Jiří Hrabovský: V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří

Společnost Safe Diesel chce za aféru Dieselgate vysoudit pro Čechy stejné odškodnění, jako přiznal koncern Volkswagen spotřebitelům v USA.
NAŠE TÉMA, 20.04.17 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 8x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen, Škoda
Automobilka Volkswagen spotřebitelům v USA přiznala minimální odškodnění ve výši 5100 dolarů na vozidlo. Podle jakých kritérií se částka vypočítala, a myslíte si, že se vám podaří docílit podobné částky i pro české spotřebitele?

Částka je závislá na hodnotě vozidla dotčeného aférou Dieselgate. V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří, proto je zcela legitimní požadovat, aby poškození čeští spotřebitelé obdrželi kompenzaci přinejmenším odpovídající minimální výši poskytnuté v USA. Jsme přesvědčeni, že Evropané, tedy i Češi, nejsou spotřebiteli druhé kategorie, i když se k nim zatím Volkswagen takto staví. Mimochodem, nejvyšší odškodné v USA dosáhlo téměř deseti tisíc dolarů.

Jaká je výše provize od klientů pro vaši společnost, pokud k výplatě odškodnění dojde?

Držíme se zásady „žádná výhra, žádná odměna“. Za předpokladu, že spotřebitel bude řádně dodržovat uzavřené smluvní podmínky, převezme SAFE DIESEL s.r.o. veškeré náklady (zejména soudní poplatky a další náklady soudního řízení, náklady na právní zastoupení, mediální kampaně, provoz www stránek a další) plně na sebe.
V případě, že se podaří získat odškodnění, připadne společnosti SAFE DIESEL s.r.o. na úhradu těchto nákladů 25 % vysouzené (nebo v mimosoudní dohodě získané) částky (a případně také pravomocně přiznaná náhrada nákladů soudního řízení). Je to procento zcela obvyklé v podobných modelech zastoupení poškozených vůči škůdcům.

Kolik klientů aktuálně zastupujete?

Ode dne podání první žaloby (13. 3. 2017) prudce vzrostl zájem spotřebitelů dotčených emisním podvodem. Přes naši webovou stránku naskakují denně desítky až stovky nových registrací, blížíme se ke třem tisícovkám.

Můžete odhadnout, jak dlouho může celý proces od podání žaloby po případné vyplacení vyrovnání trvat?

Délka celého řízení se v současné době odhadnout nedá. Mimo jiné to bude záležet na vývoji postoje samotného koncernu VW.

Jak dlouho jste se na žalobu připravovali a co jí předcházelo?

Na přípravě žaloby jsme pracovali více než rok. Jejímu podání předcházely důkladné právní analýzy, rešerše, odborná stanoviska a konzultace. Safe Diesel mapuje celosvětovou situaci kolem emisního skandálu skupiny Volkswagen od zahájení své činnosti koncem roku 2015 dodnes. Intenzívně jedná s příslušnými autoritami v České republice, v dalších členských státech EU i na úrovni Evropské komise.

Máte informace, že se o získání odškodnění snaží i jiné společnosti z jiných evropských států?

Zaregistrovali jsme obdobnou iniciativu Myright, která sdružuje poškozené majitele vozidel v Evropě a spolupracuje s americkou právní kanceláří Hausfeld. Tato iniciativa podala žalobu proti koncernu Volkswagen u německého soudu v Braunschweigu.
Další iniciativa „VW emissions Action Group“ je vedena britskými právními kancelářemi Harcus Sinclair UK Limited a Slater and Gordon. Tato iniciativa podala žalobu proti členům koncernu Volkswagen u londýnského soudu (High Court).
Nizozemská iniciativa „STICHTING VOLKSWAGEN CAR CLAIM“ rovněž sdružuje majitele vozidel dotčených aférou Dieselgate s cílem dosažení kompenzace. Po celé Evropě pak jsou v souvislosti s kauzou Dieselgate vedeny individuální spory jednotlivých spotřebitelů.

Na veřejnosti se objevují zprávy, že po svolávací akci některým majitelům těchto vozidel došlo ke změnám v projevu motoru, případně i k poruchám EGR ventilu a k častější regenerací filtrů pevných částic. Máte o tom nějaké přesnější informace od vašich klientů?

Ano, mnoho našich klientů po aktualizaci softwaru zaznamenalo u svých aut vyšší spotřebu pohonných hmot a stěžovalo si i na vyšší hlučnost a změnu jízdních vlastností vozidla. Navzdory ubezpečení koncernu Volkswagen, že „se nic neděje“, evidentně dochází ke skutečně negativním změnám vlastností vozidel, u nichž byla aktualizace softwaru provedena.
Na závěry o častější výměně filtrů pevných částí je zřejmě ještě brzy, nicméně z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že se opravou zvyšuje nápor na komponenty motorů, a tím se může zkracovat jejich životnost. Není to jenom náš názor. Například bavorská policie hodlá následky podvodu v tomto směru důkladně zhodnotit, a proto nepřistoupila k aktualizaci softwaru u svých vozidel dokonce navzdory tomu, že svolávací akce je v Německu povinná. Negativní dopad aktualizace softwaru potvrzují i uznávání experti, např. americký profesor David E. Foster z University of Wisconsin-Madison.nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist