stranách vozu, zatímco radar "v přídi" hlídá váš odstup od ostatních aut. Pokud se jeho představa o bezpečné vzdálenosti neshoduje s tou vaší, zabliká na vás nepřehlédnutelným oranžovým světlem nad přístrojovou deskou.
Méně medializovanou, ale o to užitečnější vlastností aut značky Volvo, XC70 nevyjímaje, jsou skvělá sedadla. Při dosednutí působí měkce jako pohovka, nicméně na delší cestě zjistíte, že páteři se dostává skvělé opory ve všech důležitých bodech. A kdyby vám tohle všechno bylo málo, přidává edice Volvo Ocean Race také výbojkové světlomety s ostřikovači, zadní parkovací senzory a vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou a kompasem. Sextant ovšem nelze pořídit ani za příplatek.
Člověk nemusí být fanouškem extrémních jachtařských klání, aby ocenil elegantní styl a přidanou výbavu edice Volvo Ocean Race. A její exkluzivita se nepochybně promítne v pomalejším poklesu ceny oproti běžným verzím V70, XC70 a XC90. Takže vlastně vůbec nezáleží na tom, že pro většinu majitelů této speciální edice bude největším životním dobrodružstvím občasné nedovolené parkování na modré zóně.

Klady a zápory

+ jedinečnost- jen průměrný dieselový motor
+ prostředí v interiéru 


Volvo XC70 "Volvo Ocean Race"

Cena: 1 263 000 Kč
Motor: turbodiesel 2,4 l
Výkon: 136 kW
0-100 km/h: 9,9 s
Max. rychlost: 205 km/h
Spotřeba: 8,3 l/100 km
Emise CO2: 219 g/km
Hmotnost: 1816 kgAutor: iHNED
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist