Jakého všestranného pracanta do rodiny?

Dotaz:Dobrý den,
rádi bychom pořídili všestranného, spolehlivého, bytelného a nenáročného pomocníka na každodenní cesty do zaměstnání, rodinné výlety i dopravu materiálu na opravu baráčku a proto se naše pozornost obrací na trojici těchto vozidel, Renault Kangoo, Fiat Doblo, s prosbou o radu, které a s jakou motorizací by bylo pro naše účely nejvhodnější.
Vzhledem k maximálnímu ročnímu nájezdu cca 15t. km bude asi lepší uvažovat o benzínových verzích, Dobla a Kanga jsou navíc často k mání s 1,2 motory, které jsou zajímavé z hlediska výše povinného ručení, jsou však výkonově dostačující pro klidnou jízdu?DěkujiV. Kučera, Č. BudějoviceP.S.: Myslím, že by recenze těchto vozů zajímala více lidí, jezdí jich poměrně dost.
PORADNA, 30.11.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.


Odpověď

Neuvádíte sice ten třetí model, o kterém uvažujete, ale tak nějak si odvozuji, že by to mohl být některý z dvojice Peugeot Partner/ Citroën Berlingo. Taky není blíže uvedeno, v jakém stáří, resp. cenové hladině by se to mělo pohybovat. Takže bude to takové obecnější.

Renault KangooRenault Kangoo je z této trojice asi nejvíce „nákladní“, bohužel v tom špatném slova smyslu. Pokud byste jej hodlal používat jen na dovoz stavebního materiálu, pak by o něm snad šlo uvažovat (s velkými výhradami), ale jinak jej nelze příliš doporučit. Na vině je především komfort jízdy, který je i v měřítku užitkových vozů podprůměrný. Bez ohledu na motorizaci má vždy slabé odhlučnění, snadno omyvatelný interiér je sice praktický, ale materiály jsou velmi tvrdé, a za jízdy skřípou a vibrují. Při jakémkoliv jiném než maximálním zatížení pak nelze mluvit ani o nějakém komfortu pérování. Zkrátka, je to primárně spíše užitkový vůz, a montáž zadních sedadel z něj příjemného rodinného společníka neudělala. Ani spolehlivost příliš neodpovídá jeho jednoduché konstrukci, protože pokud se po něm začne chtít opravdová práce, začne mu odcházet podvozek- vrcholem jsou pak praskající torzní tyče zadní nápravy. Citlivost na boční vítr také vybočuje ze zvyklostí užitkových vozů. Netvrdím, že Kangoo neudělá některým majitelům dobrou službu, ale dobrovolně jej přijmout za flexibilní rodinný vůz, zavání velkou dávkou sebetrýznitelství.

Fiat DoblóFiat Dobló je v přímém kontrastu s výše jmenovaným. Je to také užitkový vůz, ale již dokáže splnit požadavky základního komfortu. Interiér je příjemný a snad má i špetku útulnosti, mohutná přístrojová deska s řadící pákou ve středové konzole je originální a přehledná. Je zajímavé, že i když je konstrukce podvozku jednoduchá a bytelná, dokáže propůjčit Doblu nejen velmi dobrou stabilitu, ale i překvapivý jízdní komfort. S tímto vozem je přímo radost jezdit, je vcelku tichý, má přesné a strmé řízení. Samozřejmě že i on má své mouchy, ale ve srovnání s Renaultem nejsou nijak zásadního rázu. Spolehlivost lze označit ve své kategorii za nadprůměrnou.

Peugeot PartnerKoncernová dvojčata Citroën Berlingo a Peugeot Partner jsou vlastně identický automobil, pouze vyráběný pod odlišným logem výrobce. Z nich jediných máte opravdu pocit, že osobní verze vznikla jako první, a výrazně užitkové provedení je pouhým derivátem. Komfort odpružení je na danou kategorii velice dobrý, stejně tak odhlučnění motoru i podvozku. Také poloha sezení a přední část interiéru připomíná více klasický osobní vůz, než užitkový. Celková spolehlivost náleží někde ke středu, často je potrápí elektrická a elektronická část, při větším zatížení v zadní nápravě vznikají vůle, ničím neobvyklým není ani praskání předních pružin, vytlučené stabilizátory, čepy, o výměnu si řeknou i poloosy.

Citroen BerlingoCo se motorů týká, také jen ve zkratce. Nevybírejte motor jen s ohledem na co nejnižší povinné ručení. Ten rozdíl pár korun je v celkových provozních nákladech zanedbatelný (majoritní je spotřeba paliva, údržba, a ztráta hodnoty), a nestojí zato, abyste se po celou dobu vlastnictví auta kvůli tomu potýkal s „utrápeným“ motorem… Věc se má tak, že motory 1,2 (43 a 55 kW Kangoo, 48 kW Dobló), jsou akorát tak dostatečné pro příměstský rozvoz květin. Ne, že by nejely vůbec, ale je si potřeba uvědomit, jakou čelní plochou auta tohoto typu disponují a jakou mají s nákladem (včetně cestujících) hmotnost. Pro klidnou jízdu stačí, ale malý motor zde neznamená automaticky nízkou spotřebu paliva. Konkrétně do Peugeotu a Citroenu lze doporučit archaický diesel 1,9 D (51 kW), který se může vyplatit i při malém kilometrovém proběhu, právě díky své nenáročnosti a spolehlivosti. Pokud máte obavy o vysoké povinné ručení, existuje pojišťovna, která stanovuje sazby z výkonu, nikoliv objemu. Tím by šlo dostat toto pojištění finančně na úroveň motoru 1,2. Základní benzín 1,4 55 kW je pro Berlingo (nebo Partnera) dostatečný, ve všech směrech mnohem lepší je jednoduchý 1,8 66kW, který v konečném důsledku nemá ani o tolik větší spotřebu, k tomu navíc přidává potřebnou pružnost. V roce 2001 byl tento motor nahrazen moderním 1,6 16v 80 kW, který je také výkonově i ekonomicky přesvědčivý. Pro Dobló by byl vhodný snad pouze benzínový motor, ať už onen skromný 1,2 48 kW, nebo 1,6 16v 76 kW, či novější 1,4 57 kW). V případě Dobla se diesel při tak malém proběhu nevyplatí (on se často nevyplatí ani při velkém, zvláště když spolehlivostí zrovna nevládne). Kangoo v tomto případě budu ignorovat, protože jej nepovažuji pro Váš konkrétní případ za šťastné řešení…
Hlavně kvůli jednoduché a robustní konstrukci bez negativního dopadu na komfort bych určitě doporučil Fiat Dobló s motorem 1,6 16v 76 kW, při větší dávce skromnosti třeba i 1,2 48 kW.nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist