Je lepší MINI JCW nebo Abarth 500C?

Malá auta do města ve stylu retro si získávají oblibu. Upoutává především jejich vzhled. Za pozornost ovšem stojí i jejich nejsilnější verze, se kterými si můžete užít velkou porci zábavy za volantem. Postavili jsme proti sobě Abarth 500C a MINI John Cooper Works. Který z nich vás chytne za srdce?
TESTY, 12.09.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Mini Cooper, Fiat 500

Abarth 500C 
Oba vozy na sebe poutají pozornost. Od běžných sériovách verzí se liší výrazným lakováním karosérie a sportovními doplňky.
Abarth, patřící pod křídla Fiatu, je dvorním úpravcem jeho vozů. V popisu práce má hlavně vyšperkování, posílení a zlepšení jízdních vlastností. Za to si může příď malého Fiatu 500C ozdobit vlastním logem s nebezpečným škorpionem. Bíločerná kombinace s jemnou červenou linkou vzbuzovala u kolemjdoucích udivené pohledy. Stejně tak působivá jsou i litá 16" kola. A co teprve dvě pořádné koncovky výfuku na zádi! Auto k tomu navíc ještě přidává možnost stáhnout plátěnou střechu až za hlavy zadních cestujících. O kabriolet ale v pravém slova smyslu nejde.
Jenže ani MINI s lákavou parádou nezaostává. Vůz s logem John Cooper Works má černou kapotu, kterou lemují čtyři červené pruhy. Auto zdobí i červená zrcátka a střecha. Dvě koncovky výfuku jsou umístěny tentokrát uprostřed.
MINI je o 7 centimetrů delší s výrazně větším rozvorem (+17 cm), což se projevuje v interiéru, do kterého se vstupuje bezrámovými dveřmi. Za volantem s tlustým věncem se ve sportovních sedačkách sedí velmi nízko. Nezvyklý je úhel čelního skla, který umožňuje dobrý výhled z vozu. Sedadla kombinující potahy kůže a látky mají dobré boční vedení a jsou pohodlná i pro delší cestování.
Příjemné posezení na vás čeká i v Abarthu. Tady najdete sedadla s integrovanou hlavovou opěrkou, která svým vzhledem přímo lákají ke svezení po závodním okruhu. Bohužel z původního malého Fiatu jim zbyla i vysoká pozice, což nepůsobí příliš sportovně.

Sázka na styl
MINI John Cooper WorksJestliže vnější vzhled odkazuje na slavné předchůdce obou modelů, pokračuje v tomto směru i palubní deska. Abarth má rychloměr, otáčkoměr i počítač integrovaný v jednom kruhovém budíku. Úpravce k tomu přidal ještě další ručičkový ukazatel, který informuje o aktuálním plnícím tlaku turbodmychadla. Volant vypadá jako ze závodního vozu. Jeho tlustý věnec má seříznutou spodní část a k dispozici jsou i páčky pro řazení poloautomatickou převodovkou. Palubní desce dominují lesklé plasty imitující kovové prostředí starého Fiatu 500. "Kaplička" s přístroji je potažena kůží.
MINI si zachoval velký středový budík, který spolujezdce informuje o rychlosti a v případě testovaného vozu se uvnitř kruhu skrýval i displej multimediálního systému. Problémem MINI je, že design zvítězil nad funkčností. Ovládací prvky jsou proto netradičně rozesety po kabině, takže je nutné si na jejich uspořádání delší dobu zvykat. Například stahování oken umístěné dole u řadicí páky je k zlosti.
Pojďme ale nastartovat. Abarth 500C dostal pod kapotu přeplňovaný benzinový čtyřválec T-Jet o objemu 1,4 litru, který disponuje výkonem 140 koní. Sportovní zvuk, který se od malého motoru nedá očekávat, nahrazují znělé koncovky výfuku. Při nastartování zní sice umírněně, ve vysokých otáčkách ale hrají dramatickou notu. Řidič má k dispozici jasně pojmenované tlačítko Sport. Po jeho stisku začne motor na pokyny plynového pedálu reagovat mnohem svižněji, ztuhne i řízení. Nutno ale podotknout, že jde o tuhost spíše umělou, komunikativnosti prakticky neprospívá. Přesto je ale nejlepší za každé situace jezdit s tímto režimem aktivovaným.

Abarth 500C 
Abarth přidal sportovní volant a budík informující o tlaku turba.
 
MINI John Cooper Works 
MINI sází hlavně na červené detaily.
 
Abarth 500C 
Abarth dostal k řazení "poloautomat". Klasickou páku tak nahradila tlačítka.
 
MINI John Cooper Works 
MINI nabízí manuální šestirychlostní převodovku. Páka by ale nahoře mohla mít příjemnější hlavici, tato hůře padne do ruky.
 

Automat, nebo manuál?
MINI John Cooper WorksZajímavostí je poloautomatická převodovka. Má pět rychlostních stupňů, které můžete nechat volit automatem, nebo se rozhodnout pro manuální řazení páčkami pod volantem. Přeřazení jednotlivých stupňů je ovšem doprovázeno výraznou prodlevou a s ní spojeným cuknutím. To je nepříjemný projev všech robotizovaných převodovek. Při řazení je proto nutné sundat nohu z plynu. Při plné akceleraci je ovšem trhnutí spíše povzbuzením k dramatické jízdě. O to více, že v tu chvíli auto "práskne" výfukem.
V tu chvíli MINI Abarthu ujíždí. Jeho přeplňovaná šestnáctistovka má totiž k dispozici celých 211 koní. Stačí aktivovat také zde přítomný režim Sport, a auto překoná stovku za 6,5 sekundy, což je o 1,4 sekundy rychleji než v případě Abarthu. Je dobře, že MINI vsadil na klasickou manuální převodovku. V tomto případě se šesti stupni. Řadí přesně, i když jde trochu ztuha. I MINI umí explozivně kouzlit s výfukem, tentokrát při podřazování. Výrazný rozdíl mezi oběma vozy ovšem dělá i podvozek.
MINI je totiž velmi tvrdý, což má velký vliv na jeho jízdní vlastnosti. Na klikatých silničkách si řidič užije hodně zábavy. Citlivé a ostré řízení totiž umožňuje vůz vodit přesně vybranou stopou i v extrémních rychlostech. A i když autu chybí mechanický samosvorný diferenciál, nedotáčivost se dostavuje až při opravdu bezohledném zacházení. Daní za sportovní vyžití je nebezpečí v podobě děr na českých silnicích, jejichž přejetí MINI trestá tupou ránou do zad.
Abarth je o poznání měkčí, což potěší hlavně ty, kdo i přes sportovní jméno vsadí na stylové městské projížďky. Retardéry ani kočičí hlavy mu nedělají problém. Mimo město se ale projevuje, že i když byl podvozek upraven, vychází z běžného Fiatu 500. Ve vysokých rychlostech je auto v zatáčkách roztěkané, hůře se tak odhaduje správná nájezdová rychlost do zatáčky. Při prudkém brždění se záď chová nejistě, až se člověk bojí, jakým pohybem ho auto překvapí. I tak ale Abarth přináší porci zábavy, která je v segmentu malých městských aut neobvyklá.
MINI JCW má svým charakterem potenciál oslovit hlavně řidiče muže. Abarth 500C bude lákat ženy, které ocení pro ně přívětivější podvozek. Výrazný rozdíl je ovšem také v ceně. Zatímco Abarth můžete pořídit pod půl milionu korun, na nejsilnější MINI nabídky si připravte minimálně 727 tisíc korun. U těchto aut v retro stylu ale stále platí, že o hlavní rozhodnutí se stejně postará srdce.

Abarth 500C 
Abarth sází na přeplňovanou čtrnáctistovku s výkonem 140 koní.
 
MINI John Cooper Works 
Motor MINI sice nemá tak hezký kryt, zato ale produkuje 211 koní a má i lepší zvuk.
 

Klady a zápory

Abarth 500C MINI John Cooper Works 
+ originální vzhled+ originální vzhled
+ vysoká kvalita zpracování+ sportovně založený podvozek
+ dynamický motor+ přesné a citlivé řízení
+ tuhý a komfortní podvozek+ zvuk a síla motoru
- škubání při řazení- zmatečné rozmístění ovladačů
- nejisté jízdní vlastnosti na limitu- příliš tvrdý na běžné ježdění
- vysoký posaz za volantem- vysoká cena

Technické parametry

 Abarth 500C MINI John Cooper Works 
Motor  
Objem (cm3)13681598
Výkon (kW/k)103/140155/211
Točivý moment (Nm)206260
Rozměry  
Délka (mm)36573729
Šířka (mm)16271683
Výška (mm)14851407
Rozvor nápravy (mm)23002467
Ostatní detaily  
Zrychlení (0-100 km/s)7,96,5
Max. rychlost (km/h)205238
Komb. spotřeba (l)6,57,1
Hmotnost (kg)10851215
Převodovka5 rychlostí, poloautomatická6 rychlostí, manuální
Objem kufru (l)182/520160/680
Objem palivové nádrže (l)3550
Cena (kč)470 000727 500



Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist