Jaký vybrat levný vůz pro studentku?

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych poradit, jaké si vybrat auto. Jsem studentka a vzhledem k tomu, že se stěhujeme za město, budu potřebovat vlastní vůz. Líbí se mi větší auta, ale samozřejmě také malá spotřeba. Cena by měla být kolem 70 tis. Nemáte někdo zkušenosti např. s Fiat Palio r.v. 99 nebo 00, obsah 1.2.. Líbí se mi, ale zase se říká, Fiat až naposled.... Co je podle vás na tom pravdy? Budu jezdit každý den, takže bych potřebovala něco spolehlivého a samozřejmě levné náhr. díly. Sama si auto opravovat nebudu :-)  Díky moc za jakékoli tipy a odpovědi
PORADNA, 22.08.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Škoda FeliciaDobrý den,

při rozhodování o koupi automobilu je potřeba si uvědomit, zda si pořídit levný automobil s co nejnižšími provozními náklady, nebo zda si zákazník přidá nějakou korunu a pořídí si něco i něco hezkého, z čeho bude mít radost. Pokud se zařadíte do kategorie lidí, kteří berou automobil pouze jako spotřební věc, je výběr o něco lehčí. Pokud budete koukat na pouze na funkčnost a nízké provozní náklady je zde Škoda Felicia 1,3i. Prostorem dostačující a provozními náklady nejlevnější. Je potřeba si dát pozor pouze na 5 dveře, protože pokud jsou napadeny korozí a k výměně připočítáme oboustranný lak je to jednou z největších finančních položek. Další nákladnější položkou je zapalovací lišta a případně katalyzátor, ale to jsou náklady podobné i u jiných značek. Jinak výfukové potrubí, tlumiče, brzdové destičky jsou za velice příznové ceny a pokud narazíte na nějakou výprodejovou akci prodejce náhradních dílů, zůstává nad cenami rozum stát.

Pokud se designově nelíbí nejlevnější varianta je zde celá škála menších aut, jako např. Ford Fiesta, Citroen Saxo, Peugeot 106. Všeobecně se dá doporučit ke koupi 5 ti dvéřový model. Je to vzhledem k další prodejnosti, malá auta, pokud jsou v zachovalém stavu a pětidvéřová mají svou hodnotu a je po nich celkem velká poptávka, většinou si je pořizují zákazníci jako druhé auto do rodiny a je v něm občas potřeba převézt dítě. Do třídvéřového provedení umístit dítě do dětské sedačky je celkem gymnastické cvičení u většího auta, natož u malého.

Citroen SaxoJestli je lepší Fiesta, Saxo nebo 106 je těžké srovnání. Každý model má svá úskalí a pokud budeme srovnávat stejné výchozí podmínky jako stáří, opravdový počet najetých kilometrů a jestli je vozidlo po havárii či nikoliv, náklady na provoz budou podobné. U Saxa a 106 je výhodou možnost motoru 1,0, který v našich zeměpisných podmínkách má velmi zajímavou sazbu povinného ručení. Není to žádný rychlík, ale na cestu z města do města je dle mého názoru dostačující. U Opelu Corsa je možné také 1,0 ale ve tříválcovém provedení, motor však má charakteristický hlučný chod a od 150000km se mohou objevovat závady na motoru, záleží v jakém režimu jezdil automobil u předchozího majitele a to se dost těžko zjišťuje. Fiesta variantu s litrovým motorem nenabízí, zde je nejvíce zastoupený motor 1,3. Stará osvědčená koncepce, která má ale vzhledem ke stáří a opotřebení také hlučný motor a stává se z něj jakýsi šicí stroj, který může mít i vyšší spotřebu oleje. Z nabídky se dají vybrat i japonští zástupci jako Nissan Micra a další. Jejich design a funkčnost je jako u všech japonských automobilů na jedničku. Spolehlivost je více než dobrá. Trochu horší je další prodejnost, japonské automobily jsou vyhlášené dražším servisem a náhradními díly. To platilo donedávna. Dnes je situace už lepší. Druhovýroba se snaží přizpůsobit trhu a nabízí už i náhradní díly i na japonské vozy. Zatím ne všechny, ale výrazně se to zlepšilo.

Pokud bych měl tedy doporučit a budeme předpokládat, že si vyberete střední cestu Saxo, 106, Fiesta či Corsa, bude nejlepší si vybrat tyto modely někde v autobazaru, nechat se svézt a vyzkoušet si je, aby jste viděla, co a jak dalece Vám padne do ruky a pokud budete vědět výherce z Vašeho výběrového řízení, nezbývá nic jiného než začít shánět.

Fiat PalioPokud bych se vrátil k Fiatům, protože zmiňujete Palio, nemohu říci, že italské vozy by patřily do kategorie až naposled. Fiatů všeobecně jezdí hodně, když se před lety objevilo v bazaru Tipo nebo pěkné Uno, mohli se zákazníci ztrhat. Pravdou je, že předposlední generace Punta, už jako ojetina tolik úspěchů neslavila i přes to, že ho osobně nepovažuji za nějakého outsidera. Nadčasový design a spolehlivost o nic horší než zmiňované modely. Každá značka má své příznivce a odpůrce, odpůrci jsou vesměs majiteli zcela jiných značek a informace o zaručené poruchovosti mají z druhé ruky. Většina problémů je daná výběrem ojetiny ve špatném technickém stavu, kdy kupující není schopen tento špatný stav sám rozpoznat. Někdy se stává jako se všemi výrobky, že narazíte na špatný kus už z výroby, bohužel automobil je větší investicí než žehlička a řeší se to daleko hůře. Palio má na první pohled hodně společného s Puntem, vyrábí se v Brazílii a v Polsku, jeho jízdní vlastnosti jsou nepřesvědčivé a dílenské zpracování není na úrovni konkurence. Raději pokud Fiata tak osvědčené Punto, zde je potřeba si dát pozor na netěsnost motoru, ale v pětidvéřové verzi je to jedna z dalších alternativ, motor 1,1 je dostačující a další prodejnost pokud bude v pořádku je dobrá. Ovládání Punta příjemné.Punto by bylo určitě lepší alternativou než Palio.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist