Jakou koupit ojetinu do 200.000 Kč a stáří osmi let?

Dotaz Dobrý den,
chystám se koupit nějaký ojetý automobil do 200tis Kč. Ale neumí si vybrat. Mělo by jít o automobil s pěkným designem, ne kombi, od roku výroby 2000 a minimálně od 66Kw s automatickou klimatizaci. Trošku úsporné tzn. spotřebu kolem těch 8l/100km. Jaké auto a s jakou motorizací by jste mi  doporučili?

Předem děkuji.
Ondřej Liška
PORADNA, 29.04.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Ford FocusVážený pane Liško, v kategorii do 200 tis. Kč je na jednu stranu z čeho vybírat a na druhou stranu každé auto má negativní i pozitivní vlastnosti. Je třeba si položit ale otázku, na co automobil budu používat, jak dlouho ho budu mít, kolik kilometrů najedu za rok a zda budu jezdit spíše v městském provozu nebo budu jezdit převážně mimo město, atd. Pěkný design je věc osobního vkusu tam je těžké něco poradit.

Spotřeba kolem osmi litrů průměru v kombinovaném provozu je kritérium, které splní prakticky každý automobil do objemu 2,0 litrů. Nad objem 2 litry bude spotřeba ve městě stoupat a tím se v průměru dostaneme výše, i když někteří čeští řidiči se chlubí, že jeli s 2,5 litrovým šestiválcem právě kolem 8 litrů. Tuto variantu bych ale posunul spíše do kategorie experimentu.

Souhrnem bych asi doporučil motorizaci 1,6 či 1,8, která tedy splňuje kriterium spotřeby a zároveň kriterium výkonu nad 66kW.

První zástupce, který mne napadá je Ford Focus 1,6 16V/74kW či 1,8 16V/85kW. V provedení 1,6 16V 74kW Vám motor nabídne pružnost a velmi dobré zpřevodování převodovky. Design je velmi nadčasový a ve výbavě GHIA by měl splnit Vaše všechny požadavky včetně automatické klimatizace. Ve městě bude mít spotřebu kolem 9 litrů, mimo město kolem 7 litrů/100km takže průměr se vejde do 8 litrů na 100 km. Automobil není nijak zvlášť náročný na údržbu a ceny náhradních dílů jsou dnes na velmi přijatelné cenové úrovni. Nejen odborná veřejnost ho považuje za jeden z nejpovedenějších automobilů této třídy.

Peugeot 307Protipólem a jako přímá konkurence by mohl být Peugeot 307, tvarově a designově velmi povedený kousek. Nabízí typický francouzský komfort jízdy, měkké sedáky, které ale nemusí všem vyhovovat všem. Bohužel na trhu je hodně vozidel po havárii a je zde složitější elektronika, která po neodborné a často narychlo provedené opravě vozidla může nadělat spoustu vrásek na obličeji nového majitele. Je třeba opravdu pečlivě vybírat a pokud se rozhodnete ke koupi takovéto ojetiny, lépe vybírat pokud možno nehavarované kusy. Jako každý francouzský vůz nabízí trochu jiné jízdní vlastnosti a komfort než ostatní, ale dá se říci úžasný design, pohonná jednotka 1,6i 80kW je naprosto dostačující.

Pokud budeme volit něco většího v kategorii do 200tis. Kč je možné navrhnout například Škodu Octavii. Ta nabízí velký zavazadlový prostor, opět můžeme vyjmenovat minusy jako krátký rozvor, a tím pádem malý prostor na zadních sedadlech. Z palety nabízených motorů, pokud vynecháme diesel, se dá doporučit 1,6 75kW. Ten nabízí přijatelné provozní podmínky, ostatní pohonné jednotky už tolik zajímavé nejsou - 1,8T sice nabídne zajímavé zrychlení, ale spotřeba už tak zajímavá není. 2,0 i je sice zastaralá koncepce, ale pro spotřebitele, kteří už nezávodí, 85kW bohatě stačí a při slušném zacházení a lehké noze se dá udržet kombinovaná spotřeba na 8 litrech na 100km. Nevýhodou je jako u každého zástupce koncernu jejich obliba u zlodějů, je třeba tedy počítat s investicí do zabezpečovacího zařízení.

Mazda 626Do kategorie vozidla do 200 tis Kč můžeme zařadit i hodně japonských zástupců jako třeba Mazda 626. Problém je trochu v dostupnosti automobilů jako ojetin. Je zde vysoká spolehlivost a majitelé, kteří si Mazdu zakoupí jako novou se jí jen tak nezříkají. A když ano, tak má Mazda hodně najeto a tím při prodeji ztrácí své kouzlo. Pokud si vyberete Mazdu 626 2,0i 85kW v pětidvéřovém provedení a podaří se ji sehnat s odpovídajícím nájezdem kilometrů (kterým odpovídá technický stav vozu), můžeme zcela otevřeně hovořit o dobré koupi. Vnitřní prostor naprosto dostačuje k veškerým účelům, ke kterým se dá automobil této kategorie použít. Kombinovaná spotřeba kolem osmi litrů, vesměs nadstandardní výbava (většinou automatická klimatizace, někdy i tempomat). Zajímavý design, který sice nikoho neohromí ale také nikoho neurazí. Dá se říci "takové normální auto". Minusem 626 byl motor 2,0 100kW, který se montoval do verzí GT, nabízel sice komfortní jízdu s ještě nižší spotřebou než u 85kW, ale servis je daleko nákladnější a hodně z těchto motorů mělo problém s pístními kroužky, vyšší spotřebou oleje, atd. Pokud je motor v pořádku nedá se doporučit nic lepšího, ale takovýchto kusů je s přibývajícím stářím méně a méně.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist