Jaké vybrat kombi do stáří 5 let a 220 tisíc?

Dotaz

Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat na tip při koupi automobilu. Mé kritéria jsou: úsporné auto maximálně 5 let staré se servisní knížkou,najeto max.100.000km, nejraději combi do max. 220.000Kč. Přemýšlela jsem o fabii, astre, focusu, stilu nebo snad nějakého japonce. Vážně nevím - poraďte mi prosím.
Předem Vám mockrát děkuji a přeji příjemný den.
Lucie V.
PORADNA, 10.01.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den.

Ve Vašem dotazu neuvádíte, jaký bude hlavní účel využití vozu., ani jaký motor preferujete. Budu tedy předpokládat, že se bude jednat o běžné rodinné cestování s maximálním důrazem na dostatek pohodlí a prostoru, přijatelnou spotřebu a celkové náklady.

Škoda Fabia Combi

Škoda Fabia - ojetinyNejprostornější karosářská verze první generace Fabie se objevila na trhu koncem roku 2000. Na svou třídu nabízí bezkonkurenční prostor, velice solidní podvozek, kvalitní materiály v interiéru a dobré dílenské zpracování. Její design je pro někoho nepopsatelně nudný a nezajímavý, pro jiného je nadčasový. Totéž platí v interiéru. Ten je opravdu velice strohý. Je ale také z kvalitních materiálů a působí dojmem solidnosti. Osobně například tento pocit v druhé generaci Fabie postrádám. K pohonu Škody Fabie slouží dobře známé škodovácké i koncernové motory. Vybrat ten správný je velice těžké v případě, kdy nevíme, jaké trasy bude vůz absolvovat, v jakém obsazení a kolik kilometrů najede. Pro dlouhé cestování bych určitě neváhal doporučit oblíbené TDi pro jeho úspornost a pružnost. Musíte ale počítat s daleko vyšší cenou ojetin a vyššími servisními náklady. Pokud tedy vůz nebude sloužit na dlouhé vzdálenosti, často plně zatížen a s požadavky na solidní dynamiku, může postačoval slabší benzínový agregát. Nejraději bych doporučil tichý a bezproblémový koncernový motor 1.4 16V, přičemž i slabší varianta 55 kW nabízí velice příjemné svezení. Bohužel tento motor se mezi ojetými vozy vyskytuje velice málo, bude tedy nutno sáhnout po motoru 1.2 HTP o výkonu 50 kW. Potěší určitě svou pružností a při klidné jízdě i solidní spotřebou. Bohužel je ve vyšších otáčkách hlučný, na volnoběh obtěžuje vibracemi a při vytočení zní jako wartburg. Ale jak již jsem několikrát psal, dá se na to zvyknout a jiné výhrady k tomuto motoru nikdo mít nemůže. V testech bezpečnosti Euro NCAP Fabia získala 4 hvězdičky.

Opel Astra G

Opel Astra G caravanPokud budu uvažovat cenovou relaci do 220 tisíc Kč, pak se bude jednat o model, označovaný písmenem G, který se na trhu objevil v roce 1998 a jeho výroba, pod označením Astra Classic II pokračuje dále. Zrovna tak jako Fabie se vyznačuje konzervativním designem interiéru a exteriéru, nabídne o trochu větší prostor pro cestující a pro zavazadla a jedná se celkově o vůz, který patří o třídu výš. Vybírat můžete z bohaté palety zážehových i vznětových motorů, které jsou většinou výkonnější než v případě Fabie. Pokud bych měl vybrat zajímavou a univerzální volbu, určitě bych se nebál zážehové šestnáctistovky, která je zde s výkonem 74 kW. Je tichá, pružná a má přiměřenou spotřebu. Dynamika Astry je s ním zcela dostatečná. Může dobře posloužit pro příměstské cestování i pro výlet k moři s plným automobilem. Jaké jsou nevýhody Astry druhé generace? Z hlediska kvality mohu konstatovat určité zlepšení oproti první generaci, bohužel spolehlivost a kvalita použitých materiálů a montáže není úplně přesvědčivá, zejména v prvních ročnících výroby. Pozor také dejte na stav podvozku, výfukového potrubí a včasnou výměnu rozvodového řemene. Hodnocení bezpečnosti je podobné jako u Fabie, Astra druhé generace získala v roce 1999 čtyři hvězdičky a 25 bodů.

Ford Focus

Ford Focus kombiFord Focus se na trhu objevil v roce 1998. Zákazníky překvapil velice odvážným řešením designu, a to zejména v interiéru. Nutno ale podotknout, že i když interiér vypadá zvláštně, ergonomie je na jedničku. Focus, stejně jako Astra patří do nižší střední třídy, nabídne tedy podobný prostor pro posádku i zavazadla a Fabie s ním v této disciplíně soupeřit nemůže. U Focusu snad můžeme mít výhrady k prostoru pro cestující v podélném směru. Extravagantní přístrojová deska totiž zasahuje do interiéru poněkud více. Tak, jako v případě Astry, i zde Vám s klidným svědomím doporučím zážehový motor 1.6 16V s výkonem 74 kW. I tady budu chválit jeho pružnost, dostatečný výkon a přiměřenou spotřebu. Focus má poměrně dlouhé převody, rychlé dálniční přesuny tedy nebudou problémem. Jízdní vlastnosti jsou opravdu příkladné, víceprvková zadní náprava pomáhá zejména na horším povrchu dobrému držení stopy. Focus je také vyhlášen svou spolehlivostí a troufám si říct, že v daném segmentu slušně „zatápí“ Golfu čtvrté generace. Ale i Ford má své slabiny. Určitě dejte pozor na stav podvozku a brzd, potrápit Vás může i palivoměr, opotřebovaný klíček a také koroze. Ta napadá nejčastěji spodní část dveří a přední část kapoty. Naštěstí v autorizovaném servisu o tomto problému vědí a vše dávají do pořádku v záruce – mohu potvrdit i ze zkušeností ze svého blízkého okolí. Ještě doplním obvyklé hodnocení bezpečnosti – Focus první generace nárazový test absolvoval v roce 1999 se ziskem 25 bodů, tedy 4 hvězdiček.

Fiat Stilo

Fiat StiloFiat Stilo ve verzi kombi se veřejnosti představil v roce 2002 a nahradil tak ve výrobním programu Mareu Weekend. Fiat Stilo se vyznačuje trochu jiným designem, než na který jsme byli u italského výrobce zvyklí. V rámci hesla „tonoucí se stébla chytá“ se výrobce snažil nabídnout zákazníkům italské auto s německou kvalitou a designem a velice bohatou výbavou. Bohužel tomu odpovídala i cena. Díky nezájmu zákazníků se pak výbava postupně „ochuzovala“ a ceny nových vozů klesaly. Jaké jsou klady tohoto modelu? Nabídne Vám prostorný pohodlný interiér z kvalitních materiálů, pohodlný podvozek a máte šanci narazit na relativně bohatě vybavený model za slušnou cenu. Nevýhodou je bohužel stále velice nízká spolehlivost a spousta obtěžujících drobných závad, které ale dokážou požitek z vozu dokonale pokazit. Jako příklad uvedu netěsné střešní okno, stávkující klimatizaci, časté vůle a hlučnost zavěšení kol, vrzání přístrojové desky. Zmínil jsem také pohodlný podvozek – bohužel v případě kombi to sice platí také, ale vůz trpí velkými náklony karoserie a nestabilitou zádě. Pokud Vás ojeté Sitlo zaujme, doporučil bych vám dva motory. První, zážehový, je 1.4 16V s výkonem 70 kW. Pro Stilo se jedná o optimální pohonnou jednotku, dynamika je dostatečná a spotřeba paliva je také v únosných mezích. Tento motor se ale v nabídce objevil až v roce 2004. Vznětové jednotky jsou osvědčené osmiventilové 1.9 JTD ve výkonových verzích 59 a 85 kW, později také s výkonem 74 kW. V roce 2004 výrobce nabídl i šestnáctiventilovou verzi s výkonem 103 kW. Tyto motory vynikají pružností, nízkou spotřebou a v případě správně vymezené ventilové vůle i tichým chodem. Bohužel jsou, jako všechny vznětové motory se vstřikováním common-rail, trochu finančně náročnější na případný servis. Tato výtka se ale týká všech značek, jelikož všichni odebírají od těch samých dodavatelů – můžete se tedy setkat se systémy firem Denso, Delphi, Bosch, a to v různých vozech napříč zeměmi původu či automobilovými třídami. Proto Vám i vznětové jednotky JTD od Fiatu klidně doporučím. Nárazový test Euro NCAP proběhl v roce 2005 a Stilo při něm získalo 4 hvězdičky, tak jako všichni výše jmenovaní konkurenti.

Ford FocusVe svém dotazu rovněž zmiňujete „nějakého japonce“. Bohužel musím přiznat, že žádný vhodný kandidát v požadovaném stáří a k tomu kombík mne nenapadá. Budu tedy vybírat z Vámi navržených možností. V předchozích krátkých zastaveních u každého z vozů jsem se pokusil připomenout základní přednosti i nedostatky všech modelů. Vezmu to vylučovací metodou od toho „nejhoršího“.

Jako první bych z výběru vyřadil Fiat Stilo. Designové hledisko nechám na Vás, troufám si ale tvrdit, že nevýrazné jízdní vlastnosti „kombíku“, nespolehlivost a spousta dětských nemocí je příliš velkou překážkou. Pokud si budete chtít koupit Fiat, rád Vám doporučím už třeba Punto druhé generace, Grande Punto, nové Bravo, novou Pandu i novou Cromu. Ale Stilo ne.

Dále z výběru vyřadím Astru druhé generace. Není špatná a ještě si i jako nová hledá své kupce, na Fabii a Focus to ale dle mého názoru nestačí.

Do užšího výběru jsem tedy zařadil Fabii a Focus. Vybrat mezi nimi je spíš otázkou osobních preferencí a požadavků. Já sám bych volil asi Focus, nabídne vynikající jízdní vlastnosti, dostatek prostoru pro posádku i zavazadla a s benzínovou jedna-šestkou je to ideální společník na dlouhé i kratší trasy. Je spolehlivý a případný servis také není drahý. Navíc dle mého názoru stále vypadá dobře. Fabie je také velice kvalitní a spolehlivý automobil, já osobně bych pouze vytknul ne příliš vhodné pohonné jednotky. Zde například v přímém srovnání s Focusem 1.6 16V (samozřejmě vím, že patří o třídu výš) opravdu nemá co nabídnout – buďto těžký a drahý diesel, nebo jedna čtyřku, kterou je nutno neustále vytáčet. A zážehový dvoulitr záměrně nechávám bez komentáře. Fabii tedy řadím velice těsně na druhé místo.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist