Koupit Opel Zafira nebo Peugeot 307 SW?

Dotaz

Dobrý den,rád bych znal váš názor na výběr automobilu. V blízké budoucnosti bych si chtěl pořídit nový - ojetý vůz v ceně do 180 000 a v benzinové variantě. Rozhoduji se mezi Opel Zafira a Peugeot 307 SW. Vzhledem k cenové relaci by se stáří vozu pohybovalo okolo roku 2001 a 2002. Chtěl bych se dozvědět více o jízdních vlastnostech, spolehlivosti, vybavení, zavazadlovém prostoru aj. Děkuji za raduS pozdravem Vladan Vozar
PORADNA, 08.09.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 307, Opel Zafira

Odpověď

Peugeot 307Dobrý den,

Zda zvolit Opel Zafira či Peugeot 307 SW je opravdu složitá otázka. Pokud bych měl na ni odpovědět, bylo by třeba znát ještě další informace - kolik lidí bude automobilem jezdit (kolik členů rodiny), zda bude automobil brán spíše jako rodinný, nebo se s ním bude jezdit převážně ve městě a podobně.

Opel Zafira se používá především jako sedmimístné MPV (pokud není upraveno pro odpočet DPH). Pětimístná konfigurace pak dává k dispozici velký zavazadlový prostor. Konkurentem zafiry je spíše Renault Scénic. Peugeot dodává na trh spíše vícesedadlovou užitkovou verzi Partnera, MPV jsou až větší 806 či 807. Jak scénic, tak partner jsou ale maximálně v pětimístném provedení.
307 SW je velmi vydařená designově, prostorem dává možnost i další dvojici sedadel, panoramatickou střechu závidí kde kdo a vyšší standard výbavy dělá právě z SW zajímavou možnost ke koupi. Přes všechny zmíněné klady se ale na tento model snášejí také negativa. Klady a zápory platí v automobilovém průmyslu asi u každého modelu uvedeného na trh. Bohužel u Peugeotu 307 jsou tyto zápory dost velké na to, aby majiteli nejednou vnukly myšlenku na urychlený prodej zakoupené ojetiny. Dá se říci, že oproti předchůdci 306 se dá 307 vzhledem ke svým věčným problémům s elektroinstalací považovat za nepovedený vůz. Každou chvíli se rozsvěcující kontrolky ABS, airbagů a jiných elektronických obvodů rozhodně nepřidají na spokojenosti. Stává se, že jezdíte na různé svolávací akce do servisu více než kamkoliv jinam. Je to škoda, protože v kombinaci zážehové 1,6 s 80 kW, která je naopak celkem povedená a dopřává vysoký komfort pružnosti, tichosti a nízké spotřeby, by mohlo být SW velmi zajímavou alternativou a konkurencí. Je tedy potřeba zvážit rizika.

Opel ZafiraPokud vybírat zafiru, ideální pohonnou jednotkou je 1,8 16V 92 kW. Benzinová 1,6 je příliš slabou varintou, která se stane žíznivou, a 2,2 16V je zase příliš žíznivá už z výroby. Nesmíme zapomenout, že krabicové tvary nejsou zrovna z hlediska aerodynamiky optimální a že hlavně při vyšších rychlostech na dálnici může spotřeba stoupnout do nepopulárních čísel.

V zafiře byl použit systém FLEX 7, což znamená 5 klasických sedadel a další 2 sedadla, která se zapouštějí do podlahy. Je obrovský rozdíl, pokud máte další sedadla před každým použitím montovat, skladovat a stěhovat, nebo je pouze vysunout či zasunout. V případě tohoto systému naprosto odpadají podobné starosti. Jednoduchý grif zvládne i fyzicky méně zdatná žena. Můžete si tedy kdykoliv vybrat, zda chcete 5 míst a nadprůměrně velký zavazadelník či 7 míst. U sedmimístného uspořádání se zbylý zavazadlový prostor hodí spíše k umístění svačinového batohu. To je ale problém všech těchto MPV. Řeší ho pouze Renault svými prodlouženými verzemi Grand Espace či novějšími modely Grand Scénic.
Variabilita zafiry nebyla snad doposud překonána a věřím, že ještě dlouho povede v tomto ohledu prvenství. Spolehlivost je mírně nadprůměrná. Jako každý automobil má své neřesti – problémy s korozí řeší automobilka snad odjakživa. Zafira díky plastovým dílům nadkolí na tom není zas tak špatně oproti jiným opelům, daň koroze se zase vybírá na výfukovém potrubí včetně tlumičů výfuku, u starších modelů je to potom vedení klimatizace. Náhradní díly jsou ale dostupné a cenově srovnatelné s konkurencí. Na motoru čas od času odejde čidlo otáček (to je ale problém i u jiných značek). Můžete mít pocit tupějších brzd, jde ale o zvyk a za čas vám to ani nepřijde. Ve srovnání s Peugeotem 307 je ale určitě spolehlivější a pokud bych měl volit MPV či jakkoliv řešit vnitřní prostor svého automobilu, padla by volba zcela jistě na Opel Zafira 1,8 16V 92 kW, nejlépe ve výbavě Elegance.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist