Jaký je motor 2,0 CDRi v Hyundai Tucson první generace?

Náš čtenář plánuje koupi ojetého Tucsonu za 150 tisíc korun. Má ale strach z dieselového dvoulitru. Bojí se oprávněně?
PORADNA, 09.08.17 | 00:00
hodnocení článku 2.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Hyundai Tucson
DOTAZ: Dobrý den, v bazaru jsem si vyhlédl Hyundai Tucson 2.0 CRDI. Má najeto necelých 150 tisíc kilometrů. Mám trochu strach z jeho spolehlivosti. Vyplatí se ho koupit za 150 tisíc korun? Děkuji, Luděk Š.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Luďku, začneme dnes tedy přímo motorem. Do Tucsonu se montovaly dva různé dieselové dvoulitry. Slabší z nich má výkon 83 kW a montoval se do modelu do roku 2010. Splňuje totiž pouze emisní normu Euro 3, takže musel udělat místo nástupci. Je dost hlučný, ale mechanika je vcelku odolná, jen si musíte dát pozor na pravidelnou výměnu rozvodů, resp. řemene, který by se měl měnit ideálně po 100 tisících kilometrech. To samé platí i o novějším a výkonnějším dieselu (103/110 kW), který bych osobně preferoval. Motor s emisní normou Euro 4 se prodával od roku 2006 do ukončení výroby v roce 2010. Pokud za auto zaplatíte 150 tisíc korun, předpokládám, že bude pod kapotou právě tento výkonnější motor. Ve srovnání s předchůdcem je tišší, lépe jede. Musíte se ale smířit se skutečností, že novější motor má již filtr pevných částic a dvouhmotový setrvačník - tedy potenciálně na výměnu či opravu drahé součásti.

Zpracování interiéru by mohlo být lepší
Ještě několik informací ke zbytku auta. Asi největší slabostí Tucsonu je poddimenzovaná spojka, která toho mnoho nevydrží - zvláště, pokud se auto často podívalo do terénu. U čtyřkolek nezapomeňte po 90 tisících km měnit olej v zadním diferenciálu. Pokud kupujete auto s vyšším nájezdem, zkontrolujte si, zda výměnu oleje majitel před vámi provedl. Před koupí zkontrolujte stav podvozku. Nebojte se auto prohlédnout na zvedáku. Zajímejte se hlavně o stav závěsů předních kol, poškozeny ale mohou být i krycí plasty, zejména ten pod motorem, který je opravdu nízko a při cestě terénem to odnese jako první.

A ještě letmý pohled na Tucson v inzerci ojetin - aktuálně se na tuzemském trhu nabízí asi padesátka dieselových ojetin. Ceny začínají na 70 tisících, kdy jde o první ročníky výroby. Taková auta mohou mít najeto klidně i přes 300 tisíc kilometrů a také to svědčí o poměrně slušné výdrži vznětových dvoulitrů. Na opačném spektru jsou vozy s cenovkou kolem 180 tisíc korun, které mají nájezdy od 130 tisíc kilometrů výše.nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist