Jaké vybrat pohodlné auto pro aktivní rodinu?

Dotaz

Dobrý den,
rád bych se zeptal na Váš názor: Plánuji koupi rodinného vozu pro rozrůstající se rodinu, trávicí velkou část času na cestách (víkendové cesty Praha-Morava, Praha- Jižní Čechy, zahraniční dovolená u moře, ročně cca 40000km). Předpokládaná cena vozu 200 - 300 000,-Kč. Od vozu očekáváme komfortní cestování, dostatek vnitřní ho a především zavazadlového prostoru, spolehlivost, bezpečnost a samozřejmě příznivou spotřebu. Pročetl jsem již řadu Vašich recenzí a mými favority jsou:1) Ford Mondeo combi, 1,9TDCi, 96kW, r.v. 2005 a později, najeto do 150 000km, servisní knížka - tento vůz řadím zatím na první místo (pro mě nejlepší design vně i uvnitř vozu, výbava, největší prostor, údajně nejlepší jízdní vlastnosti), i když řada kamarádů mě zrazuje pro údajnou poruchovost. Na Vašich stránkách píšete, že u vozů vyrobených po roce 2003 se
poruchovost výrazně snížila a v žebříčcích poruchovosti je na obdobné příčce jako druhý favorit:2) VW Passat Variant, 1,9TDI, 96kW, r.v. po 2005. 3) Škoda Octavia, nejlépe II.gen.- u ní mě odrazuje to, že je o třídu níž, prostor pro cestující je
také menší, naftové motory s nižším výkonem... Za stejnou cenu lze koupit lépe vybavené vozy Ford ev. VW.Prosím o objektivní názor s doporučením na co se zaměřit při koupi takovéhoto ojetého vozu.
Předem děkuji, věřím, že mě nezklamete... Pavel Hajdušek
PORADNA, 17.10.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Dobrý den,
Vámi vybrané vozy patří na trhu ojetin mezi nejpopulárnější. Každý z těchto vozů se již v našich srovnáních objevil, já se tedy pokusím o obvyklé shrnutí všech důležitých vlastností vozu a výběr správné motorizace. V závěru upozorním na další alternativy, které by stály za zvážení.

Ford Mondeo (2000 – 2007)
Ford Mondeo r.v. 2002Nejprostornější karosářská varianta druhé (dle některých pramenů třetí) generace Fordu Mondeo byla v prodeji od roku 2000, současně s liftbackem a sedanem. Do střední třídy přinesla nebývalý nárůst vnějších a i vnitřních rozměrů vozu. Mezi hlavní klady tedy i z dnešního pohledu můžeme zařadit velice prostorný interiér, dobře naladěné odpružení, opravdu vynikající jízdní vlastnosti a určitě také celkovou spolehlivost. Tím mám na mysli zejména odolnou konstrukci podvozku a minimum problémů s elektrickou a elektronickou výstrojí vozu. Ať již nahlédnete do jakéhokoliv článku o Fordu Mondeo, zjistíte, že prakticky veškeré výtky se týkají problematické spolehlivosti motorů 2.0 TDCi a výskytu koroze. Je to pravda, nicméně problémy s korozí se týkají vozů do modernizace v roce 2003. Potíže s citlivostí common railu na kvalitu nafty byly také omezeny zmíněnou modernizací, jelikož od té doby jsou k dispozici modifikovaná čerpadla. Navíc již existují servisní postupy pro opravy vysokotlakých čerpadel i vstřikovačů, nemusí se tedy jednat o finanční katastrofu. Vzhledem k ceně, kterou hodláte do vozu investovat, se jistě bude jednat o novější ročník výroby. Pak je motor 2.0 TDCi s výkonem 96 kW velice dobrou volbou, zejména v kombinaci se šestistupňovou převodovkou. Ještě lepší z hlediska jízdní dynamiky bude motor 2.2 TDCi s výkonem 114 kW, který se ovšem v nabídkách neobjevuje tak často. V každém případě ovšem věnujte pozornost dvouhmotovému setrvačníku, který má slabší výdrž, zejména při nešetrném zacházení. Pokud se nebráníte ani zážehové motorizaci, pak i zde jste na správné adrese. Upozorním na zážehový agregát 2.0 s výkonem 107 kW a také na vidlicový šestiválec 2.5 s výkonem 125 kW, který své kvality prokázal již v předchozí generaci. Jsou to mimořádně spolehlivé motory s dlouhou výdrží, pouze jejich spotřeba a jízdní projev budou trochu jiné, než u dieselu.

Volkswagen Passat Variant (1997 – 2005)
VW Passat combiVolkswagen Passat v provedení kombi se na trhu objevil v roce 1997. Je tedy z dnes srovnávaných automobilů konstrukčně nejstarší. Je pravda, že na téma tohoto vozu již bylo napsáno opravdu velké množství článků, ať již se týkaly hodnocení nového vozu, případně vozů ojetých. Vezmu to tedy opravdu stručně. Passat se může pochlubit prostorným interiérem (na mondeo ovšem ztrácí), kvalitními materiály, dobrou ergonomií, komforními jízdními vlastnostmi, přesným a lehkým řízením. Má dobrou antikorozní ochranu a výsledek crash testu byl v době konání (1997) průměrný – získal při něm 3 hvězdičky a 19 bodů. Kritika může v interiéru směřovat k širšímu středovému panelu, což je důsledek koncepce pohonu vozu. Motor je totiž uložen podélně. Zde zmíním i jízdní vlastnosti, které se vyznačují velkou neotáčivostí – právě díky umístění motoru a celkovému rozložení hmotnosti. Více to samozřejmě platí pro těžší pohonné jednotky. Z hlediska spolehlivosti se jedná o průměrný vůz. Jeho hlavní potíže má na starosti neobvyklá přední náprava. Lichoběžníková konstrukce zajišťuje dobré vedení kola a řízení, nicméně konstruktéři použili hliník a právě součásti přední nápravy velice často odcházejí. Oprava ve značkovém servisu je při cenách ojetých vozů nesmyslná, v druhovýrobě je naštěstí celá sada k dispozici za ceny okolo 15 tisíc Kč. Dobrou zprávou je ovšem to, že v roce 2002 prošla právě tato součást modifikací a od této doby je možno výdrž považovat za standardní. Důležitou informací je také výběr pohonné jednotky. Z Vašeho dotazu je vše jasné – dáváte přednost (jako většina zájemců o tento vůz) vznětovému agregátu 1.9 TDi s výkonem 96 kW a šestistupňovou převodovkou. Tento motor bylo rovněž možno kombinovat s pohonem všech kol. Pozor ale na podstatné snížení objemu zavazadlového prostoru na cca 400 litrů, tedy téměř o pětinu. Motor nabízí všechny přednosti, pro které jsou „tdíčka“ ceněna – slušný zátah ve středních otáčkách, dostatečný výkon a nízkou spotřebu. Je ale hlučnější než konkurence se systémem vstřikování common-rail. Mezi hlavní problémy této verze (je použit systém vstřikování čerpadlo – tryska) patří krátká výdrž turbodmychadel, dvouhmotových setrvačníků a nutnost bezpodmínečně dodržovat intervaly pro výměnu rozvodů. Dejte také pozor na včasné výměny oleje a jeho správnou kvalitu. Není ale nutno kupovat ten nejdražší přímo v autosalonu, existují i daleko levnější, bezezbytku stejně kvalitní alternativy. Jako u výše popisovaného mondea, i zde bych rád alespoň upozornil na výborný zážehový motor 1.8T, který byl do Passatu dodáván ve výkonové verzi 110 kW, později taé 125 kW. Výborný motor s minimem poruch a slušným výkonem je určitě zdatným konkurentem oblíbených vznětových motorů.

Škoda Octavia Combi (2004 - ?)
Škoda Octavia IIPosledním vozem ve Vašem výběru je tuzemský zástupce nižší střední třídy. Je ale pravda, že toto zařazení je často zpochybňováno a v některých statistikách či zahraničních pramenech můžete „oktávku“ najít i o třídu výše. Objektivně vzato, ať již dle rozvoru, celkové velkosti, prostoru pro cestující či použitých motorizací se opravdu jedná o nižší střední třídu. Hlavním kladem tohoto vozu je bezesporu slušné dílenské zpracování, až na výjimky kvalitní interiér a jisté jízdní vlastnosti. Dále nadčasový design a nepřeberné množství ojetin, ať již zahraničního nebo tuzemského původu. Crash test Octavia druhé generace absolvovala se ziskem 4 hvězdiček a 27 bodů v roce 2004. Je to sice slušný výsledek v porovnání s dnes popisovanými konkurenty, nicméně konkurence je již o trochu dále. Slabé stránky má tento vůz ovšem také. Kromě obligátních problémů s elektrikou a elektronikou, které se dnes objevují opravdu na každém voze, bych zmínil zejména potíže oblíbených vznětových motorizací. Ve svém dotazu píšete, že vám u Octavie vadí trochu slabší diesely. Domnívám se, že to rozhodně není tak špatné. Základní 1.9 TDi má sice „papírově“ výkon 77 kW, nicméně spousta měření prokázala, že tento vůz je na tom většinou cca o 10 kW lépe. Oktávka navíc není ani příliš těžká, na průměrné svezení to určitě bude stačit. U tohoto motoru dejte pozor jednak na pravidelnou výměnu rozvodů, dvouhmotový setrvačník a také palivové čerpadlo, které bývá často netěsné. Druhým vznětovým agregátem je modernizované provedení 2.0 TDi s výkonem 103 kW (pro některé trhy 100 kW). Tento motor je k dispozici buďto se šestnácti ventily (bez filtru pevných částic), případně s osmi ventily (verze Euro 4 s filtrem pevných částic) Výkonové parametry jsou ovšem stejné. Ze závad je zde opět tradiční dvouhmotový setrvačník, zvýšená spotřeba motorového oleje a těsnění pod hlavou, či přímo hlava válců. Všeobecně je u Octavie druhé generace za spolehlivější považován slabší motor, který navíc dobře funguje ve spojení s vynikající automatickou převodovkou DSG.

Závěr + další možné alternativy
Výběr z těchto vozů není dle mého názoru až tak složitý. V tomto případě bych si jako první dovolil vyřadit VW Passat. Je z těchto vozů konstrukčně nejstarší a nenabízí nic, čím by je převyšoval. Ze zbylých dvou variant se mi přece jen trochu lépe jeví Ford Mondeo. Nejdůležitějším argumentem je to, že za podobné peníze dostanete vůz vyšší třídy, prostornější, s lepšími jízdními vlastnostmi, navíc spolehlivost je u obou vozů podobná.
Rád bych ještě navrhl dvě alternativy ke zvážení. První z nich je zástupce střední třídy, a to Toyota Avensis. Jedná se o vůz designově nevýrazný, nicméně má výborné a přitom poměrně komfortní jízdní vlastnosti, spolehlivé vznětové motory a spolehlivost obecně nevybočuje z tradice značky. Pokud bychom měli navrhnout konkurenta z nižší střední třídy, rád bych upozornil na Opel Astra Caravan. Tento vůz jsem v minulých poradnách několikrát doporučoval s ohledem na výborný vnitřní prostor, kvalitní a dobře zpracovaný interiér, vynikající spolehlivost a výborné vznětové motory, pocházející od italského Fiatu.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist