KIA cee´d nebo Hyundai i30 - který koupit?

Dotraz

Uvažuji o koupi jednoho z těchto aut - Kia Ceéd nebo Hyundai i30, motor 1.4 benzín, cena zhruba 400 000, poraďte který vybrat.
Pavel Šandera
PORADNA, 15.04.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Kia Ceed, Hyundai i30

Odpověď

Kia CeédDobrý den,

Málokteré auto nabídne za necelých 400 000,- Kč tolik muziky jako Kia cee´d nebo Hyundai i30. V tomto jste si vybral správně, ale které z těchto dvojčat je lepší volba?

Kia cee´d přišla na trh koncem roku 2006, to byla její výhoda, že přišla na trh dříve než i30. Navíc se od začátku vyrábí u slovenské Žiliny, takže její příchod zaznamenali i lidé, kteří se jinak o auta nezajímají. Všude se o ní psalo a od začátku se velmi dobře prodává. Tomu se ani nikdo nediví. Ceéd se povedl. Kvalitně udělané auto s rozsáhlou bezpečnostní i komfortní výbavou za atraktivní cenu. Kromě pětidveřového hetchbacku je cee´d nabízen už i jako praktické kombi Ceéd SW a nově také jako třídveřový sportovně střižený Pro_cee´d.

Výhoda Ceédu:

+ nižší cena

+ delší záruka

Hyundai i30Hyundai i30 dorazil na trh o více jak půl roku později a ve větší tichosti než cee´d.. Prozatím se dováží z Jižní Koreje, ale to se změní, jakmile se spustí výroba v nově postavené továrně v Nošovicích na Severní Moravě. V České republice se tak od roku 2009 bude vyrábět Hyundai i30 pro celou Evropu. Pak se o i30 bude v našich končinách více psát i mluvit.

Hyundai i30 má základní cenu vyšší než Kia Ceéd, ale nabízí rozsáhlejší výbavu a hodnotnější plasty v interiéru. Již brzy se do prodeje dostane také povedené kombi i30 CW.

Výhoda i30:

+ rozsáhlejší výbava

+ hodnotněji působící plasty v interiéru

+ tišší kulisa řazení

+ lépe naladěné řízení

Kia CeédOba vozy spojuje stejný objem zavazadlového prostoru (340 litrů u pětidveřového hetchbacku), shodná platforma a motory. Vámi vybraná 1,4i CVVT tak má v obou případech shodných 80 kW výkonu.

Díky tomu zrychlí tato Korejská dvojčata z 0 na 100 km/h. za 11,7s.

Maximální rychlost je na 1,4 slušných 187 km/h. V kombinované spotřebě si pak řeknou o shodných 6,1 litrů na 100 km.

Výhodou obou vozů je vedle ceny také solidní dílenské zpracování, prostorný interiér a pružné motory s příznivou spotřebou paliva. Také bezpečnost je u obou vozů na velmi vysoké úrovni. Jedna odlišnost tu však je. Zatímco cee´d byl v testech Euro NCAP oceněn maximálním počtem pěti hvězdiček, tak i30 se musela spokojit z hvězdičkami čtyřmi.

U obou aut je ale horší výhled šikmo vzad. Široké zadní sloupky tím ztěžují couvání.

Hyundai i30Pokud hodláte do auta investovat částku do 400 000,- Kč, jsou pro Vás nejvhodnější kandidáti: Kia cee´d 1,4 Active Plus, který se prodává od 369 980,- Kč nebo Hyundai i30 1,4 Comfort. Ten pořídíte za 399 900 Kč. Nyní však Hyundai nabízí bonus 10 000,- Kč + zdarma disky kol z lehkých slitin !

Výbava těchto verzí je velmi bohatá. Obsahuje například šest airbagů, aktivní opěrky hlavy, ABS + EBD, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, palubní počítač, rádio s CD a MP3 s ovládáním na volantu. Kia se čtyřmi a Hyundai s šesti reproduktory. Obě auta mají samozřejmě i klimatizaci, i30 automatickou. Ceéd má elektrické stahování předních okének, i30 i zadních a navíc přidává elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zrcátka. Dále i30 nabízí navíc proti Ceédu alarm a kůží potažený volant a hlavici řadící páky.

Závěr

Kia CeédPokud si nepotrpíte na bohatší výbavu a bude mezi těmito auty rozhodovat jenom cena, vyjde cee´d lépe. Hyundai i30 má bohatší výbavu a lépe zpracovaný interiér, v kterém jsem se cítil lépe. Příjemnější mi bylo i řízení, protože i30 nemá tak jemný posilovač řízení jako Ceéd.

Proto doporučuji, aby jste v obou vozech absolvoval testovací jízdu a vyzkoušel si, které auto Vám padne lépe do ruky. Při rozhodování je potřeba brát v potaz i délku záruky. Zatím co i30 nabízí záruku tříletou, cee´d jako první auto nabízí záruku pětiletou a na pohonné ústrojí dokonce sedmiletou. Pravdou zůstává, že i30 poskytuje záruku bez omezení najetých kilometrů, ale cee´d má omezení při najetí 150 000 km. Pokud tedy auto používáte jako pracovní nástroj a najezdíte 50 000 kilometrů ročně, pak vyjde záruka nastejno.

Protože ale uvažujete o benzínové 1,4 CVVT, předpokládám, že najezdíte kilometrů méně. V tom případě je až 7 létá záruka výhodou.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist