Jaké malé auto koupit do města za 100 tisíc korun?

Naše čtenářka vybírá mezi Nissanem Micra a Mitsubishi Colt. Po kterém z nich by měla sáhnout raději?
PORADNA, 18.08.17 | 00:00
hodnocení článku 4.3 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Nissan Micra, Mitsubishi Colt
DOTAZ: Dobrý den do redakce. Váhám nad koupí auta, které by mě mělo vozit po Praze. Jezdím sama, měsíčně najedu asi 1000 kilometrů. Do nedávné doby jsem měla služební Octavii, tu však vracím. Na auto mám našetřeno asi 100 tisíc korun. Líbí se mi Micra a Mitsubishi Colt. Které z nich je podle vás lepší volbou? Díky, Ivana V.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Ivano, za 100 tisíc korun dnes koupíte asi osm let starou Micru třetí generace. Takové kousky mají většinou najeto 60-80 tisíc kilometrů, což není nijak veliká porce. Nejčastěji se v autobazarech setkáte s motorizací 1,2i a výkonem 48 kW. Ta je velmi živá, spolehlivá a v průměru se spokojí se šesti litry Naturalu na 100 km. Tento čtyřválec je (až na jednu výjimku) spolehlivý, do Micry se montoval po celou dobu jejího působení na trhu (2002-2010). Nyní tedy k té choulostivé záležitosti: jde o častý problém s natažením rozvodového řetězu, což je někdy doprovázené i slyšitelným chrastěním. Jedinou možností je jeho výměna včetně příslušenství. Jinak jsou náhradní díly dostupné bez problému, přední brzdové kotouče stojí 2.500 korun, destičky k nim koupíte za 900 Kč a sada rozvodového řetězu stojí cca 5 tisíc. Před koupí zkontrolujte stav podvozku. Občas bývají vytlučené kulové čepy a silentbloky na přední nápravě. Nissan tuto situaci trochu zkomplikoval nutností měnit vždy celé rameno zavěšení, které stojí cca 2.500 Kč. Občas také stávkuje imobilizér nebo elektromechanický posilovač řízení. Pokud nejde volantem otáčet zlehka, může to znamenat nákladnou opravu či spíše výměnu posilovače. Výjimečně zazlobí centrální zamykání nebo originální autorádio. Pokud si nakonec Micru pořídíte, je důležité dbát na pravidelnou výměnu motorového oleje po 15 tis. km, aby nedocházelo k zanášení hydraulických zdvihátek ventilů karbonem.

Mitsubishi Colt za stejný rozpočet bude podobně staré, jako Micra. Jde o spolehlivé auto. Žádné vážné závady ho netrápí, jedná se spíše o lehčí problémy typu ztuha jdoucího řazení, zaseknuté zadní posuvné lavice nebo nefunkčního tlačítka aretace ruční brzdy. Oprava všech těchto drobných závad se dá zvládnout i v domácích podmínkách a jsou finančně nenáročné. V inzerci narazíte na tříválec o objemu 1.1 litru nebo čtyřválcovou třináctistovku, kterou já osobně doporučuji. Třináctistovka nabídne nadprůměrných 70 kW a velmi dobře táhne jak v nízkých, tak ve vysokých otáčkách. Spotřebu lze udržet v rozmezí 6 až 7 litrů na 100 km. Mimo to stačí motoru pouze pravidelná výměna oleje a svíček, víc si nežádá a problémy s ním také nebývají. Co někomu může vadit, je trochu vyšší hlučnost v porovnání s konkurencí, od koupě coltu by Vás to ale určitě nemělo odradit. Náhradní díly byste mimo spotřebních věcí prakticky neměla potřebovat. Dostupné jsou bez problému, je ale nutné počítat s jejich vyšší cenou. Přední brzdové destičky stojí 1.500 Kč, za kotouče zaplatíte 3.500 tisíce a jeden zadní tlumič pérování vyjde na 2.000 korun.

Závěr: Osobně bych volil Mitsubishi Colt. V porovnání s Microu má lepší jízdní vlastnosti, výkonnější motor a skvělé brzdy. Projeďte se, určitě budete nadšena.nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist