Jaké starší auto střední třídy?

Dotaz

Dobrý den,
pročetl jsem uvedené články a rady pro mou vybranou kategorii, ale stále se nemůžu rozhodnout, jaké vozidlo zvolit. Nevzal jsem v úvahu moc parametrů, které by mi usnadnily výběr, ikdyž třeba dieselový motor při ročním nájezdu cca 15000 km se mi nejspíš nevyplatí, většina týdne cesty 60km tam, 60 km zpět. Ročník výroby jsem si určil nad 98, nejvíce se mi zamlouvá Citroen Xsara, Seat Cordoba Vario s motorem 1,6i 74kW, ale je to jen 8v, tak se docela bojím spotřeby a dále Peugeot 406, 306. Všechny vozidla mají podobnou výbavu, což mi výběr také neusnadňuje, tak prosím o radu a třeba mi to pomůžete nějak rozseknout.

Předem děkuji za odpověď
PORADNA, 25.09.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 306, Citroën Xsara

Odpověď

Peugeot 306Dobrý den,
Při nákupu ojetého automobilu bychom si měli položit hned několik otázek – kdo s tím vozem bude jezdit? Kde a na jakou vzdálenost budu jezdit? Na co všechno budu automobil využívat? Kolik chci za automobil dát?
Je důležité také vědět, jestli bude automobil jako druhý v rodině. Ve většině případů to funguje tak, že pokud jsou v rodině dva automobily, jeden je větší, prostornější a druhý menší, spíše do městského provozu, se kterým se bude dobře parkovat a zároveň se s ním dá vyrazit do divadla. První automobil se využívá k rodinným výletům, případně k dovolenkovému cestování, zatímco druhý, určitě neméně spolehlivý, je využíván ke snadnějšímu cestování v městských zácpách. Určitě to není o tom, zda daný automobil používá žena či muž. V případě jednoho automobilu je potřeba vybírat univerzálněji. Vůz musí stačit na dovolenou a zároveň s velkým automobilem se řidič hůře proplétá městskými uličkami. Kolik budete jezdit víte, 15000 km za rok opravdu není na naftový motor. Lze tedy doporučit s klidem benzinovou variantu. V neposlední řadě bude výběr velikosti a celého auta záviset na tom, jak ho chcete využít ve volném čase. Ten, kdo jezdí v pátek večer na chalupu a tam odpočívá, potřebuje automobil určité velikosti, ten kdo aktivně sportuje, převáží kola na střeše, v zimě lyže či střešní box určitě využije větší kombi.
Z Vámi jmenovaných modelů můžeme tedy vozy rozdělit na menší – Citroen Xsara, Seat Cordoba, Peugeot 306. Všichni tito zástupci menší velikosti se dají sehnat i ve verzi kombi. Dá se tedy říci, že pokud nemáme dvě dospívající děti s výškou přes 180cm a převážíme objemná zavazadla spíše méně než více, bohatě nám tyto modely budou vyhovovat.
Ale pokud je vše obráceně, spíše se dá doporučit větší varianta – Peugeot 406, dále se dá doporučit Ford Mondeo, Seat Toledo.
U menších zástupců bohatě stačí motorizace 1,6 u větší potom 1,8 nebo při plném využití a tím pravidelnému maximálnímu zatížení je na výběr 2,0 a výše. V Čechách se hodně zákazníků orientuje podle výše povinného ručení. Neměli bychom zapomenout, že rozdíl mezi 1,6 a 1,8 není žádný díky kategorii do 1850ccm, dnes už jsou pojišťovny, které šly ještě dále a vytvořili další kategorii, která zvýhodňuje zdvihový objem do 2000 ccm. Další náklad, který můžeme přičíst je pojištění pokud si ho budeme chtít dopřát. Až na vyjímky budou nabídky podobné u každé z kategorií.
CITROEN XsaraVýbavy mají automobily z tohoto roku podobné. Mohou se v nabídce objevit i základní výbavy, tyto automobily jsou vesměs levnější, naopak za maximální výbavu oproti středu se moc u ojetiny nedoplácí. Dost důležitým faktorem z hlediska výbavy je to, zda má vybraný vůz klimatizaci či nikoliv. Vy si sice můžete říci, že ji nevyužijete, ale pokud bude vybraný automobil bez klimatizace, za pár let až budete řešit výměnu za novější, bude vůz bez klimatizace neprodejný. Zákazníci si na ni hodně rychle zvykli a dnes ji vyžadují u ojetiny skoro všichni. Klimatizace se pomalu stává standartem.
Osmiventilových motorů se nemusíte bát. Mechanici žertem někdy říkají, že čím je v motoru toho méně, tím se méně rozbije. Ale není to rozhodně pravidlem.
Důvod, proč si pořídit ten či onen model může být několik – vůz prodává známý a vy auto znáte po celou dobu jeho užívání, auto je ve skvělé výbavě se servisní knihou a v ten okamžik každého možného kupujícího nenapadne:“Tuhle značku bych si nikdy nekoupil“ Prostě dáte přednost původu a stavu. Samozřejmě toto bude platit v případě, že známý bude prodávat stejnou či podobnou kategorii automobilu, který plánujete Vy. Rozhodně Vás nechá v klidu nabídka terénního pick upu, když plánujete rodinné kombi. Někdy se stává, že zákazník přijde do autobazaru a chce odjet malým Fordem Fiesta a nakonec se nechá prodejcem zlomit ke koupi velkého Fordu Galaxy. I takové případy jsou, ale není jich moc. Chci tím říci, že pokud budete vědět velikost automobilu a naskytne se Vám výhodná koupě zachovalého kusu, rád si připlatíte oproti původnímu rozpočtu. Hezká a zachovalá auta jsou drahá a je třeba s tím počítat.
Doporučil bych tedy vybrat si dva až tři modely, vyzkoušet si je při testovací jízdě v autobazaru, jak se Vám ovládají, jak se Vám budou líbit a potom hledat zachovalý automobil, který Vám bude dělat radost při každé jízdě.1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist