Jaké koupit auto pro maminku a sestru?

Dotaz

Dobrý den!
Velmi často navštěvuji vaše internetové stránky www.tipcars.com, protože je zde opravdu široká nabídka vozů!
Dále se mi velmi líbí vaše poradna pro lidi, kteří si neví rady, nebo se nemohou rozhodnout pro ten,či onen vůz! V této situaci se nacházím i já! Jsem 19-ti letý student (tudíž mé zkušenosti s auty jsou vcelku malé), který shání velmi dobrý automobil pro mou matku a sestru! Je to žena ve středním věku s nevelkými nároky na vzhled auta, jako spíše na jízdní vlastnosti, spotřebu a v neposlední řadě bezpečí! Matku velmi zaujalo několik modelů, na které bych od vás rád dostal radu! Prvně však požadavky: cena by se pohybovala do 130 000Kč, rok výroby od 2002 a mladší, velký vůz si matka nepřeje, ale má v celku velké požadavky na motor auta. Mělo by se jednat o auto s nízkou spotřebou, ale silnějším motorem, kterému nebude dělat problém svižnější zrychlení a sem tam nějaký kopec, dále by měla ráda ve voze vyhřívaná sedadla a klimatizaci beru jako samozřejmost. Vybíráme z několika vozů,ale pokud nám nabídnete rozumnější řešení, budeme jen rádi. Matce se velmi zalíbila Opel Astra G 1,7 DTi 16V z roku 2002, která mi připadá jako velmi rozumná volba. Neznám spotřebu vozu, ale soudím že silnější diesel nebude nijak velký žrout. Na druhou stranu jsem zaslechl, že Opel rád hnije a to v části podběhů, z čehož mám trochu strach. Další auto v kurzu, které nás zaujalo byl Peugot 307i Klimatronic též z roku 2002. Mě osobně velmi zaujal Citroen C5 2,0 16V Exlusive,který tedy nepatří velikostně asi do stejné skupiny jako předešlé dva vozy,ale zaujala mě plná výbava auta, včetně zabudované hydrauliky podvozku a velké bezpečí,které název tohoto vozu nese. Chtěl bych ještě dodat, že auto bude užívat žena, která bude na automobil celkem odkázaná.
PS:Matce se velmi líbí jízdní vlastnosti Mitsubischi Carisma 1,8 EXE...(pro srovnání). Nyní matka vlastní Kia Shuma 1,5 16V rok výroby 2000, které prodává a to z důvodů "lenosti" vozu, velké spotřeby a pocitu, že auto nesedí pevně na vozovce.S poděkováním za brzkou odpověď Adam Raška
PORADNA, 04.06.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Ople Astra GVážený pane Raško,
rada, jaký automobil vybrat pro Vaši matku je z uvedeného výčtu těžká. Z osobní zkušenosti vím, že ženy při výběru nového automobilu nejdříve dají na design, barvu a až na posledním místě je technika. Ne vždy to ale bývá pravidlem.
Asi jako první každého napadne velikost vozu. Záleží za jakým účelem automobil kupuje, zda bude jako jediný vůz v rodině, nebo bude jako druhý, kolik lidí v něm bude nejčastěji jezdit a hlavně z hlediska provozních nákladů je důležité uvědomit si, kam s ním budete cestovat. Pokud dojíždíte pravidelně do práce 20 km tam a 20 zpět a o víkendech slouží automobil k občasným výletům je třeba si uvědomit, že automobil se bude v zimě hůře ohřívat a v případě dieselového motoru, kterému to trvá o něco déle se nemusíte ohřát ani vy. Jiná situace bude, pokud budete každé ráno vyjíždět na 80km cestu a večer si dáte zase 80km zpět. Potom je na zvážení, zda pořizovat dieselový či benzinový agregát. Diesel je sice úspornější na spotřebu, ale má dražší servis, dnes je nafta dražší než benzin a v součtu můžete také zjistit, že jízda s dieselem je ekonomicky nevýhodná.
V případě výběru velikostní kategorie Astra, Focus, Carisma, 307 a při nižším nájezdu kilometrů pod hranicí 30.000 za rok a v případě častých startů a kratších cest bych doporučil nejrozšířenější motorizaci této třídy a to benzinovou 1,6. Ve všech modelech se její výkon pohybuje cca kolem sta koní, což bohatě stačí na příjemnou dynamiku jízdy a tento motor uděluje dostatečný potenciál i na bezpečné předjetí. Ve stejné kategorii povinného ručení je i motor do 1850 ccm (1,8i), který je zase dostatečným pro tuto kategorii a navíc je pojistka za stejné peníze jako motor 1,4. Vyšší zdvihový objem sice může mít v městském provozu o něco málo vyšší spotřebu, ale Peugeot 307při plném obsazení a jízdě mimo město se tento rozdíl srovná. Z této řady nám velikostně vypadává Citroen C5, což je opravdu velký automobil. Na velikost si ale průměrný řidič celkem rychle zvykne a nedělá mu potom problémy zaparkovat. Spíše si rychle přivykne na komfort, který mu C5 a jí velikostně podobní mohou nabídnout. Je to dáno samozřejmě velikostí. Na druhou stranu, každá legrace něco stojí a i zde funguje samozřejmě „daň z luxusu“ v podobě vyšších provozních nákladů. Vzhledem k velikosti se dá spíše doporučit vyšší objem motoru, tím vyšší zákonné pojištění, vyšší spotřeba v městském provozu atd.
Pokud tedy zůstaneme u velikosti Astra, Focus, Carisma, 307 zbude tedy dilema, který vybrat. Obecně platí, že stejná kategorie vozidel si bude podobná v jízdních vlastnostech, stupních výbavy ale i nemocech a nákladech na provoz.
Opel Astra je hodně rozšířeným modelem. Dost často býval stejně jako Ford Focus tento Opel využíván jako flotilové vozidlo a tím je i dnes z čeho vybírat. Má průměrnou spolehlivost. Problém koroze je zde z těchto vyjmenovaných zástupců největší. Motor 1,7 DTi od Isuzu je určitě doporučitelný z hlediska nízké spotřeby, ale co se týká výkonu a dynamiky je spíše průměrný. Spíše bych doporučil benzin 1,6 16V 74kW, tichý a úsporný agregát.
Ford FocusFord Focus také s motorem 1,6 16V 74kW, problémy s korozí nemá, podobné jízdní vlasnosti.
Peugeot 307 je určitě designově zdařilým kouskem, nicméně tam kde konstruktéři vymysleli ladné křivky, techniku nechali opodál. 307 trpí četnými dětskými nemocemi, potíže s elektroinstalací a kolikrát je lepší mít manuální ovládání klimatizace, digitální občas zlobí. Je to škoda, ale spolehlivost tady trochu chybí.
Mitsubishi Carisma s rozšířeným 1,8 GDi patří mezi spolehlivé automobily s velmi příznivou spotřebou. Mají však jednu velkou nevýhodu – v českých zemích jim nechutná naše palivo. Čistota paliva je horší a vzniká zde problém. Tady bych asi doporučil diesel s označením DI-D, který je převzatý od Renaultu.
V neposlední řadě je potřeba zmínit například ještě Nissan Almera a nebo Mazda 323. Spolehlivé automobily s příznivými provozními podmínkami mohou být vhodnou alternativou. Určitě bych spíše doporučil si vybrané modely vyhlédnout v nějakém autobazaru a absolvovat předváděcí jízdu. Sami uvidíte, který automobil Vám nejlépe vyhovuje, v kterém se Vám nejlépe sedí a zároveň který se nejlépe ovládá.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist