Je třeba se bát ojetého Renaultu Scenic?

Čtenář dostal nabídku na koupi mírně jetého Renaultu Scenic. Jsou dobrá cena a opravdu nízký počet najetých kilometrů dostatečně pádnými argumenty proti tolika špatným recenzím a hořekování některých majitelů tohoto vozu?
PORADNA, 09.10.12 | 00:00
hodnocení článku 3.4 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Scénic

DOTAZ: Skopec78: Dobrý den, prosím vás o radu. Kolega mi nabízí ke koupi vozidlo Renault scenic 1,6 (benzín), r.v.2007, najeto 48000km, první majitel. Doposud jsem jezdil v oplu astra caravan, r.v.1998, pr. cena 130.000,-Kč. Najezdím do 20000km ročně. Mám manželku a dvě děti. Prostorově by mi vozidlo vyhovovalo, ale mám obavu z různých negativních názorů na vozidla renault celkově. Můžete mi poradit ohledně výběru výše uvedeného vozidla tj. na co si dát pozor či zda-li vůbec nad koupí tohoto vozidla uvažovat. Předem vám děkuji za poradu.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, myslím, že se tady nemusím rozepisovat o tom, jaké je Scenic auto a jaký mám já osobně názor na tuto kategorii aut a co si myslím o dané motorizaci. O mne se tady vůbec nejedná. A Vy jste si ho jistě měl možnost vyzkoušet a asi byste o něm neuvažoval, pokud by Vám z nějakého důvodu nevyhovoval. Také předpokládám, že je vozidlo již po faceliftu, který prodělal tento model již v roce 2006 a že je vybaven alespoň manuální klimatizací.
Výběr vozu je tedy dán, navíc v tomto případě dokonce i výběr přesného kusu. Ale jak píšete, když si projdete recenze a uživatelské zkušenosti a promluvíte si s pár lidmi, moc pěkného se toho o Renaultech asi nedozvíte. Sem tam se nějaká ta narážka asi objeví i v mých článcích. Dá se to shrnout do pár vět. Renault Scenic první generace je svým způsobem průkopníkem a model, o kterém uvažujete Vy, je pro rodinné svezení opravdu skvěle vymyšlen. Jízda s ním je také naprosto v pohodě. Samozřejmě, že jiný názor má řidič BMW M3, nebo vůbec fanda do aut, ale já se teď snažím být objektivní. Problém je opravdu v občasných závadách a poruchách. Ne snad na motoru samém, ale prostě tak nějak v jakékoliv části auta a prim v tomto ohledu hrají různá elektronická „hejblátka“. A Renault vše ještě kazí někdy opravdu hodně vysokými cenami náhradních dílů. Nemyslím to tak, že když přijedete do značkového servisu, zaplatíte za výměnu rozvodů, nebo destiček víc, než u jiné značky a podobné třídy auta. Ale překvapení číhá často v cenách různých drobností a dílů nepatřících k těm, které se označují jako spotřební. No a co se týká těch spotřebních, pokud je budete objednávat v neoriginálním provedení, čeká Vás taky trochu problém. Ne snad, že by se nedaly sehnat. Ale snad žádná značka nedokáže mít tolik druhů filtrů, destiček a vůbec čehokoliv na vozidla stejného typu, motoru a roku výroby. Ale i tohle se dá zvládnout. To jsou stručně popsané problémy, které se spolu s ne zrovna stoprocentní kvalitou zpracování podepsaly na ne dvakrát lichotivé pověsti této tradiční francouzské značky. Něco na tom je. A je to škoda. Renault dokázal v historii vyrobit několik opravdu úžasných aut, sbíral úspěchy v motoristickém sportu a nejednou byl opravdu průkopníkem v pravém slova smyslu.
U ojetých aut je ale vždycky potřeba nezobecňovat a posuzovat tzv. „kus od kusu“. Takže se povzneste nad všechny ty řeči paušálně odsuzující Renault. Taky mám k tomu někdy sklon a asi to má své důvody. Ale tohle vše jde stranou, pokud zde máme jasně daný exemplář, o kterém toho tolik víme. Víme, že atmosferická „1.6ka“ je z pohledu nákladů na údržbu asi dobrou volbou. A víme, že je to auto od kolegy (asi známého) a ten je prvním majitelem. Předpokládám tedy automaticky, že nějakou „levárnu“ z jeho strany lze vyloučit. Odpadá tak ježdění po bazarech a prodejcích, stejně jako zkoumání původu auta, či jeho částí. Není třeba se děsit havárky, o které by Vám někdo neřekl. A především by měla být jistota počtu najetých kilometrů. A právě fantasticky nízký počet najetých kilometrů, ročník vozidla, neprůstřelný původ a rozumná navrhovaná cena Vám ušetří pro laika obtížné vybírání a nejistotu. A kvůli tomuhle všemu Vám doporučuji tohle auto za tyhle peníze koupit. Je to dobrá nabídka a její pozitiva by měla převážit nad rozpačitou pověstí značky, která Vám ostatně umožní koupit auto s těmito kilometry za tuto cenu. A já osobně mám několik známých, kterým Scenic i s podstatně vyšším nájezdem už roky funguje docela dobře.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist