Koupit Mercedes-Benz Vaneo nebo Ford Tourneo Connect?

Dotaz

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda by nebylo možné napsat nějaké info. o vozech Mercedes Vaneo a Ford Tourneo Conect, případně jejich srovnání.
O jednom z těchto vozu vážně uvažuji, ale informací jsem moc nenašel. Preferuji benzinové motory, ale v případě že by u nafty nebyl nějaký zásadní problém nebráním se ani dieselu, u fordu jsem třeba ani benzin ještě nenašel. Cena kolem 300t Kč.
Jsou to cca 5 let stará auta, takže je mi jasné že budou mít přes 100t km už za sebou, proto bych rád věděl na co se připravit, případně cena servisu a celkové provozní náklady.

Děkuji, Teska
PORADNA, 17.10.07 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Mercedes-Benz VaneoMilý čtenáři,
do svého výběru jste zařadil dva automobily, které zastupují velice oblíbený segment – a sice dodávky, upravené pro běžné rodinné použití. Jaká je jejich odlišnost od klasických MPVéček? Odpověď je velice jednoduchá – nejprve vznikne užitková dodávka, a ta je následně upravena tak, aby splňovala standardy osobních vozů a nabízela i přijatelný komfort. Toto řešení má své výhody i nevýhody. Začnu u nevýhod. Design je určitě věc osobního názoru, nicméně asi je možné říci, že „prvoplánová“ MPVéčka vypadají trochu jinak. Konstrukce podvozku musí být také v první řadě přizpůsobena převážení nákladů a velkým rozdílům mezi zcela prázdným a plně naloženým vozem. Určitě to tedy není na žádné závodění. Výhodou jsou zase nižší náklady na vývoj, což se může odrazit v celkové ceně. Je ale pravda, že ani jeden z Vámi vybraných vozů není jako nový nejlevnější. Škoda, že jste ve svém dotazu neuvedl, jaký bude hlavní účel využití. Pokud bude vůz sloužit převážně pro podnikání a jen občas pro vyjížďky s rodinou, budou Vás asi zajímat jiné aspekty, než pokud uvažujete o čistě rodinném voze s dostatkem prostoru pro případný náklad.
Nastínil jste cenovou hranici okolo 300 tisíc Kč. Za tuto cenu se samozřejmě dají pořídit oba Vámi zvolení konkurenti, a to v plné výbavě a s jakýmkoliv motorem. Ani počet najetých kilometrů by nemusel být tak vysoký.
Pojďme se tedy na jednotlivé vozy podívat.

Ford Tourneo Connect – od r. 2002
Ford Tourneo ConnectSnad se konstruktéři neurazí, když prohlásím, že hlavním motivem při navrhování byla krychle. Je to přece nejúčinnější recept, jak zajistit maximální možný vnitřní prostor a jeho využitelnost. Fordu se ale dílo povedlo, designově zapadá do současného trendu. Tedy ne zcela současného, nyní již vládne „kinetický design“. Boky karoserie a blatníky jsou opatřeny černým plastem, což se jeví jako ideální doplněk do městské džungle. Automobil nabízí prostorný variabilní interiér. Jak je u Fordu zvykem, vyznačuje se dobrou ergonomií (až na několi výjimek – např. umístění ovládání bočních oken), kvalitními materiály a dobrým dílenským zpracováním. Výtku si zaslouží sedadla, která mají krátké sedáky i opěradla. Sedadla v zadní řadě jsou dělená v poměru 2 - 1, každé z nich nabízí plnohodnotné místo pro dospělého pasažéra. Všude je spousta odkládacích schránek, ale to je v u tohoto typu auta zcela běžné. Zde ale najdete i síťku na odložení různých předmětů – a to nad posuvnými dveřmi. K zadním sedadlům je přístup prostřednictvím zmíněných posuvných dveří, a to je do městského provozu ideální řešení. Pozor ovšem na boční okénka zadních dveří – nejdou stáhnout, pouze vyklopit. Zavazadlový prostor nabízí zcela dostatečný objem a najdete v něm i 12V zásuvku. Ještě připomenu, že pokud by někomu nabídka prostoru nestačila, existuje i verze prodloužená, se zvýšenou střechou. Podvozek se také nese v duchu současných modelů – nabídne pohodlné svezení a dobré držení stopy v zatáčkách (v rámci segmentu špičkové, ale i všeobecně dobré) a to je vzadu použita tuhá náprava odpružená listovými pružinami. Pouze je nutno počítat s větší citlivostí vozu na boční vítr.
Ford Tourneo ConnectŘízení a řazení je přesné, brzdy bohatě dimenzované. Zatím pouze samá chvála – opravdu bych řekl, že Ford Tourneo Connect se řadí na vrchol segmentu. Ještě jsme nehovořili o motorech. Ve svém dotazu zmiňujete, že preferujete benzín, ale nebránil byste se ani dieselu. Podívejme se, z čeho můžete vybírat. V nabídce najdete 3 motory. Jeden benzínový agregát o objemu 1.8 litru řady Zetec s výkonem 85 kW. Tento motor není u Fordu žádným nováčkem. Jedná se o šestnáctiventilový agregát, který nemá výraznou slabinu a potěší i solidní spotřebou – v praxi okolo 9 – 10 litrů na 100 km v městském provozu. Píšete, že na benzínový motor jste ještě nenarazil. I já jsem jej v současné době nalezl pouze na zahraničních inzertních serverech. Nabídka v ČR zahrnuje pouze dieselové agregáty DuraTorq. Jedná se o motory se vstřikováním common-rail, u Fordu označované TDCi, zde ve dvou výkonových verzích – 66 a 81 kW. I přes Vaší preferenci zážehových motorů bych si dovolil tvrdit, že v přímém srovnání nabídnou diesely v městském provozu lepší dynamiku a nižší spotřebu – ve městě okolo 7 litrů na 100 km, to vše při stejné sazbě povinného ručení. K jejich spolehlivosti lze mít pouze dvě výtky – Fordův common-rail je přece jen trochu citlivější na kvalitu nafty a cena za opravu stále není zanedbatelná a objevit se může také zanesený EGR ventil. Rád bych ale zdůraznil, že motor používaný v Mondeu 2.0 TDCi, který „kazí pověst“, se potýkal s daleko většími problémy – ten má ale některé komponenty vstřikování odlišné.

Mercedes-Benz Vaneo – od r. 2002
Mercedes-Benz VaneoVaneo se na trhu objevilo v roce 2002. Konstrukčně vychází z modelu A, což je jasné na první pohled, zejména pokud se jedná o pohled zepředu. Co Vám může nabídnout? Hodnocení interiéru bude velice podobné, jako u Fordu Tourneo Connect – kvalitně zpracovaný, po stránce ergonomie dobře vyřešený. Ale jak jsem na začátku zmínil – Vaneo vychází z modelu A a konkrétně interiér je převzat zcela. „Ááčko“ se světu představilo v roce 1997 a na designu vnitřního prostoru je to už znát. Sedadla jsou dostatečně dimenzovaná, jsou trochu tvrdší a v zatáčkách dobře podrží. Místa nad hlavou je daleko více, než u konkurenta. Zadní sedadla opět dělená v poměru 2 – 1, přístup k nim zajišťují posuvné dveře – zde to vypadá, že opisuji odstavec o Fordu Tourneo Connect…. U Vanea můžete narazit na i příplatkovou třetí řadu sedadel, tím se ale pochopitelně zmenší zavazadlový prostor. Opět platí, že sedadla lze z vozu vyjímat a přizpůsobit tak prostor aktuálním požadavkům. Odkládacích prostor je také dost, i když zde se musí Mercedes-Benz před Fordem sklonit. Podvozek Vanea je převzat z modelu A, je ale samozřejmě upraven a má prodloužený rozvor. Jízdní vlastnosti jsou velice dobré. Podvozek má tvrdší naladění, v zatáčkách se příliš nenaklání a vůz není ani příliš citlivý na boční vítr. Výhled z vozu směrem dopředu je velice dobrý, dozadu již horší.
Mercedes-Benz VaneoJaké motorizace můžete pro pohon Vanea zvolit? Nabídka je pestřejší než v případě Fordu – jsou k dispozici celkem 3 zážehové a 2 vznětové agregáty. Zážehové jednotky jsou zastoupeny dvěma osmiventilovými šestnáctistovkami s výkony 60 a 75 kW a devatenáctistovkou s výkonem 92 kW. Vznětové motorizace mají obě označení 1.7 CDI a jedná se o tiché a úsporné common-raily, naladěné na výkon 55 a 67 kW. Pokud budete i u tohoto modelu preferovat benzínovou motorizaci, doporučoval bych silnější osmiventil 1.6. Má slušný zátah z nízkých otáček a tudíž se Vám s ní bude jezdit příjemně po městě, a výkon bude dostatečný i pro delší cestování. Spotřeba by se v městském provozu mohla pohybovat okolo devíti litrů na 100 km. Vznětové motory CDI ale také zaslouží pozornost – jsou pružné, úsporné a tiché a silnější varianta již nabídne slušnou dynamiku. Pořizovací cena ojetiny bude ovšem logicky vyšší. Mercedes-Benz Vaneo můžete mít i s automatickou převodovkou s možností sekvenčního řazení či s převodovkou manuální, ale s automatickou spojkou. A na co si dát pozor u ojetého Vanea? Pokud budete volit vznětový motor, mohou Vás pozlobit vstřikovače či váha vzduchu a také v předchozím odstavci zmiňované automatické převodovky nepatří k nejspolehlivějším. Naopak benzínové motory jsou jednoduché konstrukce a patří k velice spolehlivým – snad jen lambda sondy jsou trochu poruchovější.

Oba zde popisovaní konkurenti patří dle mého názoru na vrchol segmentu. Jsou to vozy kvalitně zpracované, spolehlivé, nabídnou vysokou užitnou hodnotu. Použité zážehové motory jsou v obou případech dobrou volbou, ať již z hlediska spotřeby a provozních nákladů, tak i výkonu a pružnosti. Co se týče servisních nákladů, tady bych výhodu přisoudil Fordu – ceny náhradních dílů i servisních prací jsou nižší. Na oba vozy jsou k dostání i díly z druhovýroby, v případě Fordu je ale sortiment bohatší.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist