Jaké nástrahy skrývá 5leté BMW 520i?

Jaké nákladnější opravy lze očekávat při koupi BMW 520i Touring, rok výroby 2008 s maximálním nájezdem 100 000 km? Jedná se o bezproblémový vůz, nebo má své typické bolesti, jejichž odstranění může majiteli nepříjemně provětrat peněženku?
PORADNA, 25.02.13 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
BMW Řada 5

DOTAZ: Hezký den, chtěl bych si pořídit jeté BMW 520i Touring, rok výroby 2008, za cenu do 450.000 Kč s nájezdem do 100 tisíc km (klidně si počkám, až najdu prověřený kus s plnou servisní historií).
Předpokládaný roční projezd bude cca 17-20 tisíc km.
Stačila by mi základní výbava, manuální převodovka a zážehový motor atmosferický, od kterého bych rád očekával hlavně spolehlivost. Trochu vyšší spotřebu paliva a obecně vyšší cenu pravidelné údržby vozů BMW bych dokázal akceptovat.
Čeho se ale obávám, jsou nečekané výdaje za opravy, které se u ojetého vozidla přirozeně mohou objevit.
Jaké nástrahy v podobě nákladných oprav na mě můžou u tohoto modelu čekat?
Díky.
Martin Strnad


ODPOVĚĎ:

Vážený pane Martine,
čas letí jako voda, to je to první, co mne při čtení Vašeho dotazu napadlo.
Pětileté BMW pětkové řady, generace E61 (Touring). Podle některých jedno z mnoha BMW, které již nejsou těmi pravými BMW, podle druhých stále vůz splňující očekávání do něj vkládaná.

Podle jedněch auto se škraloupem v podobě jen nadprůměrného výsledku v crashtestu (4 hvězdy z 5), podle druhých pořád lepší sedět v tomto nízko létajícím tanku než v některém z malých vozů s pěti hvězdičkami.
Podle jedněch vůz, který započal viditelný cost cutting interiéru v prémiových vodách, podle druhých je cost cutting vidět, jen pokud do vozu nenecháte implatnovat obsah páté až osmé stránky katalogu příplatkové výbavy.
Prostě moderní bavorák: kořeny jsou s každou další generací méně a méně vidět i cítit za volantem, prodeje stoupají výš a výš.

Vámi vyhlídnutý vůz bude mít pod kapotou (počínaje rokem 2007) čtyřválec o výkonu 125 kW, krouticí moment 210 Nm (N43B20), což je nástupce motorů generace N42. Jak ten čas letí, vždyť počátek těchto motorů je nutno hledat v roce 2001, kdy naopak generace motorů N42 nahradila N43. Rozdíl mezi N42 a N43 spočívá prakticky v tom, že N43 disponuje přímým vstřikováním benzínu.

Nákladné opravy nad rámec těch očekávaných jste prakticky eliminoval výběrem manuální převodovky (u automatu byste musel časem řešit minimálně výměnu oleje a už ta dovede provětrat peněženku), jež si žádá maximálně kontrolu náplně po 150 - 200 000 km a v případě obtěžujících zvuků kontrolu stavu silentbloků motoru a převodovky, u benzínové verze s tímto rokem výroby samozřejmě nemusíte řešit filtr pevných částic.
Preventivně lze doporučit standardní podvozek (ani pokud je dovybavený Dynamic Drivem - aktivními stabilizátory - není porucha v souvislosti s tímto systémem častým jevem, pokud se vyskytne, jedná se o únik oleje ze stabilizátorů; sportovní podvozek bych snad ani nedoporučil, zvláště ve verzi kombi mi přijde poněkud nelogický). Verze kombi má zadní nápravu odpruženou měchy, celý podvozek pak obvykle vydrží i 150 - 200 000 km realizovaných na našich silnicích, což je ve Vašem případě (a pokud seženete vůz s opravdu prokazatelnými 100 000 km) potěšitelná zpráva. Na druhou stranu u vozu s vyšším nájezdem prostě s bezstarostným provozem počítat nelze. Odolnost podvozku je možné mimo jiné vysvětlit tím, že byl do značné míry sdílen s řadou 7, takže pro pětku je s trochou nadsázky „naddimenzovaný“. Pětka prostě neváží to, co sedmička a na opotřebení je to znát. Z hlediska životnosti podvozku je důležité, jestli vůz nebyl dlouhodobě provozován na „runflatech“, tzn. pneumatikách s velmi nízkým profilem, které prakticky nemají tlumicí funkci a pouštějí rázy dál do podvozku, který se s nimi musí vyrovnávat v daleko větší míře než na standardních pneumatikách. Chtějte tedy vidět letní obutí, pokud se bude jednat o runflaty, věnujte zvýšenou pozornost ramenům a vůbec podvozku obecně, lze si takto vytvořit prostor pro odůvodněný požadavek na slevu.

K měchům, jež odpružují zadní nápravu, asi tolik: jako obvykle, pokud se do kompresoru (je u pravého zadního kola, ne pod sedačkami) dostane vzduch, který šel mimo filtr, je dřív nebo později zle. Pokud je filtr ucpaný, je rovněž zle. Umístění kompresoru je pružné, sedí na gumových nožičkách a při jízdě kmitá. Dlouhodobě to nevydrží jedna z hadiček, obvykle OEM 37206777361, a kompresor prostě díky opotřebení nevyvine dostatečný tlak k tomu, aby zvedl zadek vozu. Je pravda, že se to týká spíše starších vozů z prvních let výroby, ale pozor na to. Prvním signálem počínajícího problému je delší práce kompresoru při nízké teplotě. Prevencí je výměna hadiček včas (stojí poměrně hodně, málo lidí to udělá), což znamená nejpozději co čtyři roky (je jedno, kolik ujedete, tady jde o pružnost gumového dílu vystaveného poměrně extrémním podmínkám a neustálým vibracím). Dále je nutno co dva roky měnit filtr kompresoru (ten stojí maximálně 1.000 Kč). Celý kompresor vyjde na přibližně 10.000 Kč, plus je nutno počítat s prací za výměnu. Chybová hláška je NIVEAU kompresor.

Případná volba ojetiny s xDrivem se krom dodatečné spotřeby nevyznačuje zásadními problémy. Principem je elektronická mezinápravová spojka, která je skrze soukolí schopna připojit přední nápravu a distribuovat až polovinu točivého momentu na přední nápravu. Každých 100.000 km je nutno počítat s výměnou náplně v této spojce. Na druhou stranu vůz s Vámi vyhledávaným motorem a pohonem xDrive bude naprosto raritní, možná dokonce nesehnatelný.
Na běžný servis Vás upozorní systém Condition Based Service, který sleduje nejběžnější opotřebitelné komponenty vozu.

U Vámi vyhlédnutého vozu tak zbývá krom kompresoru vlastně jen pár položek, které Vás mohou nemile překvapit. Může selhat snímač vačkového hřídele, což bude znamenat, že nenastartujete, ale jeho výměna není zásadně finančně náročná. Zásadní položkou může být problém s xenony, snad bych se jim raději vyhnul. Buďto budete svítit žlutě a za levno nebo jiskřivě bíle a také za levno, nebo Vám odejde xenon a platíte celkem hodně (řádově tisíce korun). Občas také "hapruje" iDrive, který se pak resetuje a systémem pokus omyl se hledá, kde je příčina zamrzání.

Obecně ale u Vašeho vyhlédnutého vozu lze říci, že při skutečně realizovaném nájezdu kolem 100.000 km (pokud nebyl bouraný atd.), kdy bude doložena servisní historie, by měl ještě relativně dlouho sloužit bez zásadních problémů.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist