Jaký je ojetý Peugeot Partner nebo Citroen Berlingo?

Dotaz

Dobrý den,sháním auto, které by vyhovělo pro moje denní dojíždění do práce (30 km tam a 30 km zpět), ale také aby vyhovovalo potřebám mé rodiny (4 členové, pes), děláme často výlety, kempy, atd. Auto by mělo mít tyto vlastnosti: pohodlné, prostorné, spolehlivé, bezpečné, maximálně praktické, úsporné, minimální náklady na opravy a provoz. Jsem spíš pohodový řidič (max 90 na silnici a 130 na dálnici), takže nevyžaduji vysoký výkon. Mám představu r. v. 2003-2005, cena něco málo přes 200 000 Kč. Známý mi teď doporučil Peugeot Partner, 1,9 D (bez turba, 51 KW, r. v. 2004, 70 000 km), 5 míst, 2x zadní šoupačky, klima, okna v elektrice, ABS, 2x airbag, metalíza, atd., 225 000 Kč. Mám pocit, že by toto auto splňovalo všechny moje požadavky, i když se mi kamarádi směji, že budu jezdit jako zásobování. Na internetu je však k tomuto modelu velmi málo informací a skoro žádná recenze. Můžete mi prosím poradit? Děkuji za odpověď. Igor ValešVelké Karlovice
PORADNA, 02.09.08 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Peugeot PartnerVážený pane Valeši,

Jak reklama říká, Citroën Berlingo, to je pořádný kočár. A prodejní statistiky nových automobilů i ojetin dokazují, že si Citroën Berlingo i Peugeot Partner od roku výroby 1996 získali srdce nejen drobných podnikatelů a řemeslníků, kteří převážně používají plechové dvoumístné verze, ale v pětimístné verzi si jej pořídila i skupina lidí, kteří na jednu stranu odpustí automobilu krabicový tvar a trochu spartánskou výbavu a na druhou stranu dají právě na užitkovost pro rodinu při převozu nejen sportovního náčiní, ale i drobností, které si některé české rodiny vozí s sebou na víkendové chalupaření.

Citroën Berlingo/Peugeot Partner můžete dodnes pořídit s pestrou výbavou včetně klimatizace, dvojice posuvných dveří, které maximálně usnadní nástup do vozidla, hliníkových kol a různých kosmetických vylepšení jako paketu na špatné cesty atd. Prakticky je možné dodat stejnou výbavu jako v jakémkoliv jiném osobním voze. Jenom se při koupi nového vozidla musíte mít na pozoru, protože pokud si vyberete většinu luxusnější výbavy, cenově se dostanete na úroveň daleko luxusnějších vozidel. Ceny základních modelů jsou naopak maximálně příznivé a pokud má kupující možnost odečíst DPH, jsou užitkové verze berlingo/partner v poměru výkon/cena velmi oblíbenými modely. Právě proto se stávají jedním z možných adeptů k zakotvení v garáži nejednoho motoristy.

Citroen BerlingoZ pohonných jednotek jsou v ojetinách hodně rozšířené verze 1,4 s 55 kW nebo 1,8 s 66 kW, trochu zastaralé, ale léty prověřené pohonné jednotky. Se vznětových verzí je asi nejoblíbenější 2,0 HDi s 66 kW. Výkonem a pružností samozřejmě dostačuje maximálně, ale při koupi ojetiny s tímto agregátem musíte počítat s nemocemi moderních motorů řízených elektronikou.
Když se v autobazaru objeví čirou náhodou právě motor doporučený Vaším známým, a to 1,9D bez přeplňování turbodmychadlem, či dokonce starší verze s motorem 1,8D, nemají z něj prodejci moc radost. Jeho jednoduchost a tím z části danou spolehlivost dokáže ocenit jen velmi malá skupinka zákazníků a potencionálního kupce je opravdu potřeba hledat. Všichni ostatní mu právě vytknou nízký výkon. Je to však opravdu jeden z nejspolehlivějších motorů a věřím, že si člověk pořizuje partnera/berlingo spíše kvůli skladnosti a vnitřnímu prostoru a ne kvůli rychlostním a akceleračním závodům. Obecně platí, že čím je model novější, tím obsahuje více elektroniky i potencionálních problémů. To ale nemusí být samozřejmě pravidlem.

TIP: Ojetý Citroën Berlingo – jaký motor na dálnice?

Peugeot PartnerPokud budete kupovat novější model, stálo by za to zastavit se v autorizovaném servisu a nechat automobil napojit na diagnostiku. Samotná diagnostika není záchranou, protože závada se objeví pouze v okamžiku měření, ale znamená mnoho ve snaze, jak maximálně předejít případným problémům.
Starší francouzské vozy mají často problém s kontrolkami airbagů. Závada kolikrát spočívá v relativně halířovém odstranění v podobě opravy izolace kabelu, ale proto, že je diagnostika v tomto případě bezmocná, se bez lidského faktoru, který jde svazek po svazku a špatnou izolaci musí najít, neobejdete. Za podobné hledání se ale bohužel účtuje čas a hodinová sazba autorizovaného servisu vás může potom nepříjemně zaskočit.

Tak, jak to popisujete, je berlingo/partner pro Vás vhodným adeptem. Pokud si vyberete motor 1,9D, nemusíte mít zvláštní obavy. Z hlediska další prodejnosti doporučuji zvlášť u ojetiny pořídit šoupací dveře na obou stranách. Bez nich je prodejnost snížená, každý chce co nejjednodušeji nastupovat.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist