Jaké vybrat ojeté auto do 100 tis. Kč pro ženu?

Její rozpočet je maximálně 100.000Kč, jejími prioritami jsou spolehlivost a nenáročnost, jejím revírem je silnice/dálnice, její nájezd nepřesahuje 15.000km za rok, velikost stávající Corsy jí vyhovuje.
PORADNA, 12.10.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Jiřina: Vzhledem k dosluhující stařičké Corse potřebuji obměnit vozový park. Potřebovala bych poradit, co vybrat - zda novější Corsu (měla jsem štěstí na neporuchově auto, dobře se mi s ní parkuje), nebo zkusit Fabii či Citroen C3. Jezdím celoročně každý den do práce a zpět (cca 40-50km denně) a potřebuji spolehlivé auto, které nebude mít náročný provoz, jako ženská za volantem mám ráda 'menší autíčka', nepotřebuji nikde závodit, ale vozím s sebou syna....Mám k dispozici bohužel jen cca 80 - 100 tisíc, jinak bych tak neváhala a šla do nového auta.
__________________________________________________________________________________

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

pokud Vám stávající Opel Corsa vyhovovala, lze Vám s klidným svědomím doporučit její třetí generaci, konkrétně pětidveřovou variantu s motorem 1,2 16V o výkonu 55kW. Motor Vám doporučuji zejména kvůli tomu, že se jedná o relativně bezúdržbový agregát s rozvody řešenými řetězem a dále se střídmým apetitem po benzínu. Cenově jste bezpečně v rámci limitu někde kolem 80.000Kč.

Další výhodou je to, že vše je prakticky na stejném místě jako u předchozích generací Corsy, vše je slušně zpracováno, použitá technika nezlobí a i když se jedná o skoro 10let starý vůz, je to co se týče spolehlivosti sázka takřka na jistotu. Malé benzíny Opel umí, zlobit Vás mohou možná čidla na motoru, což spolehlivě odhalí diagnostika.
Bohužel Vám nemohu doporučit výkonnější 1.4 16V, neboť ta vyžaduje relativně častější péči o rozvody a už jejich preventivní výměna po koupi je na penězích cítit.
Škoda Fabia první generace působí proti Corse robustněji, uvnitř vládne srovnatelná strohost jako v Corse, je zde o něco více hran, na druhou stranu je uvnitř o něco málo více prostoru. Problémem je výběr motoru. Použitelné pro Vás budou dva. Prvním je klasická osmiventilová čtrnáctistovka o výkonu 50kW, která má sympatickou snahu auto posouvat kupředu a dá se s ní rozhodně žít. Trápí ji těsnění pod hlavou, které rádo pouští olej do chladicího systému. Chce to sledovat teplotu na budíku a hlídat případné výlety ručičky do červeného pole. A kontrolovat, zda se v expanzní nádobce netvoří pěna a pod olejovým víčkem přemíra emulze. O něco lepší volbou je pak šestnáctiventil o stejném objemu, který na tyto nemoci netrpí. Na druhou stranu bude velmi pravděpodobně žíznivější, než maloobjemový motor u Corsy, a nemá rozvody řešené řetězem.

C3. Já vím, že se líbí. Zvenčí je tak roztomilá. Uvnitř se ocitnete v jiném světě, tatam je střídmost Corsy a strohost Fabie. Funky digimetal je asi nejpříznačnější označení základního interiéru. Ale i na něj se dá zvyknout. Na co se zvyká hůř, je řazení. C3 kontruje velice dobrým obestavěním vnitřního prostoru a slušným zavazadelníkem (305l se v této třídě cení). Benzínová čtrnáctistovka je pod kapotou nutností.

Na závěr mne napadla Fiesta. Taková ta vyšší, hranatá, co přišla na svět před tou poslední, co zase pro změnu vypadá jak hmyz z úlu na půdě. Je to poctivé, jednoduché auto s dobrým podvozkem, velmi slušným řízením a velmi plastovým interiérem. Nabízí možná nejvíce vnitřního prostoru a její výhodou je vzhledem ke stavbě vozu logicky vyšší posez a z něj plynoucí příjemný pocit toho, že vidíte dál a víte, co se na silnici děje. Fiesta má jedno velké ale. Tím je motor. Ne, že byl by poruchový, ne že by měl přehnanou chuť na benzín, ale základní třináctistovka prostě a jednoduše nejede. To myslím vážně a je to zoufale poznat při nutnosti akcelerovat. Většinou i u línějších motorů pomáhá za tři a držet. Tady bohužel ne. Motor odmítá jít za plynem, nechce se mu do otáček a může neznalého člověka dostat do prekérní situace. Takže se to chce poohlédnut po osmdesátikoňové čtrnáctce v dobrém stavu, která teprve dělá z Fiesty použitelné auto.

Každý z výše zmíněných vozů lze označit za více, či méně vhodný. Vyzdvihl bych přece jenom dva z nich. Pokud chcete (relativní) pocit absolutní kontroly nad vozem, volte Fiestu. Pokud nechcete experimentovat, berte Corsu C, znamenala ve své době výrazný krok kupředu a budete se v ní od první chvíle cítit jako doma. Jako třetí v řadě stojí Fabia, robustní poctivé auto. Citroen C3 bych v tomto případě odsunul až na poslední místo.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist