Jaký zvolit benzínový motor do MPV?

Dotaz

Dobrý den,
hodlám koupit ojeté šestimístné MPV, nejspíše Ford Galaxy nebo VW Sharan - r.v. 1999. Váhám mezi zážehovými motory 2,3l, 2,8 VR6 nebo 1,8 5V turbo. Můžete mi prosím poradit, který z těchto benzínových motorů je spolehlivější a úspornější?S pozdravem
Marek Skála, Plzeň
PORADNA, 28.05.08 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

VW SharanVážený pane Skálo,

Slavná trojka VW Sharan, Ford Galaxy a Seat Alhambra splnila požadavky hodně majitelů. Sharan a Alhambra se liší jen malými rozdíly a palety motorů jsou stejné. Benzinové jednotky: 2,3 16V, 2,8 VR6, o rok později potom koncern přidal 2,0i 85kW a 1,8 T20V. Dieselová škála začíná na nejslabším 66kW Tdičku a končí na 96kW v posledních modelech. I když je v současné době nafta dražší než benzin, asi bych doporučil diesel vzhledem ke spotřebě, ale samozřejmě záleží na počtu ujetých km. Je potřeba počítat s tím, že MPV bude mít ještě o něco větší spotřebu než osobní konkurenti se stejnými motorizacemi vzhledem k plnějším tvarům a větší hmotnosti. V případě, že volíte MPV pouze vzhledem k prostoru a neřešíte zároveň co největší úsporu pohonných hmot není důvod proč si nepořídit benzinovou verzi.

Začněme tedy tou nejobjemnější verzí 2,8 VR6 se 128 kW pocházející z dílny VW. Zážehový vidlicový šestiválec s dvanáctiventilovou technikou fungoval hodně dlouho před uvedením MPV ve VW Passat, VW Golf, všechny s příponou VR6. K technologii motoru nemám výhrad, rozvody jsou řešeny řetězem. Specialitou je velmi úzké sevření válců. Problémem je zde ale logicky vyšší spotřeba. Je tady velké rozmezí hodnot za které se dá jezdit, ale reálná spotřeba se podle uživatelů pohybuje mezi 12 – 15 litry benzinu na 100 km. Výjimkou jsou řidiči, kteří se dostanou pod hranici 12 litrů a myslím každý se dokáže celkem bez problémů dostat i nad hranici 15 litrů při razantní jízdě s naloženým autem. Tento fakt výrazně snižuje požitek z výkonu a krásného zvuku šestiválce. Ale jak se říká – objem nelze ničím nahradit. Je potřeba počítat i s dalším budoucím prodejem tohoto automobilu, a tak jestliže se dnes dá sehnat šestiválcová verze za nejzajímavější peníze, protože hodně lidí dá přednost méně žíznivým jednotkám, tak za dalších pár let se dle mého názoru stane 2,8 VR6 zcela neprodejná. Bohužel trend vyšších a ještě vyšších cen pohonným hmot dělá ze staršího víceválce s vyšší spotřebou neprodejný vzorek a do budoucna to bude ještě horší. Dokonce se dodávala i 24 ventilová VR6 se 150 kW. Ale je to motorizace spíše pro velké nadšence.

Opakem je nejnižší zdvihový objem 1,8 s přeplňováním, který sice díky turbu dostává 110kW, ale osobně bych ho nedoporučil. KW nejsou vše a když pominu motor 2,0i 85 kW, který je sice lety vyzkoušen, trochu zastaralý ale např. v Octavii funguje naprosto bez problémů u MPV této velikosti poroste spotřeba, chybí kroutící moment. Přeplňovaná 1,8 bude mít bezesporu dobrou dynamiku, ale úsporná nebude.

Ford GalaxyUž nám tedy zbývá jediná zážehová jednotka, která je možná hodně lidmi zatracována jen díky modrému oválu na víku ventilů. 2,3 16V DOHC se 107 kW je dle mého názoru tou nejideálnější volbou. Má dva vyvažovací hřídele, takže oproti jiným čtyřválcům je daleko klidnější, slušný kroutící moment, příznivá spotřeba. Jde o takový kompromis, který pochází z posledního modelu Ford Scorpio, který se stal nejen díky svému designu velmi rozporuplným modelem, ale motor určitě stojí za úvahu. Lidé mu právě díky použití ve Scorpiu nedůvěřují a tím se dá Ford Galaxy s tímto motorem pořídit výhodněji. Potíž je opět s následným prodejem a pokud se dostane do nabídky Ford Galaxy 2,3 ve výbavě GHIA a je po prvním majiteli, zakoupené v České republice se servisní knihou a ve výborném stavu, je potřeba zapomenout na výhodnost nákupu a počítejte se skutečností, že zákazník, který tento vůz zakoupil jako nový, za něj platil velké peníze a při prodeji ojetiny je bude chtít zpět v co nejvyšší možné míře. To ale platí při každé koupi – za pěkné věci se musí platit. Souhrnem tedy - pokud se podaří sehnat Galaxy s 2,3 motorem v dobrém stavu, nelze prohloupit.1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist