Jaký motor u Octavie? 1,6 MPI nebo 1,9 TDI?

Dotaz:

Dobrý den,
rád bych vás požádal o radu. Plánuji nákup Škody Octavia Kombi roku výroby 2001-2. Ročně najedu cca 15 tis. kilometrů převážně mimo město. Hlavní rozhodující kritéria jsou spolehlivost a provozní náklady. Rozhoduji se mezi motory 1,6 (75 KW) a 1,9 TDI (66 KW).
Jaký motor by jste mi v tomto případě doporučil. Dočetl jsem se, že oba jsou velice spolehlivé. Jaké opravy mohu očekávat při 100 tis. najetých kilometrech.

Děkuji za vaše odborné rady a zůstávám s pozdravem,
Michal Urbánek
Hradec Králové
PORADNA, 31.03.06 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Odpověď:

Motor 1,9 TDI (66 kW) bych doporučil i nehledě na jeho ekonomiku provozu. Jak již jsem několikrát zmínil, tak je to asi nejspolehlivější moderní diesel, u kterého nejsou pružnost a úspornost vykoupeny nadměrnou choulostivostí či rizikem drahých závad. Přestože výkon 66 kW je na dnešní poměry již nejásavý, tak plynulá jízda s tímto motorem je velice příjemná. Na volnoběh je sice relativně dost slyšet, z chrapotu po studeném startu pramení zkazky o hlučnosti motorů TDI (u pozdějších PD verzí skutečnost). Nicméně jakmile naběhne turbodmychadlo, tak klapavý zvuk zjemní a při jízdě vyššími rychlostmi již motor výrazněji takřka nevnímáte – duněním se opět nahlásí až poblíž maximální rychlosti.

Vůz s motorem 1,6 MPI seženete buď levněji, nebo za ty samé peníze v daleko lepším stavu (s méně najetými kilometry). To je asi také hlavní motivace pro jeho koupi. Jinak je zejména při rychlejší jízdě hlučnější, na dlouhých cestách vás unavuje stálý protivný vrkot vytočeného čtyřválce a má samozřejmě vyšší spotřebu, na dnešní poměry již dost vysokou (běžně 8,5 l/100 km). Ta spolehlivost zas tak skvostná není, u honěných exemplářů se sem tam podívá ojnice ven blokem.

Výměny rozvodového řemene (po 90 či 120 tisících km) potřebují oba. Věcí, které tento spolehlivý diesel žádá navíc, zas tolik není. Pokud jezdíte na kvalitní naftu, tak čerpadlo Bosch EDC běžně zvládne 300 tisíc km, vstřikovače nejmíň polovinu, žhavicí svíčky obvykle také vydrží věčnost a navíc TDI v běžných mrazech chytá i zcela bez nich. Jediné, s čím tak musíte počítat navíc, jsou pravidelné výměny palivového filtru. Notoricky známou „váhu vzduchu“ Bosch, která odchází, sem nepíšu proto, že zaměstnanci Škody Auto je ve velkém kradou a prodávají za 1000 Kč.
Závěrem asi tolik: Motor 1,9 TDI ve své 66 kW verzi je asi jediný diesel, který lidem doporučuji bez ohledu na kilometrový průběh. Nevyžaduje náročný servis a neskrývá drahé zrady.

PŘEDNOSTI NEDOSTATKY 
+ obrovský zavazadlový prostor- krátký rozvor náprav - málo místa vzadu
+ důstojný vzhled- neestetická palubní deska (u SLX do 1998, u LX či Classic dodnes)
+ snadné ovládání- hlučné a nepříliš výkonné osmiventilové zážehové motory
+ kvalitní zpracování- špatná pružnost a vysoká spotřeba motoru 1,8i 20V (92 kW)
+ vynikající vznětové motory skvěle sladěné s převodovkami - výrazné reakce na příčné nerovnosti
+ relativně levné varianty s pohonem 4x4- extrémní příplatek za verzi kombi
+ široká nabídka ojetin- dlouhý zadní převis - vůz se nehodí pro tahání přívěsu
+ variabilní servisní interval až 50 tisíc km (od 2001)- nízký výkon světlometů (do 2000)
 - málo odolné dveřní zámky u prvních vozů1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist