Jaké kombi do 220 tis. Kč a stáří šesti let?

Dotaz

Dobrý den,
uvažujeme o koupi kombíku. Vstupní parametry:

- rok výroby - 2002 a novější
- tachometr - do 100000 km
- motor - objem do 1800 ccm nejraději ale 1600 ccm
- cena - do 220000Mezi adepty jsme zařadili: Škoda Octavia Combi, Renault Laguna grandtour, Renault Megane kombi, Citroen Xsara Picasso, Opel Astra kombi, Ford Focus, Pegueot 206 kombi, Pegueot 307 SW, VW Golf kombi.Prosím o porovnání jednotlivých modelů.
Děkuji
PORADNA, 13.02.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.


Odpověď

Dobrý den!

Váš výběr vozů je velice široký. V následujících odstavcích se pokusím o základní charakteristiku každého vozu a na konci se pak pokusím o výběr toho nejvhodnějšího, či spíše několika alternativ. Detailní rozbor všech možných závad zde uvádět nebudu – o všech těchto vozech jsme již na TipCars.com psali.

Škoda Octavia Combi (1998 - ??)

Škoda Octavia Kombi„Oktávka“ ve variantě kombi se na trhu objevila téměř s dvouletým zpožděním po karosářské verzi liftback. Nejdůležitější výhodou tohoto modelu je obrovský zavazadelník, nevtíravý a elegantní vzhled, dobře vypadající a kvalitní interiér (od roku 1998 dle výbavy, původní „škodovácký“ se příliš nepovedl) a oblíbené vznětové motory TDi. Výhodou je také nepřeberné množství ojetých vozů a servis, který zvládne každý automechanik. I dříve tolik kritizované váhy vzduchu se staly prakticky spotřebním materiálem. Jako nevýhodu bych uvedl žalostně málo místa na zadních sedadlech, nezajímavou nabídku zážehových motorů a díky krátkému rozvoru a dlouhým převisům horší jízdní vlastnosti. Konkrétně Vámi preferovaný motor je zde v osmiventilové verzi, která nevyniká ani spotřebou, ani kultivovaností. Je ale servisně nenáročný, a proto bych jej až tak úplně nezavrhoval. Nárazový test absolvovalo modernizované provedení Škody Octavia v roce 2001 a zisk 4 hvězdiček považuji za slušný průměr.

Renault Laguna Grandtour (2001 – 2007)

Renault Laguna IIDruhá generace Laguny se objevila na trhu v roce 2001. Výrobce se snažil nabídnout neotřelý design a spoustu inovací. Jako hlavní přednost tohoto vozu bych uvedl pohodlný interiér, ve kterém se budete cítit jako v obývacím pokoji, bohatou sériovou i nadstandardní výbavu, která může obsahovat stabilizační systém, automatickou klimatizaci, kontrolu tlaku v pneumatikách, bezklíčové odemykání a startování vozu atd.. Pochválit musím také vznětové motory 1.9 dCi, které se v laguně objevily ve dvou výkonových verzích (v ČR se oficiálně nabízela varianta silnější, 88 kW). Jsou úsporné, tiché a kultivované. Benzínovou jedna-šestku bych pro pohon Laguny doporučoval pouze v případě, že Vaše nároky na dynamiku vozu budou velice mírné. Pokud bych měl upozornit na nedostatky tohoto vozu, musím bohužel také jmenovat vznětové motory, které se vyznačují velice choulostivými turbodmychadly a citlivým systémem vstřikování common rail od firmy Delphi. Rovněž elektrická výbava vozu je neuvěřitelně poruchová. Díky těmto všeobecně známým skutečnostem je k sehnání i relativně dobře vybavený a ne příliš ojetý automobil za příznivou cenu. Riziko nepříjemných poruch je zde opravdu vysoké.

Renault Mégane Grandtour (2003 - ?)

Renault Mégane GrandtourV tomto případě by se dle Vámi navrhované cenové hranice mohlo jednat již o druhou generaci tohoto oblíbeného modelu. Jeho základní předností je prostorný a pohodlný interiér (zásluhou prodlouženého rozvoru oproti hatchbacku) a dostatečně velký zavazadelník. Jako další výhodu bych viděl i to, že se jedná stále o aktuální model, k jeho pohonu slouží velice úsporné a tiché vznětové motory a z těch zážehových je 1.6 16V také dobrou volbou. Také musím zmínit velice dobrou pasivní i aktivní bezpečnost – v testech Euro NCAP získal Mégane druhé generace 5 hvězdiček. Nevýhody budou asi podobné, jako u výše popisované Laguny. I mégane má pověst poruchového vozu, který trpí zejména závadami vznětových pohonných jednotek a stávkující elektronikou. Zpracování a materiály v interiéru jsou také terčem kritiky snad každého článku o tomto voze. Jízdní vlastnosti jsou sice daleko lepší než u předchozí generace, o špičce třídy ale vůbec hovořit nemůžeme. Od modelového roku 2006 je již vše daleko lepší, ale na ten Vámi vytyčená cenová hranice stačit nebude. Přesto se domnívám, že poměr užitné hodnoty a ceny je zde velice dobrý.

Citroën Xsara Picasso (1999 - ?)

Citroen Xsara PicassoDalší z francouzských vozů ve Vašem výběru je zástupcem oblíbeného segmentu MPV. Jeho předností je velice pohodlný a pohledný interiér. Nabízí očekávanou variabilitu, dostatek prostoru pro cestující i zavazadla. Rovněž exteriér je i po letech zajímavý a netradiční. Jako přednost bych také vyzdvihl vznětový motor 1.6 HDi, který je dle mého názoru nejpovedenější pohonnou jednotkou pod kapotou Xsary Picasso. A spolehlivost je zde na vyšší úrovni, než u předchozích zástupců francouzského automobilového průmyslu. Mezi negativa bych určitě zařadil nevýrazné jízdní vlastnosti a nestabilitu při vyšších rychlostech a i na materiálech v interiéru mohl výrobce více zapracovat.

Opel Astra Caravan G (1998 - ?)

Opel Astra G caravanTento zástupce nižší střední třídy vystřídal v roce 1998 první generaci. Ta se nevyznačovala příliš vysokou kvalitou, nová Astra tedy musela poněkud napravit reputaci. Čím Vás může zaujmout? Mezi její přednosti bych určitě zařadil nevtíravý design exteriéru i interiéru, pohodlné jízdní vlastnosti a dostatečnou nabídku vnitřního prostoru. Zážehový motor 1.6 16V s výkonem 74 kW je pro Astru optimální pohonnou jednotkou – je úsporný, živý a tichý. A nedostatky? Trochu horší je kvalita materiálů v interiéru, nepřesné řazení a jako nedostatek bych také uvedl krátký interval výměny rozvodového řemene u zážehových motorů

Ford Focus Kombi (1999 – 2004)

Ford Focus kombiFord Focus se ve verzi kombi začal nabízet začátkem roku 1999. Jeho design vyznívá přece jen trochu umírněněji, než u hatchbacku. Jaké jsou jeho nejdůležitější kvality? Dostatečná nabídka vnitřního prostoru, vynikající jízdní vlastnosti, přesné řazení a řízení, cenově dostupný servis. A především zážehový motor 1.6 16V s výkonem 74 kW. Platí o něm totéž, co jsem psal výše u Opelu – tichý, kultivovaný, pružný, úsporný. A ještě jedna důležitá vlastnost – spolehlivost. A co bychom Fordu Focus první generace mohli vytknout? Méně kvalitní materiály v interiéru, zejména na středovém panelu, korozi napadající spodní lemy dveří a kapoty (naštěstí možno řešit v rámci záruky) a občas se vyskytující závady řídících jednotek u zážehových motorů. V testech Euro NCAP získal Ford Focus v roce 1999 4 hvězdičky – na tehdejší dobu slušný výsledek.

Peugeot 206 SW (2002 - ?)

Peugeot 206 SWNejprostornější karosářská verze „dvěstěšestky“ se na trhu objevila v roce 2002. Nabízí především líbivý jednoduchý design a zdařile „naroubovanou“ zadní část vozu. Interiér je prostorný a splní základní nároky na rodinné cestování. Dále bych pochválil i naladění podvozku, které je sice tvrdší, ale stopu drží dobře. Rovněž řízení je přesné a není přeposilované. Nepřesné řazení komentovat nebudu, od ojetého Peugeotu nic jiné čekat nemůžeme. Jaké jsou jeho nectnosti? Kromě zmíněného řazení bych určitě nepochválil malé sedačky a také krátkou vzdálenost mezi volantem a pedály. To má pro vyššího řidiče za následek nutnost sedět s opěradlem takřka kolmo. Spolehlivost tohoto vozu také nepatří k nejlepším. Je ale pravdou, že kombi přišlo na řadu až v době, kdy spousta dětských nemocí již byla vychytána. K motorům nemám žádné výhrady, snad kromě těžkého a ne příliš výkonného 2.0 HDi. U takto malého vozu snad ani benzínová jedna-šestka nebude potřeba, dostatečnou dynamiku zajistí i zážehová jedna-čtyřka či vznětový agregát 1.4 HDi.

Peugeot 307 SW (2002 - ?)

Peugeot 307 SWPeugeot 307 SW je na trhu od roku 2002, kdy doplnit základní karosářskou verzi „třistasedmičky“. Má vysokou stavbu karoserie a dlouhý rozvor (ve verzi kombi prodloužený), nabízí tedy dostatek místa v podélném směru, tak i na výšku. Rovněž zavazadelník by měl uspokojit téměř všechny nároky. Výhodou je také poměrně kvalitní zpracování interiéru a nezáludné, i když nesportovní, jízdní vlastnosti. V nárazovém testu získal Peugeot 4 hvězdičky a 30 bodů, a to v roce 2001 (verze hatchback). Tak jako u „dvěstěšestky“ i zde pochválím nabídku motorů s tím, že u takto těžkého vozu se jako optimální pohonná jednotka jeví 1.6 16V s výkonem 80 kW. Tento motor je pružný, tichý a nenáročný na přísun paliva. Jaké jsou nevýhody? Za vše bych jmenoval časté problémy s elektroinstalací, hlučný podvozek a vibrace řízení, se kterým se autorizované servisy často marně potýkaly.

VW Golf Variant (1999 – 2006)

Volkswagen Golf IV VariantVolkswagen Golf Variant čtvrté generace byl ještě donedávna posledním zástupcem kombi v této populární modelové řadě. Až v loňském roce výrobce pochopil, že Golf Plus není tím správným řešením a připravil i pro pátou generaci oblíbené kombi. Čím Vás může VW Golf nadchnout? Nabídne Vám tradičně dobré dílenské zpracování interiéru i exteriéru, kvalitní materiály a především velice úsporné vznětové motory TDi. Mezi nevýhody bych pak zařadil nedostatek místa na zadních sedadlech, což je způsobeno krátkým rozvorem a také nevyhovující nabídku slabších zážehových motorů. Osmiventilová jedna-šestka (nabízená ve výkonových variantách 74 a 75 kW) je hlučná a poněkud méně kultivovaná, 1.6 16V, který se v nabídce objevil v roce 2000 zase nenabízí tak přesvědčivý zátah z nízkých otáček, jako např. stejná pohonná jednotka ve Focusu či Astře. Jako další nevýhodu bych určitě zmínil vyšší ceny ojetin, zejména u vznětových verzí s tím, že kvalita a spolehlivost tohoto vozu zas tak přesvědčivé nejsou. Nárazový test absolvoval VW Golf čtvrté generace v roce 1999 a získal při něm nevýrazných 25 bodů a tedy 4 hvězdičky.

Závěr

Vámi vybrané vozy jsou poměrně obtížně porovnatelné. Nevíme, jaké vzdálenosti bude vůz absolvovat, jak bude obsazen či jaké jsou Vaše nároky na dynamiku či jízdní komfort. Vybrat jenom jeden vůz asi možné nebude. Já jsem jako favority zvolil tři automobily. Prvním je VW Golf Variant, druhým Ford Focus Kombi a posledním Renault Mégane Grandtour.. Golf zařazuji nikoliv jako modlu, nýbrž jako automobil, který nabízí dostatek prostoru, slušné jízdní vlastnosti, dobrou kvalitu zpracování a spolehlivost. Ford Focus je tradičně dobrou volbou – vynikající jízdní vlastnosti, spolehlivost, výborný zážehový motor a také levný a dostupný servis. Renault Mégane Grandtour je na tom se spolehlivostí trošku hůře, je ale velice prostorný, má slušný zážehový motor, vynikající pasivní bezpečnost a díky horší pověsti tohoto modelu i automobilky jako celku jsou prakticky zánovní vozy ke koupi za opravdu zajímavé ceny.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist