Jaké koupit auto pro 50 tis.km ročně?

Dotaz

Dobrý den,
chtěl bych od Vás radu. Najezdím měsíčně cca 4000 kilometrů a z toho asi 60% po dálnici. Chci si pořídit ojeté auto do - 200000,- Kč. Mám spoustu alternativ od Fordu Mondeo, Mazdy 6, Volkswagenu Passat až po Volvo S60. Je pro mě důležitá bezpečnost, pohodlí a hlavně také provozní náklady. Je to podle mě dost velký nájezd kilometrů a nechtěl bych do auta v průběhu pár let po koupi nijak dvakrát moc investovat. Také nevím, co je v dnešní době výhodnější, jestli benzin nebo nafta. Jednak z pohledu životnosti motoru a jednak kvůli spotřebě.

Budu Vám tedy velmi vděčný, pokud mi trošku pomůžete s výběrem a poradíte co zvolit, abych zbytečně nešlápl vedle.
Díky moc!
PORADNA, 06.11.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Mazda 6Dobrý den,
Roční nájezd necelých 50000 km si zaslouží už vůz s větším komfortem a není třeba váhat, zda pořídit benzinový či naftový motor. Z hlediska provozních nákladů a zvláště při delších cestách se naftový agregát dá jen doporučit. Jako každý motorista i Vy zmiňujete kriterium bezpečnosti. Svým způsobem bezpečnost vychází z velikosti automobilu. Vaši favorité jsou ze společné třídy a dá se říci, že bezpečnost je zde na stejné úrovni. Museli bychom potom řešit výbavu u každého typu zvlášť. Většina automobilů této třídy už má všechny možné elektronické systémy a jediné co se dá řešit při výběru ojetiny je počet airbagů. Takže pokud Vás zajímají všechny možné a dostupné bezpečnostní prvky, je potřeba vybírat automobily s vyšším standartem výbavy. U ojetiny je ale potřeba počítat s tím, že čím více elektronických obvodů a systémů, tím větší riziko nečekané poruchy, která stoupá nejen se stářím, ale samozřejmě s nájezdem kilometrů. Osobně bych volil střední cestu s ohledem na další prodejnost vozidla po pár letech. Top modely různých značek sice budou mít maximální výbavu, což kupující jen ocení, ale je potřeba, aby ještě po pár letech spolehlivě jednotlivé části fungovaly. I dnes je potíž prodat automobil, kterému například nefungují parkovací čidla, které před lety byla jen u horní třídy výbavy automobilů. Problém dnešní doby není ani tak materiál a oprava, ale přijít na závadu v co možná nejkratším čase. Vše lze sice napojit na diagnostiku, ale ne vždy je to zcela účinné.
Další věcí, která stojí rozhodně za zmínku jsou náklady. Je potřeba se zamyslet, které náklady nás mimo ceny za pořízení budou čekat. Prvním nákladem je povinné ručení, které už z názvu je povinné a tudíž nám ho nikdo neodpustí. Další pojištění jako havarijní a odcizení je sice na vůli majitele, nicméně pokud automobil pořizujete pomocí financování a vyhrál by to např. Passat, určitě bych doporučil celý pojistit proti všemu. I když je u Passata nejvyšší riziko odcizení, může se stát, že i relativně nenápadná Mazda 6 je terčem nenechavých zlodějů. Kupodivu nabídky pojišťoven na celkové pojištění jsou docela také vysoké. Spíše poplatky budou podobné jako u konkurentů. Povinné ručení se odvíjí od zdvihového objemu a ten je u dieselových verzí vybraných modelů v jedné kategorii od 1850 ccm do 2500 ccm. Servisní náklady jsou opět podobné a je to dané třídou vozidla. Určitě ušetříte, pokud některé opravy necháte na neautorizovaný servis, musíte ale Ford Mondeo 2004počítat s tím, že se může objevit závada, kterou vyřeší pouze autorizovaný servis a je potřeba mít na to finanční rezervu. Nájezd ovlivní výši celkových nákladů z několika hledisek – servisní hledisko – velké servisy jsou dražší než ty standardní. Existuje takový fenomén, že všichni chtějí ojetinu s nájezdem do 100000 km. U každého automobilu je ale první velký servis jindy, u některých je už v 90000 km u některých ve 120.000 km. Hledisko další prodejnosti – pokud si necháte automobil 4 roky, najedete ve Vašem případě +200000km, musíte tedy počítat s tím, že v době prodeje bude mít automobil najeto 300000 km v případě, že budete startovat na té magické hranici 100000 km. Co se týká servisu, musíte počítat s tím, že Vás čeká minimálně jednou celková generálka vozu – spojka, tlumiče, podvozek, brzdové kotouče, destičky, ramena, s nejvyšší pravděpodobností vstřiky a je také možné, že v případě naftového motoru i oprava čerpadla. Vše bude záležet na stylu používání, ale tak jako tak do 300.000 km je hodně pravděpodobné, že Vás tento servis nemine. Potom se dostáváte do situace, kdy cena za generální servis je vyšší než hodnota automobilu, zvláště u starší aut. Jediná možnost tedy je měnit automobil každý rok, což je celkem náročné a nebo koupit zánovní s 10000 km a ve 200000km ho prodávat. To se ale nedostaneme na hranici 200 tis Kč. Pokud budete automobil registrovat na firmu, je zde pětiletý odpis a to znamená ve Vaše případě +250000 km a s tím spojené náklady na provoz. Bohužel se musíme smířit, že provoz vozidla stojí nemalé peníze.
Ve Vašem výběru asi nepůjde tak o to, zda si vybrat Mazdu či Forda nebo jiného zástupce. Spíše půjde o to najít automobil této velikosti s cenovou relací do 200 tis. Kč a hlavně s technickým stavem odpovídajícím kilometrům. Tento stav bych si určitě nechal prověřit v servisu a nájezd bych doporučil co nejnižší. Pokud se rozhlédneme v nabídce, zjistíme, že například Mondeo se s naftovým motorem dá koupit v této relaci cca z roku 2005. Lehkou kalkulací s najetými kilemotry docházíme k tomu, že pokud majitel najel pouze 30000 km za rok bude mít vozidlo po 4 letech 120000 km, ale pokud někdo jezdí podobně jako Vy, bude mít automobil najeto 200 tis. Km Doporučil bych tedy zaměřit se na první kategorii automobilů a pokud možno nechat si nájezd ověřit všemi dostupnými prostředky – ověřením servisní knihy v servisu a prohlídkou.
Kterou značku vybrat je spíše na vkusu, technologie všech vyjmenovaných zástupců je na podobné úrovni, každý automobil má své dětské nemoci. Zbývá doporučit spíše vyšší výkony – Mondeo TDCi 96kW, Passat TDI 96kW – budou i lépe prodejné.

V každém případě nezbývá než popřát hodně štěstí při výběru a v případě nutnosti se nebojt využít služeb odborníka, který vám pomůže s výběrem vhodného vozu a s posouzením jeho technického stavu.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist