Je ojetý VW Golf GTI 1.8 Turbo dobrou volbou?

Čtenáře láká Golf IV s ikonickým označením GTI. Co se dá čekat od přeplňované „jednaosmičky“? Je to ta správná motorizace pro Golfa?
PORADNA, 24.10.12 | 00:00
hodnocení článku 4.6 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf, Škoda Octavia
DOTAZ: Milan Šustek: Jak je to se spolehlivostí tohoto motoru (1.8T) a z čeho mít při koupi obavy?

ODPOVĚĎ: Dobrý den. O Golfu se na tomto i na jiných serverech a místech napsaly stovky článků a asi se shodneme, že se budou hemžit slovy jako „etalon“, „solidní“, „měřítko“ a tak podobně. Tohle myslím nemusíme rozvádět. Co se týče legendárního GTI, když v 70-tých letech vyjelo, bylo to něco z jiného světa. Tohle auto je považováno za praotce všech „hothatchů.“ Kdo měl možnost se s ním svézt, ten na to nezapomene do konce života. Dnešní o metráky těžší sportovní deriváty hatchbacků se mu co do zábavnosti nemohou rovnat. A ohledně jízdních výkonů? Desítky let nejsou znát. Tehdy se zrodila ikona. A ani dvojková generace GTI nebyla špatná. Přibyla navíc přeplňovaná verze G60 a málo známá, ale zasvěcenci uctívaná série Rally. Ale pak přišel velmi slabý trojkový Golf GTI. Hlavně v „osmiventilu“ 2.0i byl spíše trapnou parodií na svého jedničkového děda. VW sice přitvrdil a nacpal pod kapotu Golfa šestiválec a tak se zrodila VR6, ale mě tehdy bylo líto GTI. Myslel jsem, že umřelo. A pak se objevil čtyřkový Golf GTI 1.8Turbo 20V. Nebyl to spasitel bez chybičky, ale byl to krok správným směrem. Znám to auto dobře. Znám ho osobně. Tenhle článek by klidně mohl aspirovat na zařazení do rubriky „zkušenosti uživatele“.
GTIčko nebudí pozornost nějakými děsivými nasavači či spoilery, v podstatě vypadá jako pěkný „Highline“ s většími mřížkami v předním nárazníku. Uvnitř potěší pěkný a dobře padnoucí kožený sportovní volant a hlavně sedadla renomované firmy „Recaro“. Pohodlná a sportovní, často laděná s barvou auta. Vozy specifikace GTI také většinou mají pěknou výbavu. Je to takový lepší Golf. Prostě „mazel“. Ale Vy se ptáte hlavně na motor.
Zhruba v polovině devadesátých let vypustil koncern do světa čtyřválec s dvaceti ventily. Nevím, co je k tomu vedlo, ale při detailním pohledu na řešení spalovacího prostoru se zdá, že ten pátý ventil tam prostě nacpat chtěli a hotovo. Tenhle motor se dával i do Škody Octavie a vůbec nebyl populární. Češi prostě chtěli "jednašestku" nebo TDI a navíc některé periferie nebyly vyrobeny ve stejné kvalitě, jako např. u sesterského Audi A3. Žehralo se na nepravidelný chod a vysokou spotřebu. I poruchovost byla oproti 1.6 vyšší. Ale těch 25 koní bylo znát a špatný motor to nebyl. Jenže třeba 1.8 16V Ecotec od Opelu v té době dokázal jezdit o litr paliva úsporněji. Úplně jiná situace nastala u přeplňované jednotky. Turbo zvýšilo (což je jeho primární úkol) účinnost motoru a při rozumné spotřebě tady byl silný motor bez neduhů starých turbomotorů. Možná bych ho charakterizoval jako jeden z prvních přeplňovaných benzíňáků pro normální ježdění. Jenže do rodinné Octavie se opravdu hodí TDI, a když benzín, tak se kupovala 1.6. A tak nejlépe sedí 1,8 Turbo právě do Golfu GTI, či sportovně střiženého Leona.
Jak jsem již napsal, motor je výkonný a ne přehnaně žíznivý. Když s Vámi pojede na výlet někdo s tou nedotknutelnou 1.6kou (pravděpodobně se svými černými lištami, oranžovými zadními blinkry a možná s opravdu škaredým plastikovým čtyřramenným volantem), bude ho ten špacír stát stejně co Vás. A když budete chtít a pojedete svižně, Vaše GTI to bude bavit, ale tu neslanou nemastnou 1.6ku ne. Namítnout se dá nepochybná spolehlivost té 1.6. Ale podívejte se na to z jiného úhlu. Pokud budete mít GTI a najednou Vám pojede jako 1.6, je asi rozbité. No a u 1.6 je tohle normální stav poměru výkon/spotřeba (počítám s virtuálním ukřižováním v diskuzi). Nejlepší na tom je, že si za své GTI ani nemusíte moc připlatit. No a díly na GTI se dají sehnat velmi dobře, a to i v druhovýrobě. Z hlediska údržby to není žádný exot.
Problém je, že auto, které se chystáte koupit, bude staré nejméně 9let. Proto vybírejte dvakrát pečlivě s ohledem na fakt, že je to přeplňovaná jednotka. Málokdo si kupoval GTI, aby se s ním loudal. Dejte pozor na kilometry a stav turba. Dá se vyměnit (repasovat), ale je lepší to nemuset dělat. Takže pozor na prolínající olej, velkou prodlevu a tupý projev motoru ve vysokých otáčkách. Měl by se pěkně vytáčet (ne ale trhat silnici). Jestli to tak není, je to podezření na turbo, nebo na váhu vzduchu. Další problém je, že výrobce udává výměnu rozvodů až v 180tkm a většina lidí ignoruje druhý údaj (5let) a kontroly od 90tkm. Párkrát jsem viděl tenhle motor zničený kvůli „hryzlé“ vodní pumpě nebo vodicí kladce, která se odporoučela do věčných lovišť, i když řemen byl ještě OK. Dejte si pozor na řehtavý zvuk po nastartování a pokud si nebudete jist na 100% stavem rozvodů (včetně vodní pumpy – špatnou může prozradit charakteristický šelest), prosím vyměňte řemen i ostatní komponenty. Takže u motoru pozor na turbodmychadlo a rozvody.
Ale problém není jenom motor. On totiž 1.8Turbo lákal vždycky k čipování. A v tomto případě to byl opravdu efektivní počin. Najednou bylo koníků 190 (cca 140kW) a jízda dostala rozměr, který každý člověk, jenž vlastní auto s písmeny GTI v názvu, kvitoval s nadšením. Motor to snášel dobře a turbo také. Horší to bylo s nárůstem točivého momentu a ochotou přenosové soustavy snášet jeho zvýšené porce a tvářit se jakoby nic. Čímž chci říci, abyste věnoval pozornost stavu spojky a dále potom homokinetickým kloubům.
Shrnuto: Vybírejte pečlivě s ohledem na to, že s téměř každým GTI se jezdilo někdy rychle, a že se jedná o starší přeplňovaným motor. Chtějte záruku na kilometry a připlaťte si, když bude auto mít udělané rozvody. Dejte pozor na spojku a poloosy (hlavně u čipovaných kousků - je jich hodně) a vybírejte kus, jehož majitel neškudlil na servise. Pokud jste dítě štěstěny, mohl byste narazit na kousek se 132kw (180PS, čipovaný pak cca 220). V našich luzích a hájích je tahle verze známá z první generace Octavie RS. Motor je to skvělý a šlehačkou na dortu bude šestirychlostní převodovka.
Možná jste z předchozích varování dostal strach, ale jsou to jen obecná pravidla při koupi ojetiny namixovaná s osobní zkušeností. A snad Vás potěší, že kdyby se mě osobně někdo zeptal, jaký benzínový Golf IV si má koupit, bez váhání bych mu doporučil 1.8 Turbo. Ale zvedl bych varovně prst a dodal, ať sakra dobře vybírá a nešetří. "Odrasovaných" gétéíček je už dneska bohužel na trhu dostatek, zatímco těch „libovějších“ poskrovnu. A ta jsou samozřejmě trošku dražší.
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist