Kabriolet Audi A5, vůz, jehož střechu otevřete i za jízdy

Kdo si chce pořídit kabriolet střední automobilové třídy a má rád plátno, nemá v dnešní době ocelových střech moc na výběr. Obvykle zamíří k Mercedesu pro typ CLK nebo k jediné německé automobilce, která o jiném materiálu pro skládací střechy nechce ani slyšet. Řeč je o Audi, která pro letošní sezonu připravila velmi podbízivou novinku: opustila zavedené pravidlo postavit kabriolet odvozený z řady A4 a sáhla rovnou po kupé A5, stojící v hierarchii automobilky o stupínek výš.
AKTUALITY, 07.07.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Audi A5

Audi A5 cabrio 
Kvůli snížení hmotnosti má přední blatníky z hliníku.
Je příznačné, že jakmile se v kabrioletu objeví čtyři místa k sezení, každá automobilka hned slibuje čtyřmístné auto. Bylo to tak u A4, a při výrazném růstu důležitých rozměrů to nemůže být jinak ani teď. Faktem je, že dvojice zadních sedadel v otevřeném A5 má tak dlouhé sedáky, že zbytek nohy, která přes ně přečuhuje, už se vždycky někam směstná. Pravdou ale také je, že prostoru na nohy tu stále není mnoho, aby se dalo mluvit o plnohodnotných sedadlech. Řidič se spolujezdcem ovšem zažívají zcela jiné pocity. O místo se nemusí vůbec starat a navíc mají po ruce důležitý knoflík, kterým mohou měnit zavřené auto v otevřené - a zase naopak.
Sympatické je, že servomotory manipulující se střechou pracují i tehdy, když se auto pohybuje rychlostí do 50 km/h. Pokud tedy někoho napadne zkrátit si dlouhou chvíli na semaforech otevřením střechy, nemusí už poslouchat klaksony, když zelená padne poněkud rychleji. Auto se může klidně rozjet a dokončit manévr za jízdy.
Ještě poměrně nedávno bylo elektrické otevírání střechy obřadem, který trval dlouhé desítky vteřin. Dnešní audi to prý podle automobilky zvládne za neuvěřitelných 15 sekund, což se však během testu tak docela nepotvrdilo. Při otevírání střechy ukázaly stopky 18, zavírání trvalo ještě o tři vteřiny déle. Naměřený čas však platí pro kompletní manévr, včetně povytažení bočních oken do výchozí polohy.
Audi A5 cabrioNa vteřinách nakonec tak docela nesejde, když řidič zjistí, že při stavbě kabrioletu jeho konstruktéři nezapomněli na detaily. Je jistě příjemné, že se zároveň při otevření střechy klimatizace automaticky přepne na teplotu, která byla dříve nastavena pro jízdu s otevřeným autem. A ještě lepší je poznání, jak Audi inteligentně vyřešila prostor, do kterého se střecha ukládá. Jde o jakousi pružnou kapsu, která při složené střeše vyplňuje nemalou část zavazadlového prostoru. Když je ale střecha natažená, stačí na kapsu trochu zatlačit a úhledně se složí na strop kufru, aby zbytečně nezabírala místo. Při následném otevírání střechy však už nevyžaduje asistenci člověka, dokáže se rozložit sama. Jen když je kufr naložený věcmi, objeví se na displeji upozornění, aby byly odstraněny.
I když kabriolet není zrovna rodinné auto, pětkové audi se dokáže tu a tam projevit i prakticky. Třeba zadní sedadla jsou dělená a sklopná, takže lze převážet i předměty, které by se do samotného kufru nevešly. Navíc je lze jednotlivě sklopit "na dálku" tlačítkem umístěným v zavazadlovém prostoru.
Je jisté, že jízda v kabrioletu má svá omezení, která není dobré podceňovat. Při vyšších rychlostech to i vpředu silně profukuje, a tak by se potenciálnímu zájemci vyplatilo připlatit si za sedadla, která přivádějí teplý vzduch až k temeni hlavy.
Audi A5 cabrio 
Dlouhé sedáky zadních sedadel pomáhají překonat nedostatek místa pro nohy.
Ve srovnání s kupé narostla hmotnost kabrioletu zhruba o dva metráky, což je daň za výztuhy karoserie, která by se bez střechy v zatáčkách kroutila.
Vyšší hmotnost je pak trochu znát i na jízdních vlastnostech - benzinový motor v testovaném autě, přeplňovaný dvoulitr s úctyhodným výkonem 211 koní, tu působí docela nenápadně. Potěší však jeho spotřeba, která se při klidné jízdě pohybuje kolem osmi litrů.
K ceně kabrioletu je třeba obvykle připočítat pár desítek tisíc za kožená sedadla (podle kvality materiálu se ceny pohybují od 47 do 68 tisíc Kč) a kdo se nespokojí jen s červeným, černým či bílým lakem, musí si připravit 23 000 na metalízu
Základní výbava kabrioletu je však relativně bohatá - nechybí xenonová světla s diodami pro denní svícení, elektricky seřiditelná sedadla, automatická klimatizace a také elektricky ovládaná střecha.

Audi A5 Cabriolet

MotorObjem (cm3)

 
1984

Výkon (kW/k)

 

155/211

 

Točivý moment (Nm)

 
350

RozměryDélka (mm)

 
4625

Šířka (mm)

 
1854

Výška (mm)

 
1383

Rozvor náprav (mm)

 
2751

Zrychlení (0 - 100 km/s)

 
7,5

Max. rychlost (km/h)

 
241

Komb. spotřeba (l)

 
6,8

Hmotnost (kg)

 
1630

Nosnost (kg)

 
500

Objem kufru (l)

 
320-380

Palivové nádrže (l)

 
65

Cena

 

1 175 000?Kč

 Autor: iHNED
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist