Jaké koupit SUV na silnici?

Dotaz: Dobrý den,Zvažuji koupi SUV, které bude jezdit především silnici. Poradíte mezi Honda CRV, Suzuki Grand Vitara a Toyota RAV? Od korejců jsem zrazován. Stáří vozu do 3 let. Děkuji za Váš názor,Jan Navrátil
PORADNA, 27.03.09 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
Odpověď
Dnešní moderní vozy kategorie SUV se čím dál více vzdalují původní filosofii klasických off-roadů a jejich hlavním teritoriem a oblastí použití jsou zpevněné komunikace. Který zástupce japonské produkce si v takových podmínkách povede nejlépe?Škoda, že jste Váš dotaz více nespecifikoval, nenapsal konkrétněji způsob užití a pořadí Vašich preferencí při výběru vozu. Nejen, že každá varianta ze zvažovaných může nabídnout něco navíc oproti těm ostatním, ale právě před třemi lety, tedy v roce 2006, došlo ke generační obměně u dvou zmíněných a tento rok se tak stává zlomovým z hlediska ceny a konstrukčního stáří.

Jméno Vitara se na trhu objevilo již před více než dvaceti lety a aktuální současná generace měla premiéru v roce 2005. Na rozdíl od většiny změkčilé konkurence si zachovala řadu terénních prvků. Jde především o rámovou konstrukci podvozku, uzávěrku mezinápravového diferenciálu a terénní redukci. To vše zajišťuje Vitaře, z výše zmíněných alternativ, nejlepší průchodnost terénem a nemusíte se vůbec bát ani středně těžkého terénu. Na výběr byly jak zážehové, tak i vznětové jednotky. Zatímco však předchozí generace využívala dieselovou pohonnou jednotku koncernu PSA (2,0 HDi – 80kW), nová generace má pod kapotou agregát od Renaultu o výkonu 95 kW, spojený bohužel jen s pětistupňovou převodovkou. Po výborných výkonech v terénu Vás Vitara nezklame ani na silnici. Díky rámu integrovanému do karoserie leží těžiště poměrně nízko a vůz netrpí přehnaným nakláněním v zatáčkách a i řízení a brzdy si zaslouží pochvalu. Snad jen řazení by mohlo být o něco přesnější.

Třetí generace Toyoty RAV4, která v první polovině devadesátých let stále u zrodu kategorie SUV, se začala prodávat v únoru 2006. Oproti druhé generaci se již nenabízí třídveřová varianta a všechny motory jsou spřaženy s pohonem všech kol (dříve motor 1,8 měl pohon jen přední nápravy). Připojení zadních kol zajišťuje lamelová spojka a může na ně přidělit až 45 procent točivého momentu při prokluzu předních kol a nebo ji lze aktivovat manuálně tlačítkem pod volantem. Poslední generace RAV4 výrazně povyrostla oproti svému předchůdci a může tak nabídnout větší vnitřní prostor a výbornou variabilitu interiéru za cenu zhoršených manévrovacích schopností např. ve městě. S třetí generací se též objevily nové motory 2,2 D-4D (100 kW) a 2,2 D-CAT (130 kW) umožňující Toyotě výbornou dynamiku, přičemž díky jinému pohonu všech kol s menšími vnitřními odpory oproti Vitaře a šestistupňové převodovce si řeknou o menší příděl paliva.

V současné době je na trhu již třetí generace Hondy CRV. Její prodej byl zahájen na přelomu let 2006 a 2007. Možná tedy Vaše volba směřuje ještě ke generaci druhé. Ta se nabízela od roku 2001, ale co je pro Vás důležitější, že v roce 2005 byla výrazně modernizována. Jednak došlo k vylepšení systému pohonu všech kol pracující na principu mechanicko-hydraulického připojování zadní nápravy při prokluzu kol té přední, ale hlavně se pod kapotou objevil první diesel Hondy a hned velmi povedený 2,2 i-CTDi (103 kW). Ten by byl pro Hondu asi nejlepší volbou. Benzínový agregát sice pracuje velmi spolehlivě a je příkladně pružný, ale nárokuje si velký příděl paliva. Třetí generace převzala inovovaný systém 4x4 i skvělý diesel již beze změn, ale přidala plno různých elektronických bezpečnostních systému a prvků komfortní výbavy. Naštěstí se tyto prvky obešly zatím bez nějakých problémů a vykazují dobrou spolehlivost. Čím Vás může Honda trošku překvapit, je její unikátní systém pohonu všech kol, který při velké zátěži (např. dovádění ve sněhu) může krátkodobě vypovědět službu vlivem přehřátí systému. Její terénní schopnosti jsou ze tří zvažovaných variant nejhorší, ale na silnici se bude nejlépe chovat právě CRV.

Jízdní vlastnosti Hondy zdaleka však nejsou nejideálnější. I v samotné kategorii SUV existují z hlediska jízdních vlastností na silnici lepší vozy. Tady hraje prim BMW se svým modelem X3. Pokud bychom měli zůstat u japonské produkce, tak určitě stojí za zvážení Subaru Forester. To by pro Vás mohla být ta správná volba. Jízdní vlastnosti v terénu i na silnici jsou výborné. Jedinou nevýhodou může pro někoho být až donedávna absence dieselové jednotky. Pokud pro Vás terén bude opravdu jen okrajovou záležitostí a ještě k tomu ve formě nějaké té polní či lesní cesty, můžete zvolit i o něco nižší, o to na silnici lepší, Subaru Outback. To už se ale dostáváme do kategorie vozů Volvo XC70, Audi Allroad atd. Pokud tedy opravdu z nějakého důvodu SUV potřebujete, ale většinu času strávíte na silnici a vyloženě neprahnete po vznětové jednotce, výbornou službu Vám udělá zmíněný Forester, který byl koncem roku 2005 modernizován a nabízí vysokou technickou úroveň při zachování příkladné spolehlivosti.

Tip: Dacia Duster 1.5 dCi 4x2 - SUV, které si na nic nehraje
Tip: TOP 10 levných SUV s klimatizací
Tip: Top 10 nejlevnějších SUV nižší střední třídynahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist