Jaké vybrat první auto s cenou do 220 tisíc?

Dotaz

Dobrý den,
potřeboval bych, prosím, poradit ohlědně koupě mého úplně prvního automobilu. Otec blahosklonně uvolnil limit zhruba 220tis. korun, jinak výběr auta je na mne. Na tipcars mi vyjela zhruba desítka stránek a proto vás prosím o radu. Podmínka je, aby auto vydrželo ještě tři roky(bude na leasing). Z mých favoritů se jako kompromis mezi hospodárností, výbavou a koneckonců i frajeřinou (je mi 19let) jeví nejlépe Ford Mondeo s motorem 2,0/2,2 tdcii,popřípadě i Peugeot 407 2,0hdi ,pak mě napadla i verze ford mondeo st 220 ,bohužel před faceliftem, r.v. 2002-2003. Samozřejmě existuje i celá řada jiných automobilů, C4/C5, Focus, Octavia atd., proto se nabráním radě co vybrat. Chtěl bych se zeptat také na vaše názory, ale i informace o cenách údržby, spotřebě a spolehlivosti, abych po půl roce zase nejezdil mhd. Moc se omlouvám, že jsem tak podrobný a náročný na informace, ale pro mě je to splnění mého snu. S pozdravem Milan Závada.
PORADNA, 05.03.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 407, Ford Mondeo

Odpověď

Ford Mondeo 2004Dobrý den,
Pokud je člověku 19 let, zcela jistě bude mít jinou představu o svém automobilu než třicátník s početnou rodinou. Skoro dvacetiletý člověk si bude chtít splnit svůj sen a vesměs dá přednost výkonu, objemu motoru a designu před užitnou hodnotou. To se s přibývajícími lety mění a prošli jsme si tím asi všichni. Designově krásné coupé se mění na prostorné kombi, objem motoru s přibývajícím věkem spíše klesá a starší člověk samozřejmě dá přednost hospodárnosti před krásným zvukem šestiválce. Ale není to pravidlem. A tak sportovec, který neustále cestuje za sportovním vyžitím využije prostorné kombi a dnes se to dá skloubit i s výkonnými motory.
Je potřeba si tedy uvědomit, na co vlastně automobil chci. Pokud jsem student a potřebuji nový vůz na přemisťování po městě s občasnými výlety za hranice města, určitě uvítám menší skladný automobil, se kterým se bude dobře parkovat, který bude vybaven na teplé letní měsíce klimatizací. Když přidáme studenta sportovce s kolem či boxem nebo lyžemi na střeše, podle ročního období, uvítáme určitě prostorné kombi. V případě cestovatelské mánie, budu určitě přemýšlet o spotřebě a poohlédnu se tedy po úsporném dieselu. Žádná varianta nevylučuje tu druhou. Stejná situace je například s koly automobilu. Mladý člověk dá přednost vícepalcovým hliníkovým ráfkům a pneumatikám s nízkým profilem, protože jak se říká :“auto dělají kola“.Čím jsme starší profil pneumatiky přibývá, palce disku ubývají podle toho jak brzy si uvědomíme, že jsou sice 17“ kola s 50 profilem hezká a poutavá, ale ne zcela pohodlná a hlavně výměna pneumatik se stává celkem nákladnou záležitostí. Najít vysněný kompromis mezi těmi všemi parametry je celkem složité, protože každý jsme jiný, každý očekáváme od automobilu trochu něco jiného a rozhodnout zda je lepší 407 HDi nebo Mondeo 2,0 TDCi je těžké. Zrovna tyto dva modely jsou konkurenty. Když to vezmeme popořadě, jedním z hlavních kriterií je následná prodejnost, protože už teď víte, že za tři roky tento automobil vyměníte za jiný. Čím větší „specialitu“ si pořídíte teď, tím hůře se bude prodávat za ty tři roky. Čím cenově výhodnější model si pořídíte teď, tím levnější ho budete muset nechat dalšímu zájemci za tři roky – myslím tím ušetřit např. na nejslabší výkonové verzi. Z hlediska prodejnosti je potřeba Peugeot 407si položit otázku, jak asi bude ten můj automobil vypadat za tři roky. To, jaká bude situace za tři roky na trhu, si zvláště v této době dovolí odhadnout málokdo. Jen za poslední dobu jsme měli na trhu s ojetinami několik skokových okamžiků, které určitě nekopírovaly kdysi známý vzorec, že cena spadla o cca 10-20 tisíc korun s příchodem nového roku. Dnes tady hrají důležitou roli rozhodující faktory , které nemají s automobilovým průmyslem a trhem ojetin na první pohled nic společného. Dnešní cena ojetého Mondea ST je více než příznivá. Když vezmu, co stálo nové….. Pokud jej za tři roky prodáme s mírnou ztrátou, resp. ztrátou obvyklou za další tři roky provozu, bude to skvělé. Ale ST není úplně standartem a dnešní nadstandartnost z něj může za další tři roky udělat neprodejný kus. Pokud to tedy vezmu u Mondea, určitě se verzí 2,0 TDCi či 2,2 TDCI nedá celkem nic zkazit. Peugeotem 407 HDI také ne. I za tři roky budete mít dost zájemců, kteří si ho od Vás rádi koupí.
Technologie jsou dnes vyspělé a je spíše potřeba vybraný automobil pozorně prohlédnout, popřípadě se nestydět a požádat prodejce o návštěvu autorizovaného servisu, kde automobil prohlédnou a připojí na diagnostiku. Určitě ani zde není 100% záruka, že automobil bude v pořádku. Jedinou zárukou je, že v tento okamžik je vše v pořádku a my jsme jako kupující udělali maximu pro své klidné spaní. Je potřeba zjistit historii automobilu, nejlépe ze servisní knihy, popřípadě osobním dotazem v servisu, kde byl vůz servisován. Tím si můžeme i ověřit stav najetých kilometrů a pokud budeme mít všechna data pohromadě, můžeme si udělat střízlivý obrázek o tom, jaký je aktuální stav automobilu, jaké investice nás čekají hned, jaké ve středním horizontu a o jakých zatím nemusíme přemýšlet. Auto je investice, peníze se nám nikdy nevrátí, otázkou je, zda budeme muset investovat více než je potřeba průměrně vynaložit na koupi, provoz a servis vybraného modelu.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist