Jaké koupit auto do 100.000 Kč na dojíždění do práce a občasné výlety?

Auto bude provozováno nejvíce na cesty do práce (cca 40 km denně) a občasné výlety na chalupu aj. Mám rád svižnější jízdu, proto bych volil nějaké silnější auto. Chtěl bych se cenově vejít do 100.000 Kč.
PORADNA, 12.04.13 | 00:00
hodnocení článku 3.7 b / 13x
vaše hodnocení: 0 b.
Lukáš: Dobrý den,potřeboval bych radu ohledně koupě ojetého auta.Auto bude provozováno nejvíce na cesty do práce (cca 40 km denně) a občasné výlety na chalupu aj.Nevím, jestli sáhnout po naftě nebo benzínu. Naftová auta máme v práci jako služební a jízda s nimi se mi velmi líbí (zátah při nízkých otáčkách, spotřeba atd.), ale mám obavy z drahých investic do naftového motoru (nové turbo atd.).Bude mi 21 let a tohle bude mé první auto. Řidičák mám už skoro 3 roky a doteď jsem jezdil buď se služebním autem, nebo rodinným (Fabia 1.2HTP).Mám rád svižnější jízdu, proto bych volil nějaké silnější auto.Chtěl bych se cenově vejít do 100.000 Kč (samozřejmě mám stranou peníze na nutné první investice).Díky předem za návrhy.Vážený pane Lukáši,

rada ode mne bude trochu zatížená, neboť naftovým motorům v osobních autech příliš nefandím. Mám k tomu svoje důvody, které se mnou někteří sdílejí a jiní ne. Zde požadujete poradit s vozem v cenovém stropu 100.000 Kč, což může znamenat buď vozy třídy střední ve stáří 8 - 10 let, nebo nižší střední stáří řekněme 6 - 8 let, popřípadě malá auta do 6 let. Stáří není dogma, záleží na mnoha faktorech, jako je značka, dostupné motorizace, celkový fyzický stav nebo stav dokumentace.

Začněme tedy tím, co je dáno: 250 pracovních dní x 40 km denně čítá 10 tisíc km ročně pro cesty do práce + dále občasné výlety na chalupu, což můžu odhadnout jako cesty každé 2 týdny cca 200 km, tedy 5 tisíc km ročně. Celkově se jedná o plánovaný nájezd 15 tisíc km ročně. Na tento nájezd jednoznačně nedoporučím použití naftového agregátu pro jeho větší náchylnost k drahé poruše a tedy minimálně spornému přínosu v podobě úspory na pohonných hmotách. Dalším proti je relativně nízký cenový limit, který dovoluje nákup pouze postarších exemplářů, a to mluvím spíše o autech střední, maximálně nižší střední třídy, kde by čas od času bylo použití naftového motoru opodstatněné. Pro malé vozy to pak považuji za naprostý nesmysl s ohledem na reálnou hodnotu úspory a typ provozu, pro která jsou tato vozidla koncipována. Litrový rozdíl spotřeb pak při současných cenách znamená nárůst nákladů 3.500 Kč na každých 10 tisíc km. Tato naftová malá auta většinou neměla smysl jako nová a jako ojetá s rizikem poruchy jsou vyloženě "out". Ještě tak některé produkty VW konglomerátu s motorem SDI mohou nabídnout odpověď na požadavek opravdu levného provozu pro svoji nízkou spotřebu a velmi dobrou spolehlivost. Jejich dynamika je pak někde na úrovni HTP, takže z domu víte, co by Vás čekalo. O svižné jízdě se dá mluvit jedině tak, že se dostanete na požadovanou rychlost a vnější vlivy Vás nenutí ji měnit.

Upřímně řečeno bych malá auta úplně opustil a začal bych rovnou vybírat v nižší střední třídě, kterou jsem pro Vaše potřeby vyhodnotil jako nejvhodnější, neboť spojuje dobrou „mrštnost“ při denním proplétání do práce a zpět a dostatečnou velikost pro pohodlné cestování na větší vzdálenosti. Dalším faktorem, ke kterému přihlížím, je pak ještě nižší věk ojetin než u střední třídy a v neposlední řadě i drobná úspora paliva právě na těch kratších cestách, kterou způsobuje použití menších motorů pro menší hmotnosti při dosažení obdobné dynamiky. Dobrou zprávou je, že snad jakékoliv auto nižší střední třídy bude mít lepší dynamiku než těžká fabia s nechvalně známým tříválcem. V návaznosti na neochotu podvolit se naftové mánii tedy doporučuji vozy se zážehovým motorem a je několik evergreenů, které lze stále doporučit s tím, že za velmi slušnou cenu poskytnou nadstandardní službu. Prvním a nejvíce favorizovaným je Ford Focus s motorem 1.6 16V, kde můžete volit dokonce ze 4 karosářských provedení (hatchback 5dv, hatchback 3dv, sedan, kombi) podle toho, co bude nejvíce vyhovovat Vašim požadavkům. Potřebu svižnější jízdy splnit dokáže, a to jak po rovné silnici, tak i v zatáčkách díky propracovanému řešení podvozku (na to jsme zvyklí u většiny fordů). Lze si pomoci i volbou silnější jednotky 1.8 16V a i v nižších otáčkách se Vám nebude jezdit vyloženě špatně. Focus nemá mnoho slabin a důležité je, že jde spíše o slabiny estetického než funkčního charakteru. Zmínil bych známou korozi spodních hran dveří a možnosti koroze některých exponovaných částí karoserie.

Dalším zástupcem by mohl být Opel Astra H (G je též možné, ale tam je generační skok směrem "dolů") s motory 1.4 – 1.8 značené jako Twinport. Čtrnáctistovka (66 kW, Z14XEP – přesný kód motoru) není špatná motorizace, ačkoliv na ni můžete pohlížet s despektem. Má dost sil, aby si s Astrou poradila. Dokonce má jedno poměně velké plus, a to použití rozvodového řetězu, za který hned po koupi nebudete muset utrácet peníze. Astra nabídne mírně měkčí podvozek za cenu o něco horší trakce než u Focusu. Karosářské varianty jsou také 4, ale nejrozšířenější je 5dvéřový hatchback nebo kombi. U Astry se zaměřte na stav podvozku. Není to fatální záležitost, podvozkové díly jsou za přijatelné ceny, ale Focus má podvozek odolnější. Rovněž kontrolujte korozi. Zde je typická na pátých dveřích a zadních lemech (platí pro Astru G).

Zkoušel jsem hledat i v japonských vodách, ale v rozumném stáří lze pořídit pouze Suzuki Swift, které lze doporučit s ohledem na spolehlivost, nicméně je považuji už za malé. Případně ještě možná Nissan Almera N16, která už podle zlých jazyků „renaultizovala“ a nedosahuje kvalit svých předchůdců.

Golf je tradičně drahý a kdo není patriot, volí jiné stroje.

Z francouzských vozů mě pro Vaše potřeby zaujal Citroen C4. Konkrétně s motorem 1.6 VTR brzda provozu nebudete, ale pro Vaše účely postačí i 1.4 16V. Je to totiž na rozdíl od VTR spolehlivý motor. Více se dočtete zde. Také pro rozsáhlejší představu o tomto modelu doporučuji přečíst tento článek.

Volba je na Vás, projděte si pár bazarů, auta si vyzkoušejte, něco si o nich ještě přečtěte třeba zde na Tipcars a hlavně se nenechte do ničeho natlačit. Ojetin je pro Vaše potřeby/účely dost a je z čeho vybírat.Tip: Ford Fiesta - seženu zachovalý kus do 100 tis. Kč?

Tip: Fiat Stilo Multiwagon a zkušenosti majitele po 100 000 km

Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist