Koupit neznámou Octavii nebo Astru od známého?

Je lepší dovezená Škoda Octavia, r.v.2000, s motorem 1.9 TDi 81kw, která má najeto 310 000 km nebo Opel Astra 1.8i, r.v. 1999, který má na tachometru 100 000 km (od známého, servisovaný nebouraný a garážovaný)?
PORADNA, 23.01.13 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia, Opel Astra

Cindr: Zdravím.Chci si koupit ojeté auto za cenu kolem šedesáti tisíc.Chci auto s klimatizací a ne moc malý.Tak by mě zajímalo,jestli by byla lepší dovezená Škoda Octavia, r.v.2000, 1.9 TDi 81kw a 310 000 km najeto, nebo byste doporučili Opel Astra 1.8i, r.v. 1999 a 100 000 km najeto (od známého, servisovaný, nebouraný a garážovaný) a přestavět na LPG. Nemám moc peněz nazbyt a jde mi hlavně o náklady na údržbu a náklady na jízdu. Cca 120 km týdně.
Díky za odpověď.


Vážený pane Cindře,

začneme odzadu. 120 km týdně je přesně 6240 kilometrů ročně, což považuji za sváteční provoz, kde bych se do laborování v podobě instalace LPG či nákupu automobilu s naftovým motorem se značným nájezdem vůbec nepouštěl. Nastíním Vám provozní náklady obou vybraných vozidel, před kterými neuniknete a rovněž přinesu pohled na latentní náklady, zejména v případě dovezené Octavie.

60 tisíc není vysoká částka a vybíráte mezi automobily, které jsou jen o něco málo mladší než je celorepublikový průměr. Tahle hra s čísly sice zní uspokojivě, ale jen do okamžiku, než se zaměříme na dynamický průměr stáří vozidel. Tedy průměrné stáří vozidel, které se nejčastěji pohybují po silnici. Tam situace tak růžová není a vybírané exempláře jsou z tohoto úhlu pohledu už za zenitem. Stáří vozidel není v tomto konkrétním případě tak důležité, jako spíše stav karoserie a stav hlavních komponent.

Octavie, pokud nebyla havarovaná, bude mít karoserii po 12-ti letech bez větších ložisek koroze, avšak motor už by mohl začít nárokovat zvýšenou finanční péči. Je potřeba vzít v potaz, že byť sám moc přidanými kilometry nepřispějete, zůstane Vám auto do jeho vyřazení z provozu. S takovým údajem na tachometru nebude nikdo ochoten se smířit. Proto z hlediska nákladů počítejte s výraznějším poklesem hodnoty vozu, byť se Vám může zdát hypotetická spotřeba 5,5 l/100 km příznivější než v případě benzínové Astry. Nezapomínejte na biologickou složku v naftě MĚŘO, která není tak stabilní jako nafta, a ráda se usazuje, přičemž prostředí nádrže Vámi provozovaného auta je pro růst úsad hotovým rájem. Stará nafta bude totiž ležet v nádrži i 2 měsíce, než bude potřeba dotankovat, a to zejména, pokud uvádíte, že nemáte peníze nazbyt (kdo je dnes má, že?). Do pořízení Škody je rovněž nutné započítat náklady na dovoz a přihlášení, které odhaduji na 5-10 tisíc, podle toho, jak daleko se pro auto pojede, a to se Vám může stát, že prohlížený vůz bude mít nakonec něco, co nebudete ochoten tolerovat a k obchodu nedojde. Pak část peněz na dopravu „vyletí komínem“. Celkově bych proti Octavii nic nenamítal, ale kus s 300 tkm na tachometru, ještě k tomu dovezený, ve mně nevyvolává příjemné pocity. Raději bych se u Oktávie zaměřil na lokální trh a spokojil se s benzínovou šestnáctistovkou nebo, v případě touhy po výkonu, s atmosférickým dvoulitrem. Pokud máte ještě jiného známého se servisovanou, garážovanou a nebouranou Octavií 1.9 TDi se 100 tkm, můžete vzít i tuhle. Octavie I je rozšířené auto, které je mechanicky dostatečně odolné a výborně čelí korozi. Pokud zvolíte vhodný pohon, pro Vaše účely však raději benzínový, nemusí to být krok stranou.

To Opel Astra mi z Vašeho duelu vychází lépe. U ojetého auta nelze pominout, že budete mít jistotu nebouraného a udržovaného vozu. Já tedy předpokládám, že jde už o model G a ne o Astru Classic, označovanou jako F, navazující na model Kadett E. Opel Astra G sice disponuje pozinkovanou karoserií, ale koroze se jí bohužel nevyhýbá. Body nahoru má Astra v tomto konkrétním případě za garážování, které mohlo zabránit iniciaci a šíření koroze. Zevrubně si karoserii prohlédněte a pokud najdete nějaká ložiska koroze, nejčastěji lemy, prahy a sem tam páté dveře, zhodnoťte jejich plochu, jak dlouho si auto chcete nechat a zda-li jej budete provozovat celoročně. Malý nájezd sice znamená menší expozici například posoleným silnicím, ale jak se sůl někam dostane, tak „žere“, i když auto zrovna stojí. Motor 1.8 16V (X18XE nebo X18XE1) patří k tomu nejlepšímu, co se pod kapotu Astry dostalo. Jsou slušně výkonné, kultivované a mohou dosahovat velmi příznivých hodnot spotřeby, kdy pod 7 litrů není žádná rarita. Potom nemá smysl zvažovat naftovou Octavii ani naftové provedení Astry, které většinou nestálo motorově za moc. Ani o instalaci LPG bych neuvažoval. Předně se přiznám, že nevím, zda je tento motor k přestavbě vhodný a rovněž nevím cenu a mohu si pouze dovolit odhadnout 20-30 tisíc, což by v tom lepším případě znamenalo návratnost investice minimálně za 2 roky. Je diskutabilní, zda-li na tomto lze při takovém stáří vozů ušetřit. Myslím, že v diskusi se tohle téma otevře, ale já svojí zkušeností přispět nemohu. Jinak vůz Opel Astra G mohu doporučit. Je to praktický rodinný automobil, který se zmíněným motorem pojede velmi dobře a bude to s největší pravděpodobností dynamičtější svezení než s Octavií. Je podvozkově měkký a má nezáludné jízdní vlastnosti. Ohledně praktičnosti záleží na karosářské variantě. Kombi má srovnatelnou velikost kufru s Octavií, ale hatchback má kufr výrazně menší. Octavie je na zadních sedadlech stísněnější díky velmi omezenému rozvoru.

Stanovení nutných nákladů, které rovněž zmiňujete, obsahuje přiložená tabulka:

Vozidlo

 

Škoda Octavia I

 

Opel Astra G

 

Palivo (Kč):

 

5,5x62,40x39(NM)=13385

 

7,0x62,40x39(N95)=17035

 

Ručení (Kč):

 

4000*)

 

3500*)

 

Servisní náklady (Kč):

 

4000**)

 

3000**)

 

Pokles hodnoty (Kč)

 

10000

 

8000

 

CELKEM (Kč)

 

31385

 

31535

 

*) povinné ručení dle obsahu

**) předpokládám o něco dražší servis (více oleje+častější výměna palivového filtru)

Možná jsem v některé položce o nějakou stokorunu „ulétl“, ale rámcově lze vidět, že se konečné roční částky za provoz automobilu mohou shodovat a v tomto případě tedy doporučím sáhnout po benzínové Astře od Vašeho známého a rovněž apeluji na to, abyste měl na paměti, že kupujete použitou věc za výrazně sníženou cenu, než byla pořizovací. Může se vyskytnout nutnost nějaké provozní výměny, kterou moje predikce finančně nepostihují a to, že bude auto od známého, neznamená, že se Vám tato nutnost vyhne, jen máte menší pravděpodobnost, že se objeví zásadní problém nebo problém s přetažením některého termínu výměny, konkrétně pak např. výměna rozvodového řemene nebo svíček. V případě Octavie si pravděpodobně raději připlaťte za výměnu rozvodového řemenu a pokud známému věříte, tak u Astry můžete počkat až na předepsaný interval, což může znamenat i 3 roky provozu a kdo ví, co bude za 3 roky.

Technické parametry:

Výrobce

 

Opel Astra G

 

Škoda Octavia I

 

Varianta

 

Kombi

 

Liftback

 

Motor

 

1.8 16V (BA)

 

1.9 TDi (NM)

 

Výkon(kW/rpm)

 

85/5400

 

81/4150

 

Točivý moment(Nm/rpm)

 

170/3400

 

235/1900

 

Zrychlení 0-100 (s)

 

9,9

 

11,1

 

Průměrná spotřeba (l/100km)

 

7,0

 

5,5

 

Délka (mm)

 

4288

 

4506

 

Šířka (mm)

 

1709

 

1730

 

Výška (mm)

 

1510

 

1412

 

Rozvor náprav (mm)

 

2611

 

2512

 

Objem nádrže (l)

 

52

 

55

 

Objem zavazadelníku (l)

 

480

 

528

 Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist