Koupit Peugeot 307 s naftovým nebo benzínovým motorem?

Radek má vybraný elegantní Peugeot 307 s jeho pohodlným interiérem a zbývá rozlousknout poslední, zato zásadní oříšek. Jaký motor zvolit pro verzi kombi za účelem dojíždění do práce a rodinných výletů?
PORADNA, 22.03.13 | 00:00
hodnocení článku 4.2 b / 6x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Peugeot 307

Radek: Dobrý den, chtěl bych si pořídit faceliftovou 307 SW. Mám vyhlídnuté dva kusy:

1) 1.6 16v Break 80 kW 2007

2) 1.6 HDI 80 kW 2006

Oba vozy mají najeto do 80 000 km. Ale nemohu se rozhodnout, který motor je pro toto auto lepší. Který je spolehlivější a zároveň nenáročný. Jezdím každý den do práce (7 km tam i zpět). Ale taky plánujeme výlety s rodinou. Tak se chci zeptat, jaký motor byste mi doporučili. Předem děkuji za odpověď.
Vážený pane Radku, vůz jste si jistě vybral podle svého vkusu, popřípadě s ohledem na ostatní členy rodiny a Peugeot 307 Break (což je „peugeoťácké“ slovo pro kombi) nebudeme jako model řešit. On je i malý rozdíl mezi Breakem a SW, ale myslím, že to také nemá cenu dopodrobna rozebírat. Pouze doufejme, že i ten dieselový exemplář má skutečně najeto do těch osmdesáti tisíc kilometrů.
A teď k výběru motorizace. Kdysi jsem absolvoval několik set dálničních kilometrů s tímto autem a benzínovým motorem 1.6 16V a jenom pár dní poté stejnou cestu se stejným autem, ale s motorizací 1.6 HDI 80 kW. Takže tady teď napíšu svůj subjektivní dojem, získaný během těchto dnů. Rozdíl v projevu obou motorů snad nemůže být větší nikde jinde než na dlouhých cestách a s řidičem, který očekává od vozu to, co od něj očekávám já. "Benzíňák" byl tragický. Bezmocný projev a tupá až žádná odezva na sešlápnutí plynového pedálu při legálních rychlostech na dálnici. To všechno korunováno děsivými hodnotami na otáčkoměru, děsivou spotřebou (vzhledem k zoufalé dynamice) a děsivou hlučností. Připadal jsem si, že se pokouším zdolat ty dálniční stovky kilometrů a sedím přitom na kvílejícím vysavači. A to jsem byl v nezatíženém voze bez spolucestujících či zavazadel. Těm, kterým takto motorizované kombíky připadají v pohodě a jsou s nimi spokojeni, připomínám, že je nechci urážet a v tomto odstavci prezentuji, jak jsem již uvedl, svůj osobní názor. A „há-dé–íčko“? Pohoda. Cestování v něm není jako v německých supersedanech, což by očekával jenom šílenec. Ale pružný projev motoru, větší točivý moment, který byl k dispozici při nižších otáčkách, a (ano!) nižší hlučnost byly jako třešničkou na dortu ozdobeny spotřebou, která při dnešních cenách pohonných hmot znamenala úsporu zhruba korunu na kilometr oproti nemohoucí benzínové verzi.
A zrovna v tu dobu za mnou přišel známý Luboš, že si chce pořídit 307 SW s „jednašestkou" benzínem a abych mu poradil s výběrem. Hučel jsem do něho, pln ještě výše popsaných zážitků, až jsem ho „ukecal“ do 1.6 HDI 80 kW. Po pár dnech mi děkoval. A potom jsme se dlouho neviděli a potkali jsme se cca po třech letech a děkoval mi ještě více. Což je typický ilustrativní případ přechodu z benzínu na diesel. Většina lidí je potom spokojena (ti, co ne, jistě o sobě dají vědět v diskuzi) a u naftového vozu zůstávají. Naopak lidí, co by přecházeli z dieselu na benzín, je velmi, velmi málo. To je objektivní fakt, ze kterého si můžete udělat svůj závěr. A ještě přiliju olej do ohně: zastánci benzínu v rodinných kombících jsou velmi často lidé, kteří naftové auto neměli a i bez možnosti srovnání hlasitě papouškují pár frází, proč je zážehový agregát lepší. Samozřejmě, teď nastupují velmi dobré přeplňované benzínové jednotky s velmi příznivou spotřebou a dynamikou. Ale jen čas ukáže, jak budou spolehlivé. Zda je nepotká stejný propad spolehlivosti jako diesely, které za posledních 20 let při stejném obsahu zdvojnásobily své litrové výkony. Skoro bych si vsadil, že do jisté míry ano, ale nechci malovat čerta na zeď.
Všechno, co jsem napsal výše, je sice můj názor a já si za ním stojím, ale auto budete kupovat Vy a musím tady tedy napsat i pár objektivních fakt. Kdybych před nimi zavíral oči, byl bych špatným rádcem. A sice: rozdíl ve spotřebě, pružnosti a reálné dynamice v normálních otáčkách nebude nikde tak velký jako právě při dálniční jízdě okolo 130 km/h. Všude jinde se bude dát dostat k potřebnému výkonu benzínového motoru zcela jednoduchým podřazením. A co se týká hlučnosti, bude při normálním ježdění po silnicích či ve městě na tom benzínová 307 asi lépe než ta naftová. A nakonec tu máme krátké tratě, po kterých se budete pohybovat. Na základě těch sedmi kilometrů do práce by Vám asi mnoho lidí doporučilo benzínové auto. Bude odolnější vůči provozu za studena, bude dříve topit atd. Jenomže co ty výlety? A s rodinou, tj. zatíženým vozem? Nevím, kolik plánujete ročně najet, ale ty cesty do práce obnášejí podle výpočtu maximálně 4 000 km. A zbytek? Nevím, což je škoda, protože to je u posuzování, zda koupit auto se vznětovým nebo zážehovým motorem nejdůležitější faktor. Zastánci benzínu budou argumentovat spolehlivostí a nižšími náklady na údržbu (dost se to zveličuje) u "benzíňáku". Ale na druhou stranu je třeba vidět, že i při nájezdu jen cca 10 000 km ročně ušetříte na pohonných hmotách 7.000 Kč. Nemá cenu se babrat v papírových hodnotách spotřeby - takhle to prostě je. A dilema je na světě. U dieselu se straší filtrem pevných částic a já nevím, čím vším, a je na tom něco pravdy. Na druhou stranu nikde není zaručeno, že se něco nepokazí i na benzínovém autě. A dále? Pokud najedete takhle málo a auto bude mít doopravdy najeto jen do těch 80 000 km, tak pokud nebudete mít vyloženě smůlu, ten motor HDI to asi i včetně těch krátkých pojížděk vydrží pěkných pár let.
Mám to rozhodnout? Pokud bude mít auto opravdu najeto, kolik předpokládáme, a najedete alespoň těch 10 000 km ročně, koupil bych HDI. Rozdíl v dynamice, pružnosti a spotřebě je tak velký, že na miskách vah podle mě převáží větší riziko poruchy, trošku vyšší pořizovací cenu a přeci jen o něco málo větší náklady na údržbu naftového vozu, které se stejně bohatě vykompenzují penězi ušetřenými za palivo, a asi ještě nějaká tisícovka zbude. Jsem srozuměn s tím, že spousta lidí má opačný názor, ale v tomto konkrétním případě bych skutečně hranici mezi benzínem a naftou viděl (maximálně) při těch 10 000 km. Tečka.Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist