Koupit BMW 320d nebo Citroen C5?

Čtenář touží po komfortním, bezpečném, spolehlivém a úsporném voze, který ho nezruinuje v případě poruchy, přičemž se rozhoduje mezi Citroën C5 s dvoulitrovým dieselem a BMW 320d.
PORADNA, 08.06.12 | 00:00
hodnocení článku 1.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Citroën C5, BMW Řada 3

Dotaz: Dobrý den, rozhoduji si pořídit vůz, který by splňoval následující kritéria: komfort, bezpečnost, úspora pohonných hmot, spolehlivost a cenově dostupné náhradní díly. Uvažoval jsem o těchto vozech, vše s naftovými motory: Citroen C5 2.0 HDI 100Kw, novější verze a facelift od roku 2008 a BMW 320d E91 Touring 120 nebo 130Kw verze, vše v manuálu u BMW zadní pohon. Citroen nemám prozkoumaný co se týče spolehlivosti od tohoto roku, ale měl jsem možnost jej řídit a naprosto mne šokovala kvalita zpracování interiéru a komfort, nesrovnatelný s předchozími verzemi. U BMW jsem četl z recenzí, že jsou spolehlivější 6ti válce 330d a u čtyř válců 320d se vyskytují větší problémy. Rád bych Vás poprosil, zda li by šlo srovnat tyto vozy co se kladů a záporů týče, se speciálním zaostřením na BMW v 320d?


Odpověď:
Nejprve musím konstatovat, že se rozhodujete mezi auty, které si nekonkurují a každé se zaměřuje na úplně jiného zákazníka. Mezi svými kritérii uvádíte na prvním místě komfort, který však příliš nekoresponduje s trojkovým BMW. Díky tomuto kritériu je tedy jasnou volbou Citroën C5, který v poslední generaci přináší na dnešní poměry výtečný cestovní komfort.

Citroën C5 Tourer 2.0 HDi Vznětový čtyřválec 2,0 HDI/100 kW fungoval znamenitě již v předchozí generaci vyráběné do roku 2008. Dvoulitrový diesel se objevil již v roce 2004. Novinkou byla proti předchozím dvoulitrům hlava válců s rozvodem DOHC a 16 ventily, přičemž konstruktéři vycházeli z větší 2,2 HDI. O příkladný tichý chod se stará Common Rail od Siemensu s piezo-vstřikovači. Samotný diesel je obstojně zbaven turboefektu a jízda s ním je harmonická a příjemná. K dispozici je funkce Overboost, která umí v případě potřeby zvýšít plnící tlak na 1,3 baru (běžně je 1,0 baru), díky čemuž vzroste výkonnostní špička o 20 N.m. Spojení s šestistupňovou převodovkou je harmonické v případě obou dostupných převodovek (manuální i automatické). Bohužel motor se neobejde bez filtru pevných částic. Diesel dokáže občas potrápit visící (trvale otevřený) EGR ventil, nebo předčasně opotřebený dvouhmotový setrvačník.

Řadu majitelů C5 trápí několik nedostatků. Některé problémy se Citroën snažil odstranit pomocí svolávacích akcí. Někteří majitelé si ale stále stěžují na problémy s elektronikou. Trápí je nekompatibilní handsfree, poruchy alarmu, poruchy senzoru tlaku v pneumatikách, parkovacích čidel, nebo náhodné zamykání vozidla a s tím spojené poruchy centrálního zamykání.

BMW 320d xdriveAbych Vás nezklamal, podíváme se i na BMW E90/91, zejména pak na uvedené pohonné jednotky. Motor 320d s výkonem 120 kW (M47) se do "trojek" montoval od roku 2006 do roku 2007 a mohl být spojen buď s šestirychlostním manuálem nebo automatem. Tato motorizace často plnila roli fleetového vozu, který za krátkou dobu najel velkou porci kilometrů. Přesto jsou tyto robustní čtyřválcové diesely odolné a poměrně spolehlivé. Jediným častějším problémem jsou poruchy senzorů hmotnosti nasávaného vzduchu (MAF). Senzor v originále pořídíte za nějakých semd tisíc korun, takže nic strašného. Stejně draze vyjde i další problém, tím je předčasně opotřebený tlumič torzních kmitů.

Od roku 2007 maji vznětové čtyřválce novou konstrukci označenou N47, přičemž se odlišují zejména lehčím hliníkovým blokem, dvojicí soukolím poháněných vzyvažovacích hřídelí a elektrickým ovládáním lopatek turbodmychadla. V případě verze 320d/130kW BMW použilo piezoelektrické vstřikovače (slabší čtyřválec 318d mají selenoidové vstřikovače). Hned první roky po uvedení na trh tyto vznětové čtyřválce překvapily množícími se závady na turbodmychadlech, zejména pak na jejich ovládání (nejčastěji u verze 320d/130 kW). Většinou se jednalo o vadné ovládání lopatek turbodmychadel u podtlakových i elektrických systémů. U čtyřválců se objevuje také předčasně opotřebený tlumič torzních kmitů, zanesený EGR ventil nebo vadný MAF senzor. Přestože verze 320d/130 kW je oproti slabší verzi 318d/105 kW pružnější a jízdně přesvědčivější, doporučím slabší verzi, která je v praxi spolehlivější (například má jiný typ turbodmychadla i vstřikovačů).

Osobně bych v případě BMW sáhl po vznětových šestiválcích. Chybu neuděláte ani se základní třílitrem 325d/145 kW (řady M57), který od roku 2006 netrápí dříve často obávanými problémy spojenými s rozlomením swirl klapek v sacím protrubí. Stejně tak mohu doporučit silnější 330d/170 kW, který se montoval do roku 2008. Poté byl nahrazen novým šestiválcem 330d/180 kW, který dostal alusilový povrch válců kvůli snížení hmotnosti hliníkového bloku.

Pokud se rozhodnete pro BMW řady 3, je nutné počítat s některými problémy. Objevují se vadná zátěžová čidla v sedadle spolujezdce, zablokovaný CD měnič, nebo vadné monitorování tlaku v pneumatikách.

Mercedes-Benz E220 CDINemůžete-li se rozhodnout mezi BMW a Citroënem, doporučuji se projet například Mercedesem-Benz třídy E, u kterého volte modernizované verze W211 vyrobené po roce 2006. Výrobce se po tomto datu vrátil ke konvenčnímu brzdovému systému a vychytal řadu prvotních nedostatků (např. podvozkové díly prošly modifikací). V případě dieselu sáhněte klidně po čtyřválci E220 CDI, pětiválci E270 CDI nebo šestiválci E280 CDI, E300 Bluetec a úplně nejlépe po E320 CDI. Před koupí nezapomeňte vůz prověřit pomocí tzv. Datakarty, která je dispozici servisům po celém světě.Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist