Jaké vybrat malé MPV s benzínovým motorem?

Čtenář má v hledáčku Scénica, Merivu a Ford Fusion. Při nájezdu kolem 15 tis. km ročně není co namítat proti jeho volbě benzínového motoru. Co může tato trojice nabídnout?
PORADNA, 14.01.13 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Fanouš: Prosím o doporučení mezi těmito vozy: Ford Fusion, Opel Meriva, Renault Scénic. Najedu tak do 15.000 km ročně. Díky za rady, preferuji benzín. Nebráním se naftě, mám ale obavy s dražšího servisu a poruch.


ODPOVĚĎ: Dobrý den. Zdá se, že jste si vybíral auto s ohledem na snadnost nastupování a vystupování. Potom člověk v úvahách dospěje mimo jiné i k těmto třem automobilům. Zatímco Meriva a Scénic jsou přímými konkurenty, Fusion je trošku z jiného soudku. Jako alternativa k dalším vozům by mi připadal logičtější Ford C-Max, který je MPV verzí Focusu stejně, jako Scénic byl kdysi odvozen od Meganu. Ale vybral jste si Fusion. Postupně proberu všechna tři auta, začít ale můžeme právě s ním.
Ford Fusion je auto dělané (když to zjednoduším) pro východní Evropu. Bohužel se v jeho případech vytrácí jedna vlastnost, tak sympatická na většině ostatních modelů Ford. Řeč je o příkladných jízdních vlastnostech. Fusion byl zkonstruován tak, aby působil dojmem většího auta. Líbivá karoserie na pomezí hatchbacku, mini SUV a snad i mini MPV se stala základem úspěchu, který byl zpečetěn velmi dobrou cenou. Pamatuji, že plně vybavené kousky stály čtvrt milionu a to bez marketingových háčků. To, co Ford zamýšlel, udělal velmi, velmi dobře. Ale je třeba mírnit nadšení a uvědomit si, co tím úmyslem bylo. Cílem bylo postavit průměrný levný vůz pro nenáročného zákazníka. A v tomto ohledu nelze nic namítnout. Benzínové motory propůjčují Fusionu jen průměrnou dynamiku a u slabší verze (1.4 16V) jsem byl kdysi zaskočen spotřebou na dálnici. Vzhledem k chabému výkonu byla neúměrně vysoká. Ale to je stará písnička o malém objemu, horší aerodynamice a vysokých otáčkách ve vyšších rychlostech. Zpracování auta a použité materiály jsou obyčejné a levné, ale nikdy ne odpudivě. Jakoby si ve Fordu pro Fusion a jeho detaily nastavili laťku, která sice není závratně vysoko, ale pod kterou nechtějí jít. Co se týká údržby, není problém. Auto je jednoduše a účelně sestrojeno. I průměrný mechanik nad ním nezešediví a ceny náhradních dílů jsou velmi přijatelné.
To ostatní dvě auta z Vašeho výběru jsou trošičku jiná sorta. Jsou to auta dospělejší a prestižnější (lze-li toto slovo použít). Jedná se o malá MPV. První generace Scénicu je základním kamenem tohoto segmentu. Meriva je jednou z reakcí ostatních výrobců na boom této tehdy nové třídy. Bohužel, ani jedno z těchto aut (předpokládám, že je řeč o Scénicu II) není zrovna měřítkem spolehlivosti a u obou Vás mohou potrápit elektronické šotky. U Merivy jsou to navíc většinou věci kolem řízení motoru a odvodu spalin. Plusem Merivy je malá spotřeba benzínových motorů a nízká cena náhradních dílů. S tou je to u Scénicu horší. Jinak si myslím, že Scénic je lepší auto. Renault tohle prostě umí. Je mi jasné, že tohle není nic pro fanoušky solidních německých aut nebo pro příznivce těch emočněji laděných vozů z Apeninského poloostrova. Ale je to tak.
Takže chcete můj verdikt? Těžká rada. Nenapsal jste, kolik má auto stát a po jakých silnicích ho budete prohánět. Pokud bych musel jet na dovolenou s jedním z těchto tří aut, byl by to Scénic. Je nejpohodlnější a nejkvalitnější. V jistém ohledu snad i nápaditý. Ale to je jen tím, že soupeři, proti kterým jste ho postavil, jsou docela slabí. Podprůměrná Meriva a Fusion z jiné (nižší) třídy. Problém Scénicu je vyšší cena dílů a také ne zrovna stoprocentní spolehlivost. Meriva má kromě spolehlivosti ještě jiný problém. Není to pohodlný Francouz, spolehlivý, ale nudný Japonec a ani zábavný Ital, kterému leccos odpustíte. Ten problém je, že to není ani ten solidní Němec. Je strohá jako německé auto, vyrobili ji v Německu, ale není tak dobrá jako ostatní z této země. Není útulná, není zábavná ani není „držák“. Rozumíte? Nechci Vám napsat, abyste si ji nekupoval, protože paušalizování u ojetin je pitomost, ale nevím, proč byste si ji koupit měl. Přes všechny ty věci, kterými Vás může Scénic potrápit (a snad i zdeptat), myslím, že je lepší. Nebo jinak: Myslím, že je míň špatný. Prosím, přečtěte si související článek č. 5858, kde jsem se Scénicu věnoval. A pokud jste se projel ve Fusionu a takhle pojaté auto například s jeho primitivní zadní nápravou ozdobenou bubnovými brzdami Vám stačí (jako tisícům dalších lidí), klidně si jej kupte. Bude nezáludný a přátelský k Vaši peněžence, až budete muset do servisu a na české (a další východoevropské) cesty je jeho mírně zvýšený a jednoduchý podvozek předurčen. Pokud tedy nečekáte zázraky.
Závěrem Vám chci napsat, co jste už asi vycítil s předchozích odstavců. Totiž, že ani jedno z aut, která jste si vybral, není žádná automobilová bomba. Bohužel. Vybírejte pečlivě a hlavně posuzujte kus od kusu. To je u ojetin největší nutnost.Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist